Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Skandali i Përgjimeve/ 10 shtete kontrata Pegasus me NSO, a kishte akses Izraeli?

Skandali i Përgjimeve/ 10 shtete kontrata Pegasus me NSO, a kishte akses

Në vitin 2017, shumë pak do të kishin diskutuar se Izraeli dhe Arabia Saudite ishin armiq rajonalë. Zyrtarisht, vendet nuk kishin lidhje diplomatike. Megjithatë, për një grup të vogël biznesmenësh izraelitë që morën pjesë në takime sekrete me zyrtarë sauditë në Vjenë, Qipro dhe Riad atë verë, kishte shenja që marrëdhëniet po vendoseshin.

Biznesmenët përfaqësuan NSO Group. Misioni i tyre ishte të shesin sistemin spiun të shkallës së armëve NSO Saudit, Pegasus.

Sipas një personi i cili mori pjesë në takimin në qershor 2017 në Qipro, një zyrtar i lartë i inteligjencës Saudite ishte "i habitur" nga ajo që pa. Pas një diskutimi të gjatë dhe teknik, spiunit saudit, i cili kishte sjellë një iPhone të ri, iu tregua se si Pegasus mund të infektojë telefonin dhe më pas të përdoret për të përdorur në distancë kamerën e tij.

“Ju nuk keni nevojë të kuptoni gjuhën për të parë se ata ishin të mahnitur dhe të ngazëllyer dhe se ata panë atë për të cilën kishin nevojë”, tha personi.

NSO Group u ishte dhënë leje e qartë nga qeveria izraelite për t'u përpjekur t'u shesë sauditëve aparaturat e hakerimit. Ishte një marrëveshje e klasifikuar dhe rezultoi që shitja të vulosej më vonë në Riad në një marrëveshje që thuhet se vlen të paktën 55 milion dollarë.

“Në Izrael ka një lëvizje të fortë politike për të bërë diplomaci përmes biznesit”, tha personi, duke folur në kushte anonimiteti. “Së pari biznesi, diplomacia më vonë. Kur bëni një marrëveshje së bashku, ajo hap shumë dyer për diplomacinë ”.

Është normale që qeveritë të ndihmojnë kompanitë të eksportojnë produktet e tyre. Mbi të gjitha, NSO punëson ish zyrtarë izraelitë të inteligjencës kibernetike dhe mban lidhje me ministrinë e Mbrojtjes.

Por zbulimet rreth asaj se si shtete represive të tilla si Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Azerbajxhani dhe të tjerët kanë përdorur teknologjinë e NSO për të spiunuar avokatë të të drejtave të njeriut, aktivistë, politikanë dhe gazetarë ngrenë pyetje për Izraelin dhe e kanë vënë këtë çështje nën vëzhgim të ri kritik.

Zbulimet kërcënojnë të ushtrojnë presion diplomatik mbi Izraelin, mes pyetjeve nëse ai po përdor licencimin e spyware të NSO për leva politike - dhe lejon që softueri të shitet në vendet jodemokratike që ka të ngjarë ta keqpërdorin atë.

Një raport i fundit i transparencës i lëshuar nga NSO Group pranoi që kompania ishte “ngushtësisht sipas rregullave” nga autoritetet e kontrollit të eksportit në Izrael. Agjencia e Kontrolleve të Eksportit të Mbrojtjes (DECA) brenda ministrisë izraelite të Mbrojtjes "kufizon rreptësisht" licencimin e disa produkteve të mbikëqyrjes bazuar në analizën e saj të klientëve të mundshëm nga një perspektivë e të drejtave të njeriut, tha kompania, dhe kishte refuzuar kërkesat e NSO-së për licenca eksporti “në jo pak raste”.

Për më tepër, NSO ishte gjithashtu subjekt i një rishikimi rregullator "të thellë" nga Izraeli mbi "kornizën e brendshme të fuqishme" të tij.

Brenda NSO, procesi që Izraeli përdor për të vlerësuar nëse vendeve mund t’i shitet teknologjia konsiderohet si një "sekret shtetëror". Një person i njohur me procesin tha se zyrtarët në këshillin e sigurisë kombëtare të Izraelit dhe në zyrën e kryeministrit kishin qenë të njohur në dhënien e kontributit të tyre.

Në rastin e Arabisë Saudite, burimet e njohura me këtë çështje thanë se mbretëria u ndërpre përkohësisht nga përdorimi i Pegasus në 2018, për disa muaj, pas vrasjes së Jamal Khashoggi, por u lejua të fillonte të përdorte përsëri spyware në 2019 pas ndërhyrjes të qeverisë izraelite.

Është e paqartë pse qeveria izraelite nxiti NSO të rilidhë mjetin e mbikëqyrjes për Riad.

Sidoqoftë, 10 vendet që sugjeron analiza mjeko-ligjore për projektin Pegasus, në të vërtetë kanë abuzuar me teknologjinë, të gjithë gëzojnë marrëdhënie tregtare me Izraelin ose kanë lidhje diplomatike me vendin që janë përmirësuar dukshëm në vitet e fundit.

Të dy shtete u bënë klientë të NSO, si India dhe Hungaria, e se qeveritë filluan të përdorin teknologjinë e kompanisë gjatë ose pasi kryeministrat e tyre përkatës u takuan me kryeministrin e atëhershëm izraelit, Benjamin Netanyahu, këto takime të profilit të lartë që synonin të rritnin bashkëpunimin tregtar dhe të sigurisë. Kuptohet që asnjë vend që konsiderohet armik i Izraelit - siç është Turqia - nuk është lejuar të blejë produkte të NSO.

Skandali i Përgjimeve/ 10 shtete kontrata Pegasus me NSO, a kishte akses

“Tregjet diktojnë atë që funksionon, unë nuk diktoj ... i vetmi vend ku kam ndërhyrë në të vërtetë… është siguria kibernetike”, tha Netanyahu në një konferencë shtypi në Hungari në 2017 ndërsa qëndronte pranë kryeministrit të vendit, Viktor Orbán.

Ajo që mbetet e paqartë është nëse agjencitë e inteligjencës së Izraelit mund të kenë privilegje të veçanta me NSO, të tilla si qasja në materialin e mbikëqyrjes të mbledhur duke përdorur spyware-in e saj. Një person i afërt me kompaninë, i cili kërkoi të mbetet anonim, tha se kjo ishte një temë e shpeshtë e spekulimeve. Të pyetur nëse Izraeli mund të përdorte inteligjencën e mbledhur nga klientët e NSO, ata u përgjigjën: “Amerikanët e besojnë kështu”.

Kjo pikëpamje u mbështet nga zyrtarët aktualë dhe ish-të inteligjencës amerikane, të cilët i thanë Washington Post, një partner në projektin Pegasus, se ekzistonte një supozim se Izraeli kishte një farë mundësie - përmes një “dere të prapme” - në inteligjencën e zbuluar përmes mjeteve të tilla të mbikëqyrjes.

John Scott-Railton, një studiues i vjetër në Citizen Lab në Universitetin e Torontos, tha se ai besonte se do të ishte “e papërgjegjshme” për një shtet të lejonte shpërndarjen në shkallë të gjerë të një mjeti të fuqishëm të mbikëqyrjes si Pegasus pa qenë në gjendje të mbante një sy në atë që po bëhej me të.

Ai tha se të dhënat e gjykatës kishin zbuluar se NSO përdorte servera që nuk gjendeshin gjithmonë në ambientet e klientit. “Kjo do të thotë se ka potencial për shikueshmëri (akses). Dhe do të ishte çmenduri që ata [izraelitët] të mos kishin qasje”, tha ai.

NSO mohoi me forcë që Izraeli të kishte ndonjë qasje në sistemet e klientëve të saj. “NSO Group është një kompani private. Nuk është një ‘mjet i diplomacisë izraelite’; nuk është një derë e pasme për inteligjencën izraelite; dhe nuk merr drejtim nga asnjë udhëheqës qeveritar, ”tha avokati i NSO.

Në një deklaratë, Ministria Izraelite e Mbrojtjes tha se Izraeli tregton dhe eksporton produkte kibernetike në përputhje me Aktin e Kontrollit të Eksportit të Mbrojtjes të vitit 2007 dhe se vendimet e politikat e sigurisë marrin parasysh “sigurinë kombëtare dhe konsideratat strategjike”, të cilat përfshijnë respektimin e aranzhimeve ndërkombëtare.

“Si praktikë, shteti i Izraelit miraton eksportin e produkteve kibernetike ekskluzivisht tek subjektet qeveritare, për përdorim të ligjshëm, dhe vetëm për qëllimin e parandalimit dhe hetimit të krimit dhe kundër terrorizmit, nën certifikatat e përdorimit përfundimtar / të përdoruesit të fundit të siguruara nga qeveria marrëse”, tha ministria.

Ai tha se "masat e duhura" ishin marrë në rastet kur artikujt e eksportuar përdoren në shkelje të licencave të eksportit.

Ministria shtoi: “Izraeli nuk ka qasje në informacionin e mbledhur nga klientët e NSO”. Për Izraelin, pak klientë të cilët ai ka miratuar të përdorin Pegasus kanë qenë po aq problematikë sa sauditët. Javë më parë, NSO e ndërpreu kontratën me mbretërinë edhe një herë, pas akuzave se Saudi kishte përdorur Pegasus për të hakuar dhjetëra gazetarë të Al Jazeera. Arabia Saudite nuk pranoi të komentojë../The Guardian/ Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore