Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Trump i jep imunitet princit saudit të kurorës; në një hetim për vrasje

Trump i jep imunitet princit saudit të kurorës; në një hetim

Administrata Trump po shqyrton dhënien e imunitetit ligjor Princit të Kurorës Saudite Mohammed bin Salman nga një proces gjyqësor federal, pas akuzave se ai urdhëroi një skuadër vrasjeje për të eleminuar një-ish zyrtar të lartë të inteligjencës Saudite, i cili ndau informacion me SHBA.

CNN thekson se Saad Aljabri pretendon në padinë e tij në Gjykatën e Qarkut DC, se princi Saudit dërgoi anëtarët e së njëjtës skuadër vrasjeje që vrau gazetarin Jamal Khashoggi në Kanada, ku Aljabri tani jeton në mërgim, për ta eleminuar edhe atë.

Departamenti i Shtetit i dërgoi një seri pyetjesh ekipit ligjor të Aljabrit këtë muaj për të "ndihmuar zyrtarët e nivelit të lartë" atje të vendosin nëse do të këshillojnë Departamentin e Drejtësisë për t'i dhënë imunitet princit të kurorës, sipas pyetësorit, i cili iu dha CNN për shqyrtim nga një burim i afërt me Aljabri.

Është e zakonshme që SHBA-ja të japë imunitet sovran për kryetarët e shteteve dhe madje edhe për zyrtarët e qeverive të huaja, një hap që shpesh justifikohet si i nevojshëm sipas ligjit ndërkombëtar. Imuniteti hiqet herë pas here, sidoqoftë, veçanërisht nëse politika e SHBA-së kërkon të ushtrojë presion mbi një qeveri të huaj.

Në vitin 2003, SHBA-të kishin një proces gjyqësor në gjykatën federale të SH.B.A.-së i përjashtuar kundër Presidentit të atëhershëm Kinez Jiang Zemin, i cili po çohej në gjykatë për akuza të torturës dhe gjenocidit, me arsyetimin se një kryetar i shtetit është i imunizuar nga ndjekja penale.

Është gjithashtu një praktikë normale që Departamenti i Shtetit të konsultohet me lojtarët kryesorë dhe agjencitë e jashtme përpara se t'i sigurojë Departamentit të Drejtësisë një rekomandim nëse duhet të japë imunitet, thanë ekspertët ligjorë.

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha se ata nuk komentojnë për çështjet gjyqësore në pritje. Ambasada Saudite në Uashington nuk iu përgjigj një kërkese për koment. Këshilli i Sigurimit Kombëtar, i cili merret me çështjet e politikës së jashtme dhe çështjet në lidhje me udhëheqësit e huaj, nuk iu përgjigj kërkesave për komente.

Në procesin gjyqësor, i cili u paraqit në Gjykatën e Qarkut DC në Gusht, Aljabri akuzoi bin Salman, sundimtarin e fuqishëm de facto të mbretërisë, për dërgimin e një ekipi të goditur për ta vrarë atë pak më shumë se një vit pasi Aljabri iku nga Arabia Saudite.

Në një gjykatë mbretërore, ku afërsia me SH.B.A. është kryesore, rivali kryesor i bin Salman për kurorën kishte qenë kushëriri i tij më i vjetër Mohammed bin Nayef, i njohur si MBN. Aljabri ishte numri dy i MBN për një kohë të gjatë dhe nxiti një marrëdhënie të ngushtë me zyrtarët e inteligjencës amerikane ndërsa ata punuan së bashku në luftën kundër terrorizmit. Marrëdhënia e punës midis SH.B.A. dhe Aljabri ndihmoi në shpëtimin e jetëve të panumërta, thonë ish zyrtarë amerikanë.

Aljabri kishte refuzuar përpjekjet e përsëritura nga Princi i Kurorës për ta joshur atë përsëri në Arabinë Saudite ose diku më i arritshëm nga Sauditët, sipas ankesës. Aljabri pretendon se në përgjigje, Princi i Kurorës përshkallëzoi kërcënimet e tij, duke thënë se sauditët do të përdornin "të gjitha mjetet në dispozicion" për ta kthyer atë dhe kërcënoi të "merrte masa që do të ishin të dëmshme për ju". Aljabri emëron gjithashtu bashkëpunëtorë të shumtë të dyshuar, përfshirë dy nga burrat e akuzuar se ishin prapa operacionit Khashoggi.

Aljabri paraqiti një padi në gjykatën federale të SHBA sepse pretendon keqbërje në SH.B.A., i tha CNN një zëdhënës i Aljabri në fillim të këtij viti.

Presidenti Donald Trump ka qenë fuqimisht mbështetës i princit, i njohur me inicialet e tij MBS, pavarësisht nga përfundimi i agjencive të inteligjencës amerikane se mbreti saudit kishte urdhëruar vrasjen e Khashoggi në 2018. Khashoggi, një kolumnist për The Washington Post, kishte shkruar në mënyrë kritike për politikat e princit në mbretëri.

Pyetjet dërguar ekipit ligjor të Aljabrit nga Departamenti i Shtetit, raportuar së pari nga The Washington Post, kërkuan detaje të pretendimeve të tij në lidhje me përfshirjen e Princit të Kurorës në komplotin e pretenduar për vrasjen e tij.

Për shembull, ata kërkojnë nga avokatët e Aljabrit që "të përshkruajnë sa më shumë detaje të jetë e mundur të gjitha veprimet në Ankesë të cilat ju ia atribuoni drejtpërdrejt Princit të Kurorës Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud".

Ata gjithashtu pyesin avokatët e Aljabri nëse ata kanë një "teori që Princi i Kurorës Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Al Saud nuk është imun i cili bazohet në diçka tjetër përveç natyrës së veprimeve të pretenduara kundër tij".

Gazetari i Washington Post, Bob Woodëard, shkruajti në librin e tij "Rage" se kur ai e shtyu Trump të flasë mbi rolin e MBS në vrasjen e Khashoggi në 2018, Presidenti i tha atij se princi "betohet se ai nuk ka dorë".

Sipas Woodëard, Trump gjithashtu dyfishoi mbrojtjen e MBS gjatë polemikave për Khashoggi, duke thënë, "Unë i shpëtova gomarin". Trump shtoi: "Unë isha në gjendje ta bëja Kongresin ta linte vetëm. Unë isha në gjendje t'i bëja ata të ndaleshin", thaeksohet në libër./ CNN/ GazetaShqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore