Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Trump refuzon të firmosë paketën anti-Covid, mediat e sulmojnë: Amerikanët vuajnë, ai luan golf

Trump refuzon të firmosë paketën anti-Covid, mediat e

Presidenti Donald Trump është kritikuar ashpër nga mediat në SHBA për mos vendosjen e firmës së tij në ligjin për buxhetin që ka miratuar Kongresi, ku parashikohen 900 miliardë dollarë ndihma për njerëzit e bizneset e goditur nga Covid 19.

CNN ka qenë ndër më të ashprit nga këto kritika, ku e titullon një kronikë të tijën: “Amerikanët vuajnë në Krishtlindje, Trump luan golf”.

Duke e lidhur edhe me dekretet e faljes që Presidenti ka firmosur ndaj një grupi të miqve të tij, CNN thekson se “ndërsa Trump luan golf në Florida dhe fal besnikët e korruptuar, e kur udhëheqësit e kongresit rrrijnë në radhë për dozat e para të vaksinës së koronavirusit, ka shenja se nevojat e ngutshme të vendit nuk do të adresohen në çdo gjë që i ngjan një mënyre në kohë", thekson CNN.

Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve refuzuan një përpjekje të Demokratëve për të miratuar një projektligj që përfshinte 2,000 dollarë pagesa të drejtpërdrejta për amerikanët - pikërisht shifrën që Trump kërkoi publikisht këtë javë duke hedhur poshtë një projektligj me 600 dollarë pagesa që kishin kaluar në Kongres.

Në Senatin e kontrolluar nga Republikanët, nuk duket se ka mbështetje të mjaftueshme për një projektligj me 2,000 dollarë amerikanë 'cash'.

Trump është i angazhuar në një armiqësi të hapur me udhëheqësit e Partisë Republikane në Dhomën e Përfaqësuesve, sepse ata e kanë pranuar realitetin që ai humbi zgjedhjet, një mosmarrëveshje që ai e pranoi në Twitter pasi u kthye në Mar-a-Lago nga klubi i tij i golfit në Ditën e Krishtlindjes.

"Në një takim në Florida sot, të gjithë po pyesnin pse nuk janë republikanët ‘nën armë’ dhe duke luftuar për faktin se demokratët vodhën zgjedhjet presidenciale dhe i manipuluan?” pyeti ai, duke përdorur termin “takim” disi lirshëm. “Sidomos në Senat, më thanë ata, ku ju ndihmuat 8 Senatorë të fitojnë garat e tyre. Sa shpejt ata harrojnë!".

Fatura që Trump kërkoi ndryshimin e Kongresit iu dërgua atij në Florida të Enjten pasdite, por ai nuk ofroi më qartësi se çfarë do të bënte me të. Financimi i qeverisë do të humbasë të hënën, nëse Trump nuk nënshkruan paketën ose Kongresi të kalojë atë sipas variantit të parë.

“Nuk kam ide se çfarë ai planifikon të bëjë”, tha senatori Roy Blunt, një republikan i cili zakonisht është në linjë me Presidentin.

Në të kaluarën, kur qeveria ishte gati të mbyllej rreth Krishtlindjeve, presidentët dhe ligjvënësit qëndruan prapa në Uashington për ta kuptuar atë. Edhe Trump kaloi pushimet e tij në Florida dy vjet më parë pasi agjencitë mbylleshin. Ndërkaq, mediat kryesore në SHBA theksojnë se Presidenti nuk duhet ta kishte bërë udhëtimin e Krishtlindjeve meqë edhe mjëkët nuk e këshillojnë për qytetarët këtë veprim.

Por praktikat konvencionale janë zhdukur kryesisht në katër vitet që Trump ka qenë president. Dhe askush në të vërtetë nuk mendon dy herë më shumë kur Trump, - me gjithë pretendimet nga Shtëpia e Bardhë se orari i tij është i mbushur me telefonata dhe takime - bën një vizitë tjetër në një nga klubet e tij të golfit ndërsa miliona amerikanë vdesin të uritur në Krishtlindje.

“Ne u siguruam që Presidenti do të nënshkruante ligjin”, u tha Blunt gazetarëve duke sugjeruar se Presidenti mund të mos e kuptojë se çfarë ka në të - diçka e një nënvlerësimi duke pasur parasysh konflacionin e Presidentit të stimujve Covid dhe paketave të financimit të qeverisë, dhe tërbim mbi shifrat e shpenzimeve që ai propozoi vetë në buxhetin e tij këtë vit.

Të uriturit

Ndërsa republikanët punojnë për të zgjidhur atë që dëshiron Trump, më shumë se 12 milion amerikanë të pushuar nga puna mund të humbasin përfitimet e tyre të papunësisë pas kësaj fundjave, qiraja e prapambetur do të vijë në 1 janar për miliona qiramarrës dhe shtetet mund të humbin çdo fond të pashpenzuar nga 150 miliardë dollarë që Kongresi u dha më parë këtë vit qeverive të shtetit dhe lokale për t'i ndihmuar ata të mbulojnë shpenzimet e lidhura me koronavirusin.

Ajo ka lënë miliona amerikanë që përballen me pasiguri të thellë në fund të një viti të vështirë. “Unë mendoj se njerëzit janë të frikësuar”, tha Karen Pozna, drejtoresha e komunikimit në Greater Cleveland Food Bank, në CNN. “E dini, ata janë të frikësuar, ka pasur kaq shumë njerëz që kanë humbur punën e tyre ose janë dashur të ndërpresin pagat. Nevoja ishte e madhe para pandemisë. Ajo po vazhdon tani. Dhe unë e shoh që vazhdon edhe në vitin e ri”.

Trump praktikisht nuk ka përmendur numrat e pandemisë për javë të tëra; në një video ai regjistroi së bashku me zonjën e parë për Krishtlindje, ai e la ndjeshmërinë ndaj gruas së tij ndërsa ai deklaroi përhapjen e vaksinave të autorizuara kohët e fundit "një mrekulli e Krishtlindjes", megjithëse shumica dërrmuese e amerikanëve nuk do të kenë qasje në të shtëna për muaj.

Ligjvënësit thonë se po ndiejnë nxehtësi nga zgjedhësit e tyre për të bërë diçka, presionin që Trump nuk duket të ndajë. "Unë bëra një takim në bashki mbrëmë ku kishte njerëz që qanin, njerëz të tmerruar për atë që do të ndodhte",  tha senatorja republikane Debbie Dingell, Demokrat nga Michigan, pasi vendimi i Demokratëve dështoi.

“Presidenti - kur më në fund menduam se do të ishim në gjendje t'u jepnim njerëzve shpresë - kjo është ajo për të cilën njerëzit kanë nevojë, shpresojnë - dhe të jenë në gjendje të fillojnë të vazhdojnë të punojnë për këtë në janar, ai nuk jep një dreq për njerëzit”, tha ajo. “Ai solli më shumë frikë - ai hodhi vajguri në një zjarr terrori”.

Nuk ishin vetëm demokratët që ishin të irrituar. “Nëse ai mendon të shkruajë në Twitter dhe të hedhë poshtë faturën që ekipi i tij negocioi dhe ne e mbështetëm në emër të tij do të sjellë më shumë njerëz në anën e tij në këtë fiasko zgjedhore, shpresoj se ai është gabim, megjithëse mendoj se do ta shohim”, tha kongresmeni republikan, Anthony Gonzalez.

Trump mbetet i zemëruar që republikanët - përfshirë ata që ndihmuan në negocimin e legjislacionit që ai refuzoi - nuk e mbështesin atë në përpjekjen e tij për të përmbysur zgjedhjet. Në Florida, Trump shpesh është i rrethuar nga varëse rrobash më të gatshëm të cilët, në të kaluarën, kanë inkurajuar impulset e tij shkatërruese. Avokati i tij personal Rudy Giuliani fluturoi me të në Florida në bordin e Air Force One.

CNN raportoi të enjten se fiksimi i fundit i Trump është certifikimi i 6 janarit i numërimit të Kolegjit Zgjedhor për Joe Biden, një rast që ai shpreson të sigurojë një hapje për mbështetësit e tij për të sfiduar rezultatet.

Ndërsa po fluturonte për në Florida për pushimet e tij, Trump ritheksoi një telefonatë nga një nga mbështetësit e tij për Zëvendës Presidentin Mike Pence për të refuzuar të ratifikojë rezultatet e Kolegjit Zgjedhor.

Trump u ka thënë njerëzve kohët e fundit se Pence nuk po bën sa duhet për të luftuar për të kur mbaron presidenca e tij, dhe së fundmi ka marrë një interes në rolin tradicional të Pence gjatë certifikimit. Si president i Senatit, Pence kryeson procedimet.

Burimet thonë se Trump ditët e fundit e ka sjellë çështjen e psv.presidentit se pse Pence nuk mund të rrëzojë rezultatet e zgjedhjeve më 6 janar. Ndihmësit e zv.presidentit Mike Pence dhe të Shtëpisë së Bardhë janë përpjekur t'i shpjegojnë atij se roli i tij është më shumë një formalitet dhe ai nuk mund të refuzojë në mënyrë të njëanshme votat e kolegjit zgjedhor. /Burimi CNN/ GazetaShqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore