Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Interesi Publik

I nxehti i ekstrem/ Çfarë i ndodh trupit tonë nga temperaturat e larta?

I nxehti i ekstrem/ Çfarë i ndodh trupit tonë nga temperaturat

I gjithë globi po përballet me një valë ekstreme të nxehti, me temperatura deri në 40 gradë.

Moti i nxehtë pritet të vazhdojë deri në fund të korrikut dh të gjithë duhet të përgatitemi për këtë. Nxehtësia mund të prekë këdo, por disa njerëz kanë një rrezik më të madh të dëmtimit serioz.

Ja çfarë duhet të dini për efektet e nxehtësisë në trup dhe si të qëndroni të ftohtë.

Çfarë i bën trupit tonë nxehtësia ekstreme?

Ndërsa trupi bëhet më i nxehtë, enët e gjakut hapen. Kjo çon në uljen e presionit të gjakut dhe e bën zemrën të punojë më shumë për të shtyrë gjakun rreth trupit. Kjo mund të shkaktojë simptoma të lehta, si p.sh. skuqje me kruajtje ose këmbë të ënjtura.

Në të njëjtën kohë, djersitja çon në humbjen e lëngjeve dhe kripës dhe, më e rëndësishmja, ndryshon ekuilibri midis tyre në trup. Kjo, e kombinuar me presionin e ulët të gjakut, mund të çojë në lodhje nga nxehtësia. Simptomat përfshijnë:

-marramendje

-të përziera

-të fikët

-konfuzion

-ngërçet e muskujve

-dhimbje koke

-djersitje e rëndë

-lodhje

Po ashtu, nëse presioni i gjakut bie shumë, rreziku i sulmeve në zemër rritet. Por pse trupi ynë reagon në këtë mënyrë?

Trupat tanë përpiqen të mbajnë një temperaturë bazë prej rreth 37 gradë Celsius, pavarësisht nëse jemi në një stuhi dëbore ose në një valë të nxehti.  Është temperatura në të cilën trupat tanë kanë evoluar për të punuar. Por ndërsa moti bëhet më i nxehtë, trupi duhet të punojë më shumë për të mbajtur temperaturën e tij bazë të ulët.

Ai hap më shumë enë gjaku pranë lëkurës për të humbur nxehtësinë ndaj mjedisit tonë dhe fillon të djersitet. Ndërsa djersa avullohet, ajo rrit në mënyrë dramatike nxehtësinë e humbur nga lëkura.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore