Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Trump është një bufon - por autokrati tjetër në radhë nuk do të jetë aq i paaftë

Trump është një bufon - por autokrati tjetër në

Njëmbëdhjetë Krishtlindje më parë, një student hipi në një aeroplan të Northwest Airlines që fluturonte nga Amsterdami në Detroit me një mision të vetëm.

Ndërsa avioni kaloi kufirin e SHBA, ai kaloi 20 minuta në banjë dhe më pas u kthye në vendin e tij. Atje ai u përpoq të shpërthente të brendshmet, por vetëm arriti të digjte këmbën. Arsyeja e mundshme që Umar Farouk Abdulmutallab nuk arriti të vriste gati 300 njerëz ishte sepse ai djersitej shumë.

Shtetet e Bashkuara shpesh kanë qenë me fat që armiqtë e tyre janë tepër të paaftë për të shpërthyer pajisjet e tyre. Por në vend që të mbështeten në fatin e mirë, presidentët e njëpasnjëshëm kanë shpenzuar triliona dollarë për ndërtimin e një urdhri ushtarak pas 11 shtatorit që supozohet se mbron liritë tona.

Pas dëgjimit të thirrjes së presidentit në largim me zyrtarët e Georgia-s, është me dhimbje e qartë se Donald Trump është bombarduesi i mbathjeve të demokracisë sonë. Ne jemi të bekuar që kemi armiq të tillë të paaftë, por agresori tjetër nuk do të djersitet aq shumë, e kjo wshtw po aq qartë. Ne nuk mund të presim derisa të vijë dikush që di ta ndezë siguresën.

Sa i paaftë është ai që do të bëhet së shpejti ish-president? Trump zotëron fuqinë e mrekullueshme të presidencës me gjithë hollësinë e një vareje që përpiqet të godasë një kasafortë

“Pra, çfarë do të bëjmë këtu, njerëz”, pyeti ai sekretarin e shtetit të Georgia-s, Brad RacCensperger. “Më duhen vetëm 11,000 vota. Çuna, më duhen 11,000 vota. Më jepni një pushim. E dini, ne tashmë e kemi atë me shumicë. Ose mund të vazhdojmë, por kjo nuk është e drejtë për votuesit e Georgia-s, sepse ata do të shohin se çfarë ka ndodhur”.

Duke thënë “ta mbajmë ndezur” Trump donte të thoshte se ai do të përdorte rrengun e tij mashtrues në skenën e tubimit tw tij në Georgia, të hënën në mbrëmje, një ditë para zgjedhjeve vendimtare të shtetit që do të përcaktojë se cila parti kontrollon Senatin e SHBA për dy vitet e ardhshme.

Nuk është se Trump nuk përpiqet. Yoda thotë se nuk ka provë, por Trump vërtet provon. Ai përpiqet të tingëllojë preciz me të gjitha numrat e votave që ëndërron. Ai përpiqet të kërcënojë zyrtarët e zgjedhjeve shtetërore me hetime të papërcaktuara dhe dënime politike.

“Epo, sipas ligjit, nuk ju lejohet të jepni rezultate të gabuara të zgjedhjeve, në rregull? Nuk ju lejohet ta bëni atë. Dhe kjo është ajo që keni bërë. Ky është një rezultat i gabuar i zgjedhjeve”, ishte paralajmërimi i Trump ndaj kolegut të tij republikan.

“Ju duhet të takoheni nesër sepse keni një zgjedhje të madhe që po afrohet, dhe për shkak të asaj që i keni bërë presidentit – populli i Georgia-s e di se ky ishte një mashtrim – ndaj për shkak të asaj që ju i keni bërë në zgjedhjet për  presidentin, shumë njerëz nuk po shkojnë të votojnë. Dhe shumë republikanë do të votojnë negativisht sepse ata e urrejnë atë që ti i bëre presidentit. Mirë? Ata e urrejnë atë. Dhe ata do të votojnë. Dhe do të respektoheshit”

Një nga sfidat e shumta të kësaj epoke është fusha e mashtrimit që rrethon Donald Trump. Meqenëse ai kujdeset vetëm për veten e tij dhe sepse përfaqëson një shtrembërim kaq grotesk të udhëheqjes, ne përqendrohemi tek individi. Ne përpiqemi të kuptojmë sociopatinë e tij dhe flasim për Trumpizmin, duke supozuar se e gjitha do të shpërndahet pas ditës së përurimit.

Por në këtë pikë, shqetësimi ynë nuk duhet të përqendrohet në faktin nëse Trump dhe aleatët e tij ende mund të prishin inaugurimin e Joe Biden: ata nuk munden. Në vend të kësaj, ne duhet të shqetësohemi thellësisht nëse ky kult mund ta prishë demokracinë tonë.

Shumë kohë pasi Trump zhvendos devijimin për në post-presidencën e tij, do të jetë një tjetër: një Josh Hawley ose një Ted Cruz ose një Tom Cotton. Ne nuk do ta quajmë politikën e tyre autokratike Trumpizëm, por ata do të jenë si Trump.

Rrënjët e kësaj ideologjie janë të thella dhe rrjeti është i gjerë. Në fund të kësaj epoke pas 11 shtatorit, ne po zgjohemi me një seri kërcënimesh tinëzare dhe largpamëse për demokracinë dhe mënyrën tonë të jetës. Disa nga agjentët e saj drejtohen nga udhëheqës si Trump; të tjerët janë aktorë të pavarur, të vetëfilluar. Disa janë frymëzuar dhe organizuar ndërkombëtarisht, por shumë tani janë rritur në atdhe.

Krahu racist, jodemokratik i politikës amerikane u zhvendos për pak kohë në skajet e kokës pas lëvizjes për të drejtat civile. Por ajo shpërtheu përsëri në skenën kryesore në vitet e Obamës me Tea Party dhe rezultatin e saj të kongresit, Grupi i Lirisë me emrin ironik. Në zemër të grupit parlamentar ishin Mick Mulvaney dhe Mark Meadows - shefat e shtabit të kaluar dhe të tanishëm të Donald Trump.

Ishte Meadows ai që po lustronte zhurmën ndërsa ai e shtyu thirrjen e Trump për zyrtarët e shtetit të Georgia-s.

“Ajo për të cilën unë shpresoj është se mund të kemi një farë mënyre, ne mund të gjejmë një lloj marrëveshjeje për ta parë këtë pak më plotësisht”, tha Meadows. "Z. Sekretar, unë isha me shpresë se, e dini, në frymën e bashkëpunimit dhe kompromisit, a ka diçka që të paktën mund të kemi një diskutim për të parë disa nga këto pretendime për të gjetur një rrugë përpara që është më pak e diskutueshme?”.

Me më pak çështje gjyqësore, Meadows nënkuptonte më pak lidhje me ata gjyqtarë bezdisës që hodhën poshtë të gjitha ato procese gjyqësore të fushatës Trump. Kur sekretari i shtetit i Georgias tha se gjykatat vendosin për këto çështje, vetë Trump dukej i hutuar.

“Pse e thua kështu, sidoqoftë? Nuk e di ”, tha ai. “Dua të them, me siguri, janë gjykatat që vendosin, por pse e thoni këtë? Gjëja qesharake në lidhje me këtë ideologji të Grupit të Drejtësisë së Lirisë është se ajo nuk respekton lirinë e degës gjyqësore. Trump po planifikonte t'i jepte medaljen presidenciale të lirisë - nderin më të lartë civil - një anëtari të Grupit të Grupit të Lirisë, Jim Jordan. Dhe ai po udhëtonte për në Georgia me një anëtar tjetër, Marjorie Taylor-Greene, i cili thjesht mbështet grupin komplotist QAnon.

Një duzinë senatorësh tani po sfidojnë hapur udhëheqësin e tyre, Mitch McConnell, duke premtuar të sfidojnë votat e kolegjit elektoral këtë javë. Ata do të dështojnë të ndalojnë presidencën e Biden, por ata po arrijnë të ndajnë partinë e tyre midis autokratëve Trumpistë dhe Republikanëve konservatorë.

McConnell duhet të kishte parë kërcënimin e grupeve të partisë Tea që nga fillimi, por zgjodhi t'i mbante brenda çadrës së tij. Tani ai përballet me detyrën e pamundur të kënaqë njerëzit që nuk janë as konservatorë dhe as përkrahës të republikës.

Është e lehtë të lësh mënjanë këtë lloj marrëzie pasi ndonjë ethe e përkohshme, pasi me siguri do të pushojë një ditë. Biden shpesh tingëllon sikur beson se mund të ndihmojë në administrimin e disa ilaçeve centriste me një lugë sharm personal.

Por politikanët autokratë në ditët e sotme nuk vishen me të zeza ose kafe, dhe kanë mësuar se si tingëllojnë herë pas here normale. Hungaria dhe Polonia janë ende anëtare të BE. Turqia ka ende gazeta, jo vetëm gati aq shumë të pavarura. Rusia ka ende zgjedhje, por udhëheqësit e saj të opozitës priren të burgosen ose të helmohen.

Arsyeja e vetme që demokracia amerikane mbijetoi në vitin 2020 është për shkak të pjesëmarrjes historike të votuesve, një grusht zyrtarësh parësorë të zgjedhjeve republikane dhe një gjyqësori të pavarur. Asnjë nga ata faktorë nuk është i garantuar të mbijetojë, dhe pa njërin prej tyre, i gjithë sistemi do të shembet.

Ne nuk e dimë saktësisht pse kaq shumë ish-sekretarë të mbrojtjes paralajmëruan Trump dhe mbështetësit e tij kundër përfshirjes së ushtrisë në përpjekjen e tyre të fundit për të shkatërruar demokracinë dhe rezultatet e zgjedhjeve 2020. Por ne e dimë frikën e përgjithshme, dhe emrin e organizatorit: Dick Cheney.

Mund të duket e çuditshme që njeriu që udhëhoqi kaq shumë abuzime me pushtetin në epokën pas 11 shtatorit duhet të kërkojë të na paralajmërojë për abuzimet e pushtetit në epokën pas Trump.

Por bombarduesi i mbathjeve nuk ishte më pak i vërtetë për të gjithë promovimin e Cheney të luftës dhe torturave. Dhe kërcënimi për demokracinë tonë nuk është më pak real për të gjitha përpjekjet e Trumpit për autokraci. / Marrë nga The Guardian/ Përkthim i Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore