Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Shëndeti

PROVOJENI/ A është maska juaj kundër Covid efektive? Testi i thjeshtë që e vërteton

PROVOJENI/ A është maska juaj kundër Covid efektive? Testi i

Ministria e Shëndetësisë dhe të gjithë mjekët bëjnë thirrje të vazhdueshme për vendosjen e maskës për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga Covid-19.

Teksa rastet vijojnë e shtohen, duhen respektuar të gjitha masat e nevojshme për t'u mbrojtur nga "armiku i padukshëm".

Por shpesh herë pyesim veten, nëse maska që kemi është efektive apo jo. Për të qenë të qetë me veten për këtë mund të bëjmë një test të thjeshtë.

Prof. Ass.Dr. Natasha Mubeen Chida nga Johns Hopkins Medicine tha në një intervistë për Curious City|WBEZ Chigaco  se për të provuar sa funksionale është një maskë, mund të përdorni një qiri 

Gjithë çfarë duhet të bëni është që të tentoni të fikni një qiri të ndezur duke mbajtur maskën vënë. Në rast se arrini ta fikni, maska nuk po e bën mirë funksionin e saj, sepse qëllimi kryesor dhe i vetëm është bllokimi i daljes së ajrit.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore