Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

“Unë kurrë nuk e kam parë Trump kaq shumë vetëm, ai po shëron plagët”

“Unë kurrë nuk e kam parë Trump kaq shumë vetëm,

Donald Trump kaloi momentet e tij të fundit si President i trishtuar dhe i vetëm, sipas Jim Acosta, i cili udhëhoqi mbulimin e CNN të Trump gjatë presidencës së tij.

Në lamtumirën e tij në Uashington të mërkurën në mëngjes, Trump përshëndeti një turmë të vogël prej rreth 200 personash në Joint Base Andrews para se të hipte në Air Force One me familjen dhe shtypin, duke përfshirë Acosta-n.

“Ishte një lloj pamjeje trishtuese dhe patetike”, i tha Acosta shefit të korrespondentëve të CNN Brian Stelter, duke ju referuar "burimeve të besueshme". "Unë kurrë nuk e kam parë atë vetëm gjatë gjithë kohës që ishte në nivelin e politikës presidenciale."

Acosta, tani reporteri kryesor i brendshëm i CNN, tha se Trump mund të ketë pasur një rezultat të ndryshëm në fund, nëse ai nuk do të nxiste një trazirë që vendosi rrethimin e Capitolit të SHBA në 6 Janar - një nga disa përpjekjet në ditët në rënie të presidencës së tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve.

Pas sulmit, Trump humbi çfarëdo kredibiliteti të mbetur që kishte me shumë mbështetës të tij, sipas Acosta.

“Në thelb ajo që pamë ishte zhbërja e presidencës Trump”, tha Acosta për ditët e fundit të Trump. “Ajo që pamë Presidentin të ndërtonte gjatë katër ose pesë viteve në fushatën dhe më tej në Shtëpinë e Bardhë, thjesht u shkërmoq në fund”.

Pas trazirave të Capitol Hill, Trump bllokua nga Twitter dhe ai kryesisht ka mbetur jashtë shikimit të publikut, përveç disa mesazheve të shkurtra video dhe adresës së tij të fundit për mbështetësit në Joint Base Andrews.

Është një periudhë e pazakontë e qetë për Trump, i cili ka shijuar vëmendjen për dekada.

Jashtë Shtëpisë së Bardhë, vëzhgimi i përditshëm i mediave mbi Trump do të zbehet pothuajse përfundimisht.

Stelter vuri në dukje media të mëdha, duke përfshirë Fox, të cilat nuk po vendosin reporterë në Palm Beach, Florida, për të mbuluar Trump.

Acosta pret që Trump nuk do të jetë në gjendje të heshtë për shumë kohë.

“Unë mendoj se është e përkohshme”, i tha ai Stelter. Forcat politike populiste që dërguan Trump në Shtëpinë e Bardhë  “kanë potencialin të kthehen në ditët në vijim. Unë mendoj se Trump do të drejtojë të paktën një lëvizje thelbësore në këtë vend”.

Por me një popullaritet rekord të ulët në ditët e fundit të detyrës, Trump ndoshta nuk ka aftësinë të drejtojë një parti të madhe politike dhe të fitojë përsëri presidencën, vuri në dukje Acosta - dhe kjo nëse Senati në gjyqin e tij të ardhshëm për fajësim nuk arrin të dënojë Trump dhe parandalojë atë të kandidojë përsëri për zyrë.

Trump pëlqen të krahasohet me Grover Cleveland, i cili mbetet presidenti i vetëm që shërben në dy mandate jo rresht. Por Grover Cleveland ishte më popullor se Trump kur fitoi mandatin e tij të dytë, vuri në dukje Acosta.

“Trump nuk do të jetë në gjendje ta bëjë atë tani”, parashikoi ai.

Acosta kishte një marrëdhënie luftarake me Shtëpinë e Bardhë, e Trump në një moment ia hoqi letrat kredenciale - një vendim që CNN e përmbysi në gjykatë.

Megjithëse Trump është jashtë zyrës, Acosta ende e quan atë "zot i gënjeshtrave" dhe beson se ai nuk duhet të injorohet.

“Ndërsa ai është ende duke lëpirë plagët e tij në Mar-a-Lago, ai përbën një kërcënim për këtë vend”, tha Acosta.

“Kjo nuk është një koha për të hequr kontrollorët tanë të fakteve. Ata do të jenë të nevojshëm për të kontrolluar këto lëvizje. Trump mund të shkojë larg, por trumpizmi nuk është më një lëvizje në këtë vend”./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore