Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Tuneli i Llogarasë, fituesi pranë shpalljes, firma Gjoka në bashkëpunim me turqit dhanë ofertën më të ulët

Tuneli i Llogarasë, fituesi pranë shpalljes, firma Gjoka në

Ministria e Infrastrukturës është shumë afër shpalljes së kompanisë që do të ndërtojë tunelin e Llogorasë. Në garë për këtë tunel janë futur disa kompani por koncorsiumi i krijuar nga kompania Gjoka Konstruksion dhe kompania turke Duygu kanë dhënë ofertën më të mirë financiare me një vlerë 10 milionë euro më pak se vendi i dytë.

Kompania Gjoka ndërkohë është në një projekt tjetër madhor, si rruga e Arbrit e cila ka disa tunele që janë në proces ndërtimi. Ndërkohë që kompania turke pjesë e këtij konsorciumi, shoqërua Duygu (Dujgu) ka një CV shumë të pasur me projekte madhore infrastrukturore, dhe prej vitit 1994 ka punon në projekte të rëndësishme për rrugët, autostradat, aeroportet, e specializuar në ndërtimin e tuneleve dhe superstrukturave.

Këto pamje janë të një prej rrugëve të ndërtuara prej saj në të cilën ndodhen 3 tunele nga gjysmë kilometri secili. Kjo kompani vetëm në 6 vitet e fundit ka ndërtuar tunele me gjatësi 41 kilometra në rrugët kryesore të Turqisë dhe autostradat.

Një prej tyre është përuruar nga presidenti Erdogan pak kohë më parë dhe është një nga rrugët më cilësore në Turqi. Kompania Gjoka dhe turkja Duygu angazhohen të ndërtojnë më shpejt dhe më lirë tuneli e Llogarasë një vepër me gjatësi prej 6 kilometrash që do shkurtojë shumë kohën e udhëtimit./Top Channel

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore