Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

“Avioni po bie copë-copë”/ Zbulohet audio sekrete para fluturimit fatal që i mori jetën Emiliano Salas: Dëgjova një zhurmë...

“Avioni po bie copë-copë”/ Zbulohet audio sekrete para

Detaje të reja kanë dalë në pah nga aksidenti i rëndë i ndodhur një vit më parë, që i mori jetën futbollistit argjentinas Emiliano Sala.

Futbollisti 29-vjeçar humbi jetën më 21 janar të vitit 2019, pasi avioni i tij me të cilin po udhëtonte nga Nantes për në Kardif, vendi ku do të vazhdonte karrierën e tij, pas transferimit në klubin e futbollit Cardiff. Por transferimi nuk u realizua kurrë plotësisht.

Tashmë pas 3 vitesh, BBC ka arritur të sigurojë një audio ku piloti i avionit që vdiq bashkë me futbollistin, David Ibbotson dëgjohet duke i thënë një shoku se ai "dëgjoi një zhurmë" në një fluturim të mëparshëm dhe se ai do të "vishte jelekun e shpëtimit" për udhëtimin e pafat nga Franca në Uells.

Sipas BBC, Ibbotson, i cili nuk ishte i licencuar për të transportuar pasagjerë në kohën e përplasjes, ose i kualifikuar për të fluturuar natën, i telefonoi shokut të pilotit Kevin Jones duke u ankuar për një "mjegull shumë të ulët" brenda aeroplanit 35-vjeçar të Piper Malibu.

Kur trupi i Sala u gjet, dy javë pas përplasjes fatale,  një hetim zbuloi se ai ishte ekspozuar ndaj monoksidit të karbonit i cili kishte rrjedhur në kabinën e avionit dhe mund të kishte dëmtuar gjykimin e pilotit.

"Atë Malibu, herë pas here ju jeni si mjegull herë pas here. Mund ta ndjeni, shumë, shumë të ulët në të gjithë kornizën e avionit," i tha Ibbotson Jones.

Ai gjithashtu i tha shokut të tij për një zhurmë të madhe që dëgjoi gjatë një fluturimi të mëparshëm dhe këmbënguli se avioni duhej të kthehej "në parking" pasi kuptoi se pedali i tij i majtë i frenimit nuk po funksiononte.

"Unë jam në mes të kanalit dhe 'bang'," tha Ibbotson. "Unë jam duke fluturuar dhe pastaj "boom". Mendova, "çfarë nuk shkon?" Kështu që unë vendosa gjithçka përpara dhe kontrollova parametrat e mi, gjithçka ishte mirë dhe ende po fluturonte."

Përpara fluturimit të dënuar për në Cardiff, Ibbotson shtoi: "Normalisht do të kisha jelekun tim të shpëtimit midis vendeve, por nesër do të vesh jelekun tim të shpëtimit".

Nuk ishte vetëm Ibbotson ai që ishte i shqetësuar për gjendjen e avionit. Sala i dërgoi një mesazh audio WhatsApp një grupi miqsh teksa po udhëtonte për në pistë, duke u thënë atyre se avioni "po binte copë-copë" dhe se ai "po frikësohej".

"Tani jam në bordin e një avioni që duket sikur po bëhet copë-copë... Nëse nuk keni më lajme për një orë e gjysmë, nuk e di nëse duhet të dërgojnë dikë që të më gjejë. Po marr i frikësuar”, tha argjentinasi.

Klubi i Cardiff i kishte ofruar nënshkrimit të tyre të ri një fluturim komercial, nëpërmjet Parisit, por Sala donte më shumë kohë për t'u thënë lamtumirë miqve dhe bashkëlojtarëve në Nantes përpara se të kthehej në Uells për seancën e tij të parë stërvitore me klubin e tij të ri.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore