Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

As Vlahovic e as Immobile/ Golashënuesi më i mirë i Italisë është një shqiptar

As Vlahovic e as Immobile/ Golashënuesi më i mirë i Italisë

Golashënuesi më i mirë i Italisë është një shqiptar. Dardan Vuthaj. lojtari që aktivizohet në Kategorinë D është shpallur golashënuesi më i mirë i sezonit në futbollin italian.

Me 35 realizime personale, Vuthaj e ka tërhequr Novara-n në divizionin profesionist ndërsa tifozët e skuadrës nga veriu i Italisë e kanë pagëzuar me nofkën “Dardagnan” pasi historia e tij duket sikur është shkëputur nga një roman.

Është një histori e ngjashme me atë të shumë shqiptarëve që kanë emigruar në vendin fqinjë. Ai u transferua në Itali në moshë të vogël nga prindër shqiptarë dhe gjatë gjithë jetës ka qenë i apasionuar pas futbollit.

Meritë e babait të tij Andri, sot 50 vjeç që në vitin 1997 emigroi në Greqi dhe më pas në Itali ku punoi si murator. I pyetur nga mediat se përse ky shpërthim tani në moshën 27-vjeçare, Dardani përgjigjet:

"Kam qenë një lojtar instiktiv ndoshta edhe pak naiv. Reagoja menjëherë ndaj provokimeve. Nuk isha ende gati për botën e futbollit”.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore