Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Sot dita e ankthit për Amerikën: A do të rrëzojë Pence fitoren e Joe Biden, të gjitha versionet e medias së SHBA?

Sot dita e ankthit për Amerikën: A do të rrëzojë Pence

Edhe pas humbjes së republikanëve në Georgia, ku u zhvillua gara shumë e rëndësishme për kontrollin e Senatit amerikan, Presidenti në detyrë Donald Trump u jep shpresë përkrahësve të tij, se mund të përmbysin fitoren e Joe Biden si President.

Pas shpalljes së senatorit të parë me ngjyrë në Geogia, pastorit protestan Reverendo Raphael Warnock, Trump i kërkon zëvendësit të tij të hyjë në lojë zyrtarisht.

“Nëse Zëvendës Presidenti Mike Pence do të jetë në një rresht me ne, do të fitojmë Presidencën. Shumë shtete duan të decertifikojnë gabimin që ata bënë në vërtetimin e numrave të pasaktë dhe madje mashtrues në një proces që nuk aprovohet nga Parlamentet e shteteve (e cila duhet të bëhet). Majk mund ta dërgojë përsëri procesin në Parlamentet e shteteve!”, shkruajti këtë mëngjes Trump në Twitter.

Pra strategjia e tij është që Kongresi të miratojë një rezolutë, ku të kërkojë që për tre shtetet “kyçe”: Michigan, Wisconsini dhe Minnesota, që procesi të verifikohet edhe njëherë në parlamentet e shteteve. Që do të thotë që mund të trazojë situatën në Washington, ku po bëhet gati betimi i Presidentit  të zgjedhur Joe Biden më 20 janar.

New Tork Times, shkruan se zv.presidenti Pence i ka thënë Trump-it se ai nuk e ka fuqinë që të përmbysë situatën. Ndërkaq, po kjo gazetë thekson në një koment të saj Zv.presidenti luan një rol vendimtar, por kryesisht ceremonial në zyrtarizimin e rezultateve të zgjedhjeve në Kongres.

Sipas NYT, nuk ka asgjë nen në Kushtetutë ose në ligj që i jep në mënyrë të qartë një zv.presidenti atë fuqi. Ndaj thekson se Pence se po përballet me një moment politikisht të rrezikshëm, dhe sipas gjasave ai do të ndjekë procedurat normale dhe do të konfirmojë Biden.

Megjithatë, siç shkruan New York Times, dita e sotme do të jetë një ditë e gjatë dhe konfuze në Capitol Hill - dhe një ditë potencialisht stresuese për z. Pence - ndërsa aleatët republikanë të z. Trump lëvizin për të sfiduar fitoren e Z. Biden dhe për të detyruar të paktën tre vota për këtë çështje , të gjithë pritet të dështojnë.

Roli i zv.presidentit është më shumë drejtues i ceremonive sesa arbitër i rezultatit, duke shpallur fituesin bazuar në atë se kush ka më shumë vota elektorale.

Por, përkundër humbjes së qartë të Trump ndaj Biden, presidenti dhe një grup besnikësh republikanë të Dhomës dhe Senatit po komplotojnë për të prishur procesin duke kundërshtuar certifikimin e disa shteteve. Në mungesë të votave për të mbizotëruar, Trump tani po bën presion tek Pence për të marrë situatën në duart e tij për të vonuar përpilimin e votave ose për ta ndryshuar atë në favor të Trump.

“Zv.presidenti ka fuqinë të refuzojë votat e dala me mashtrim”, shkroi presidenti në Twitter. Tre javë më parë, Kolegji Zgjedhor hodhi zyrtarisht votat e tij për president, duke pohuar fitoren e Biden. Por sipas Kushtetutës, ekziston edhe një hap përpara se rezultati të jetë përfundimtar: vërtetimi nga Kongresi i votave elektorale, që do të kryhet nga presidenti i Senatit- që është zv.presidenti i SHBA.

“Presidenti i Senatit, në prani të Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve, do të hapë të gjitha certifikatat dhe votat do të numërohen”, sipas amendamentit të 12-të.

Zarfat me votat e certifikuara nga Kolegji Zgjedhor sillen në dy kuti në Capitol dhe zv.presidenti kryeson një seancë të përbashkët në të cilën certifikatat shqyrtohen për të përcaktuar se janë autentike, me udhëzime të qarta për shpalljen e një fituesi.

“Personi që ka numrin më të madh të votave do të jetë presidenti”, thekson amendamenti kushtetues, nëse nuk ka barazim ose askush nuk ka siguruar shumicën, në këtë rast vendos Kongresi.

Në historinë e SHBA, situate herë pas here ka qenë e pakëndshme për zv.presidentët. Në 1961, shteti i Hawai i dërgoi dy lista zgjedhësish dhe zv.presidenti, Richard M. Nixon, i cili sapo kishte humbur zgjedhjet ndaj John F. Kennedy, u zhvendos për të numëruar zgjedhësit demokratë, të cilët zgjeruan diferencën e tij të humbjes. Dyzet vjet më vonë, Al Gore ishte në një vend të ngjashëm, i ngarkuar me kundërshtime mbizotëruese nga shokët e tij demokratë dhe deklaroi fitoren e George W. Bush - dhe humbjen e tij - pas një rinumërimi të tërhequr në Florida që përfundoi nga Gjykata e Lartë. Dhe në vitin 2017, Biden, atëherë zv.president, duhej të refuzonte një sfidë të Demokratëve për fitoren e Trump.

Por, pa marrë parasysh sa e papëlqyeshme është, J. Michael Luttig, një ish- gjykatës për Gjykatën e Apelit të Shteteve të Bashkuara dhe studiues kryesor konservator i ligjit, tha se Z. Pence nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të numëronte votat.

“Asnjë president dhe asnjë zv.president nuk do ta konsiderojë - ose nuk duhet ta konsiderojë asnjërën nga ngjarjet si një provë të besnikërisë politike’, tha z. Luttig. “Dhe nëse ndonjëri e bëri, ai do të duhej të kuptonte se besnikëria politike duhet t'i nënshtrohet detyrimit kushtetues”.

Anëtarët e Kongresit mund të kundërshtojnë, megjithëse ofertat e tyre këtë herë pritet të dështojnë.

Sipas Aktit të Numërimit Zgjedhor të vitit 1887, i cili u miratua pas zgjedhjeve të diskutueshme të vitit 1876, në të cilin disa shtete dërguan grupe rivale të zgjedhësve, i takon Kongresit të zgjidhë çdo mosmarrëveshje rreth certifikimeve të shtetit.

Nëse të paktën një anëtar i Dhomës dhe Senatit ngre një kundërshtim në lidhje me rezultatet e një shteti, ai duhet të merret parasysh, duke ndaluar menjëherë seancën e përbashkët në mënyrë që anëtarët të mund të marrin pjesë në dhomat e tyre përkatëse dhe debatojnë për sfidën deri në dy orë. Pastaj votohet - e vendosur me një shumicë të thjeshtë - për të përcaktuar nëse duhen rrëzuar apo jo rezultatet e atij shteti. Me demokratët që kontrollojnë Dhomën dhe shumë republikanë të Senatit që e kundërshtojnë, pothuajse me siguri do të dështojë kjo përpjekje, thekson NYT.

Megjithatë, Republikanët planifikojnë të detyrojnë të paktën tre vota të tilla, mbase më shumë. Deputeti Mo Brooks i Alabama ka thënë se ai do të lëvizë për të kundërshtuar rezultatet nga më shumë se gjashtë shtete; tre senatorë republikanë - Josh Hawley nga Misuri, Ted Cruz nga Teksasi dhe Kelly Loeffler nga Georgia - planifikojnë të mbështesin të paktën njërin nga ata. Dhjetëra anëtarë të Dhomës dhe 11 senatorë kanë thënë se planifikojnë të votojnë kundër certifikimit të fitores së Biden. Duke qenë se Trump dhe mbështetësit e tij kanë kontestuar rezultatet në disa shtete që Biden fitoi - përfshirë Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania dhe Wisconsin - mund të ketë deri në 12 orë debat.

Republikanët e Dhomës, me mbështetjen e Trump, kanë argumentuar në gjykatë se Pence ka të drejtë të lëvizë në mënyrë të njëanshme për të eliminuar votat elektorale nga çdo shtet që ai zgjedh. Por një gjykatës federal i caktuar nga Trump hodhi poshtë një proces gjyqësor që Republikanët kërkuan për të detyruar Zëvendës Presidentin ta bëjë këtë.

"Përgjegjësia dhe fuqia e vetme e zv.presidentit sipas Kushtetutës është të numërojë me besnikëri votat e Kolegjit Zgjedhor siç janë hedhur," tha z. Luttig. "Kushtetuta nuk e fuqizon zv.presidentin të ndryshojë në asnjë mënyrë votat e hedhura, ose duke refuzuar vota të caktuara ose ndryshe."

Nëse Pence do të rrëzonte votat e mjaftueshme për Biden, kjo mund të parandalonte që të dy kandidatët të arrinin pragun e 270 votave të nevojshme për të siguruar një fitore të Kolegjit Zgjedhor.

Në atë pikë, sipas Kushtetutës, delegacioni i secilit shtet në Kongres duhet të japë një votë. Kjo mund të favorizojë Trump, pasi 26 shtete kanë delegacione republikane me shumicë. Nëse Pence do t’i jepte Trump atë që dëshiron, vendi do të ishte me të vërtetë në një territor të paeksploruar.

Ndihmësit e Pence këmbëngulin se ai nuk do të bëjë atë që kërkon Trump. Por Demokratët e Kongresit dhe ekipi i tranzicionit të Biden nuk po rrezikojnë dhe po përgatiten për një sërë rezultatesh, përfshirë veprimet e mundshme ligjore, nëse Pence shkon jashtë skenarit. Problemi, pranojnë demokratët, është se ka pak precedent sepse asnjë zv.president nuk është përpjekur ndonjëherë të përdorë pozicionin e tij për të përmbysur zgjedhjet. Ligji në këtë fushë është i paprovuar dhe asnjëherë nuk është diskutuar në gjyq. Por ekspertët ligjorë thanë se pasojat mund të ishin shumë të dëmshme për vendin.

"Perspektiva e zv.presidentit dhe anëtarëve të Kongresit që përpiqen të përmbysin vullnetin e njerëzve në vend që të numërojnë rregullisht votat e certifikuara nga guvernatori do të ishte antikushtetuese dhe shkatërruese", tha një avokat i vjetër në Uashington, Alan Raul, duke shtuar se do të vendoste një " një precedent jashtëzakonisht i rrezikshëm. ”

"Nëse grupi parlamentar i rebelimit në Kongres dhe Senat shkon përpara me sulmin e tyre krejtësisht të paprecedentë në zgjedhjet e vitit 2020, të mbështetur nga zv.presidenti, kjo do të çrregullojë demokracinë tonë për vitet që vijnë”, tha ai. /GazetaShqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore