Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

22 lojtarë të hequr në 2 vite/ Spastrimi brutal që i bëri Juan Laporta skuadrës së Barcelonës

22 lojtarë të hequr në 2 vite/ Spastrimi brutal që i

Katarakti i nënshkrimeve të javëve të fundit, i fundit i qendërmbrojtësit francez Jules Koundé, mund të përçojë idenë se FC Barcelona po kryen transformimin e ekipit të parë këtë verë, por në realitet Joan Laporta dhe ekipi i tij ekzekutiv ka kryer një transformim brutal të skuadrës që nga vera e vitit 2020.

Emri i Leo Messit mund të jetë më i zhurmshmi, për shkak të simbolikës që ka 'D10S'. Por ylli nga Rosario thjesht kryeson një listë me 22 futbollistë që janë larguar nga dhoma e zhveshjes së Blaugranës, së bashku me 10 të tjerë që janë në proces të lënies së fanellës së tyre përpara se merkato të mbyllet më 31 gusht.

Në total, pa llogaritur lojtarët e Barça Atlètic dhe La Masia që kanë pasur një prani shumë sporadike ose simbolike në dhomën e zhveshjes së ekipit të parë, nën komandën e Ronald Koeman, Sergi Barjuan dhe Xavi Hernández, 54 lojtarë kanë qenë ose do të jenë në total. 

Që nga sezoni 2020/21, 22 futbollistë janë larguar nga dhoma e zhveshjes së Barçës, disa me peshë specifike të madhe si Leo Messi i lartpërmendur, te PSG, ose Antoine Griezmann, i kthyer te Atlético de Madrid; të tjerë, me një të kaluar kalimtare, si Francisco Trincao ose Matheus Fernandes.

Ka pasur raste të veçanta, për shembull ai i një ylli si Kun Agüero, i cili kishte një trajektore kalimtare të shënuar nga fatkeqësia e sëmundjes. Ose Dani Alves, një legjendë e klubit dhe e futbollit botëror, i cili ka përjetuar një fazë të dytë të hidhur. Një rast më vete është ai i Philippe Coutinhos, një nga zhgënjimet më të mëdha në historinë e futbollit të Barcelonës.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore