Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Shëndeti

Arresti kardiak, studimi i fundit më tepër se shqetësues!

Arresti kardiak, studimi i fundit më tepër se shqetësues!

Të dhënat e mbledhura për gati dhjetë vjet në të gjithë Singaporin tregojnë se përqendrimet e shtuara të grimcave të vogla në ajër mund të shkaktojnë arrest kardiak, duke e bërë nevojën për të ulur nivelet e ndotjes së ajrit në mbarë botën edhe më urgjente.

Studiuesit kërkuan grimca të njohura si grimcat PM 2.5. Madhësia e tyre do të thotë se ato mund të thithen lehtësisht dhe ato janë lidhur me një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë sëmundjet autoimune.

Ai gjurmoi lidhjen midis niveleve të ndotjes në Singapor dhe më shumë se 18.000 rasteve të raportuara të arrestit kardiak jashtë spitalit (OHCA) midis korrikut 2010 dhe dhjetorit 2018. Përmes analizës statistikore, 492 raste mund t’i atribuohen përqendrimeve të rritura të PM 2.5. Epidemiologu Joel Aik, i Shkollës së Mjekësisë Duke–NUS në Universitetin Kombëtar të Singaporit thotë se:

Ne kemi prodhuar prova të qarta të një lidhjeje afatshkurtër të PM 2.5 me arrest kardiak jashtë spitalit, një ngjarje katastrofike që shpesh rezulton në vdekje të papritur.

Ky është një studim vëzhgues, që do të thotë se ne mund të spekulojmë vetëm për lidhjen midis niveleve të ndotjes dhe arresteve kardiake. Matjet e ndotjes së ajrit të marra në stacionet e cilësisë së ajrit nuk mund të supozohet se pasqyrojnë ekspozimin individual. Të dhënat treguan se përqendrimet ditore të PM 2.5 ishin mesatarisht 18.44 mikrogramë për metër kub.

Duke testuar një reduktim hipotetik të ndotjes së ajrit, studiuesit zbuluan se një rënie prej një mikrogrami për metër kub lidhej me një reduktim prej 8% të sulmeve në zemër, ndërsa një rënie prej tre mikrogramësh për metër kub kishte një ulje prej 30%. Hipotetikisht, këto reduktime përfaqësojnë përkatësisht 39 dhe 149 më pak sulme në zemër.

Kishte gjithashtu një ulje të qartë të rrezikut të sulmit në zemër tre deri në pesë ditë pas ekspozimit ndaj niveleve më të larta të ndotjes, duke sugjeruar se efektet janë afatshkurtra. Studiuesit thonë se pastrimi i ajrit të qytetit mund të shpëtojë jetë dhe të zvogëlojë barrën mbi spitalet.

Këto rezultate tregojnë qartë se përpjekjet për të reduktuar nivelet e grimcave të ndotjes së ajrit në intervalin 2.5 mikrogramë ose më të ulët dhe hapat për t’u mbrojtur nga ekspozimi ndaj këtyre grimcave, mund të luajnë një rol në reduktimin e arresteve të papritura kardiake në popullatën e Singaporit, duke reduktuar njëkohësisht barrën e shërbimeve shëndetësore.

OHCA-të kanë një normë tipike mbijetese prej rreth 10%, shumë më pak se gjasat për të mbijetuar nga një atak në zemër në spital. Pra, nuk është ekzagjerim të thuhet se ulja e numrit të këtyre rasteve shpëton jetë. Ndërkaq ju rikujtojmë se në një atak në zemër, dhimbja në gjoks karakterizohet nga një ndjenjë shtrëngimi, rëndimi ose shqetësimi intensiv. Pacientët shpesh e përkufizojnë atë si një peshë e rëndë në gjoks ose një dhimbje që nuk e kanë përjetuar kurrë më parë. Nga ana tjetër, në një sulm ankthi, dhimbja është e një lloji tjetër. /Top Albania Radio/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore