Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Vuçiç provokon në ceremoninë e Irinejt: Më tha, po s’e more dot, të paktën mos e njih Kosovën!

Vuçiç provokon në ceremoninë e Irinejt: Më tha, po

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka lëshuar një mesazh nacionalist në fjalimin që mbajti në ceremoninë funebre  për kreun e Kishës ortodokse Serbe, fjalim që pritet të shkaktojë polemika të shumta.

“Kur e vizitova në spital për herë të fundit, pa rreth e rrotull e më tha. Kujdes Kosovën e Republika Srbska, mos i lejo të ikin”, tha Vuçiç në një fjalim mjaft të gjatë që është publikuar në të gjitha mediat serbe.

Por Vuçiç ka vijuar sërish: “Megjithëse ai kaloi një pjesë të jetës së tij në Prizren, ai veproi në mënyrë racionale dhe me një kokë të ftohtë, duke kërkuar mënyra për të ruajtur, ose të paktën të mos njohim pavarësinë e Kosovës, duke kuptuar realitetin e vështirë dhe të gjitha gabimet historike që kemi bërë, por ai besoi dhe në forcën në rritje të shtetit serb dhe, nganjëherë, disi naivisht, fuqinë e tij për të bindur botën se vetëm një zgjidhje e drejtë dhe e drejtë është e mirë për Kosovën. Ai respektoi botën perëndimore dhe ishte i bindur se një ditë ai do të kuptojnë serbët dhe të pranojë në një pjesë të vogël të argumenteve tona”, shpjegoi ai.

Irinej ishte Patriarku i Serbisë që i përket gjeneratës e krerëve të Kishës Serbe që ka nxitur nacionalizmin serb që shkaktoi dhunën, luftrat e gjenocidet barbare në Ballkan.

Irinej, edhe pse nuk ishte aq radikal në deklarata si tre A-të: Artemije, Amfilohije dhe Anastasije, realisht tezat e tyre kanë dalë nga Patriakana serbe.

Irinej humbi jetën nga Covid-19, dhe për vdekjen e tij shprehi ngushëllimet edhe Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse të Shqipërisë, Anastas Janullatos./GazetaShqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore