Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Sport

10 trajnerët më të mirë e këtij shekulli, nuk mund ta besoni se kush kryeson

10 trajnerët më të mirë e këtij shekulli, nuk mund ta

Transfertmarket ka renditur 10 trajnerët më të mirë dhe më të sukseshëm të shekullit 21 të atyre që kanë qenë më të sukseshëm që nga vitit 2010.

Jose Mourinho, Pep Guardiola dhe Sir Alex Ferguson janë vetëm tre trajnerët legjendar të futbollit që kanë menaxhuar gjatë shekullit të 21-të.

Mourinho shpërtheu në skenën e futbollit me Porton dhe më vonë vazhdoi të kishte sukses të madh me Chelsean, Inter Milan dhe Real Madrid.

Portugezi nuk është i njëjti trajner që ishte dikur, por ende po drejton një nga klubet më të mëdha evropiane në Itali me AS Roma.

Guardiola ka qenë jashtëzakonisht mbresëlënës gjatë gjithë karrierës së tij, pasi ka fituar titullin e kampion në Spanjë, Gjermani dhe Angli, respektivisht me Barcelonën, Bayern Munich dhe Manchester Cityn .

Ndërsa Sir Alex Ferguson është padyshim trajneri më i mirë i të gjitha kohërave, pasi ka fituar pothuajse gjithçka që mund të fitonte me Manchester United.

Carlo Ancelotti kryeson listën me 1434 pikë të jashtëzakonshme të fituara që nga viti 2000.

Trajneri italian, natyrisht, ka pasur sukses të madh me disa nga klubet më të mëdha në botë, duke përfshirë AC Milan, Bayern Munich dhe Real Madrid.

Arsene Wenger është në vendin e dytë, pasi ka qenë trajner i Arsenalit deri në vitin 2018, me Mourinhon të tretin.

Guardiola e gjen veten në vendin e pestë, por ai ka deri tani raportin më të mirë të pikëve për lojë nga çdo trajner në listë.

Ai ka arritur 1093 pikë në vetëm 453 ndeshje në ligë. Ky është një rekord i çmendur dhe tregon se sa e jashtëzakonshme ka qenë karriera e tij menaxheriale. Në total, tetë menaxherë kanë fituar mbi 1000 pikë këtë shekull. Claudio Ranieri  i nënti kur skuadra e tij Watford të përballet me Southampton në Vicarage Road të shtunën.

Trajneri i Liverpool renditen i gjashti. Cluade Puel trajneri francez i St Etien renditet.. Benitez i Everton i shtati, ndërsa në vend të fundit trajneri Pellegrini.

10 trajnerët më të mirë e këtij shekulli, nuk mund ta

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore