Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Strehimi në Shqipëri/ Afganët flasin për 'NY Times': Shohim gra gjysmë të zhveshura, jemi refugjatë luksi

Strehimi në Shqipëri/ Afganët flasin për 'NY

Strehimi i afganëve në Shqipëri është bërë temë edhe në një ndër mediat më prestigjioze amerikane siç është “New York Times”.

“Shqipëria, vendi që ka marrë përsipër të presë 4000 refugjatë nga Afganistani, po streson qindra prej tyre në resorte përgjatë bregdetit Adriatik,” shkruan NY Times.

Artikulli i plotë

Studentja e mjekësisë, pas traumës që la pas një jave nën sundimin taleban dhe tre ditë terror duke pritur një fluturim nga aeroporti i Kabulit, pa nga dritarja ditën e saj të parë në shtëpinë e saj të re dhe imagjinoi "Statujën e Lirisë".

"Mendova për një moment se ndoshta isha në New York," tha Tahera, një studente 21-vjeçare. Por statuja, e sajuar në një vend bakri dhe e vendosur në veri të Shqipërisë, ishte "shumë më e shkurtër se ajo e vërteta", shtoi ajo.

Strehimi në Shqipëri/ Afganët flasin për 'NY

Statuja ishte një dekoratë ngacmuese në një vendpushimi plazhi shqiptar që strehonte më shumë se 440 afganë që u larguan nga Kabuli pasi qyteti ra në duart e talebanëve më 15 gusht.

Përpara se të fluturonte javën e kaluar në Shqipëri, vend për të cilin nuk kishte dëgjuar kurrë, Tahera kishte shpresuar të arratisej në Shtetet e Bashkuara ose Britani, ku ka një xhaxha. Por ajo ka gjetur strehim në atë që është ndoshta kampi më i çuditshëm dhe më luksoz i refugjatëve në botë.

Shqipëria, një nga vendet më të varfra të Evropës, është angazhuar të marrë deri në 4,000 refugjatë nga Afganistani, më shumë se çdo vend tjetër. 677-të që kanë mbërritur, përfshirë rreth 250 fëmijë, po strehohen në vendpushimet përgjatë bregdetit Adriatik, një praktikë e bazuar në urgjencën që Shqipëria zhvilloi pas një tërmeti shkatërrues në vitin 2019, kur njerëzit e mbetur pa shtëpi u vendosën në hotele në plazh. 

Strehimi në Shqipëri/ Afganët flasin për 'NY

Parwarish, një aktiviste e grave afgane që punoi në projekte të financuara nga Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar, tha se ajo ishte prekur nga mirësia e shqiptarëve, por edhe pse po flinte mirë përjetonte ende makthe.

"Unë shoh që familja ime po vdes në ëndrrat e mia," tha ajo. “I gjithë ky luks është i mrekullueshëm nëse keni paqe mendore. Unë nuk e kam."

Vendimi për të mirëpritur afganët duket se është i popullarizuar në Shqipëri, një vend me një histori të gjatë të njerëzve të saj që largohen nga vendi. Sigurimi i refugjatëve "është gjëja e duhur dhe e natyrshme për të bërë", tha Kryeministri Edi Rama në një intervistë në Tiranë.

Strehimi në Shqipëri/ Afganët flasin për 'NY

Ndërsa politikanët opozitarë në Francë, Gjermani dhe kombe të tjera evropiane nxisin rregullisht frikën nga refugjatët dhe emigrantët për të ushtruar presion mbi udhëheqësit e qeverisë, kundërshtarët e zotit Rama kryesisht kanë qëndruar të heshtur ose kanë mbështetur mirëpritjen e tij ndaj afganëve.

“Ne nuk i vendosim njerëzit në kampe. Kampet të dehumanizojnë dhe aty nisin të gjitha problemet psikologjikisht, ”tha kryeministri. “Ne kemi qenë si ata shumë herë në historinë tonë. Ata thjesht po përpiqen të shpëtojnë nga ferri. "

Tahera, studentja e mjekësisë, ndan një dhomë me një grua afgane e cila humbi të dy duart në një sulm me bombë në Afganistan. Tani në një vendpushim me tre pishina dhe një plazh të gjatë me rërë, Tahera dëshiron të mësojë të notojë, e etur për të hequr mendjen nga traumat. Ajo gjithashtu mezi pret të mësojë të ngasë një biçikletë, një formë stërvitjeje që shoqëria konservatore dhe patriarkale e Afganistanit nuk e pranon për gratë.

Strehimi në Shqipëri/ Afganët flasin për 'NY

Në Shqipëri, në ***** Resort, një grup hotelesh me katër dhe pesë yje pranë qytetit të Lezhës, të evakuuarit nga Afganistani hanë në një restorant të veçantë që shërben ushqime hallall, por përzihen pranë pishinës me turistë, kryesisht shqiptarë etnikë nga vendet fqinje si Kosova.

Prania e grave afgane të mbuluara në shezlongët pranë pishinës në ***** Resort ka ardhur si një surprizë për mysafirët që janë aty. 

"Nuk e kisha idenë se kishte kaq shumë afganë që jetonin këtu, por ata nuk më shqetësojnë," tha Besnik Zeqiri, një emigrant shqiptar i Kosovës në Shtetet e Bashkuara. "Ata janë të gjithë njerëz dhe duhet të mbrohen."

Strehimi në Shqipëri/ Afganët flasin për 'NY

Wahab, një gazetar që ndihmoi drejtimin e një agjencie lajmesh të financuar nga SHBA që mbulonte çështjet e grave në qytetin perëndimor afgan të Heratit, tha se ai kurrë nuk kishte pritur objekte të tilla luksoze. Ai u largua nga Afganistani me gruan dhe tre fëmijët e tij, me ndihmën e National Endowment for Democracy.

"Ne jemi refugjatë luksozë," bëri shaka ai. "Ne shkojmë në plazh dhe shohim gra gjysmë të zhveshura. Ne flemë, hamë dhe shkojmë në plazh. Për shumicën e njerëzve kjo do të dukej si parajsë. ”

Por Afganistani vazhdon të ndërhyjë. Ai nuk mund të ndalojë së menduari për tetë pikat e kontrollit talebane që ndaluan autobusin me të cilin po udhëtonte me familjen e tij nga Herat në Kabul, ose duke parë kryeqytetin afgan për ndoshta për herë të fundit ndërsa avioni i tij i evakuimit u ngrit. /Pergatiti GAZETA SHQIP

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore