Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Si u përgjuan gazetarët e Al Jazeera-s me softuerin izraelit

Si u përgjuan gazetarët e Al Jazeera-s me softuerin izraelit

Spyware i shitur nga një firmë private e inteligjencës izraelite dyshohet se është përdorur për të përgjuar telefonat e dhjetëra gazetarëve të Al Jazeera në një sulm kibernetik të paparë që ka të ngjarë të jetë porositur nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe

Në një raport të ri, studiuesit në Citizen Lab në Universitetin e Torontos thanë se ata zbuluan atë që duket të jetë një fushatë e madhe spiunazhi kundër një prej organizatave kryesore mediatike në botë, e cila ka qendrën në Katar dhe ka qenë prej kohësh një halë në sy e shumë prej regjimeve autokratike të rajonit.

Raporti, i shkruar nga disa nga studiuesit më të mirë të mbikëqyrjes dixhitale në botë, ngre gjithashtu pyetje shqetësuese të reja në lidhje me cenueshmërinë e dukshme të Apple iPhone, i cili ka kërkuar të promovojë një reputacion për sigurinë dhe përkushtimin ndaj privatësisë.

Studiuesit në Citizen Lab thanë se kodi i dukshëm i dëmshëm që ata zbuluan, të cilin ata pretendojnë se është përdorur nga klientët e NSO Group të Izraelit, i bëri “pothuajse të gjitha” pajisjet iPhone të prekshme për ata që përdornin një sistem operativ të sistemit iOS 14 të Apple, i cili shfaqet të ketë rregulluar cënueshmërinë.

NSO Group, spyware i të cilit pretendohet të jetë përdorur në fushatat e mëparshme të vëzhgimit në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, ka thënë se programi i tij ka për qëllim të përdoret vetëm nga klientët e qeverisë për të gjetur terroristët dhe kriminelët.

Por pretendimi i ri nga Citizen Lab shënon një varg të gjatë të pretendimeve të shkeljeve të të drejtave të njeriut që përfshijnë softuerin e kompanisë në emër të klientëve të saj, duke përfshirë shënjestrën e pretenduar të gazetarëve në Marok, disidentët politikë nga Ruanda, politikanët në Spanjë dhe grupet pro demokracisë në Togo.

Në ato raste, spyware NSO Group u përdor gjoja për të synuar individët përmes një dobësie në WhatsApp, e cila po padit kompaninë në një gjykatë amerikane. NSO Group, nga ana tjetër, ka thënë në gjykatë se klientët e saj qeveritarë, të cilët nuk do t'i përmendë, kontrollojnë mënyrën se si përdoret dhe vendoset spyware i tij dhe se heton pretendimet e abuzimit.

Në një deklaratë për Guardian, NSO Group tha se nuk ishte i njohur me akuzat. “Siç kemi thënë në mënyrë të përsëritur, ne nuk kemi qasje në ndonjë informacion në lidhje me identitetet e individëve që sistemi ynë është përdorur për të kryer mbikëqyrjen.

Sidoqoftë, aty ku marrim prova të besueshme të keqpërdorimit, të kombinuara me identifikuesit themelorë të synimeve dhe afateve të pretenduara, ne marrim të gjitha hapat e nevojshëm në përputhje me procedurën e hetimit të keqpërdorimit të produkteve për të rishikuar pretendimet",tha një zëdhënës i NSO Group.

Pas sulmit të fundit të pretenduar, Citizen Lab tha se mbizotërimi i ndjeshmërisë së dukshme që zbuloi në iPhone, së bashku me arritjen e njohur globale të NSO Group, do të thoshte se ishte e mundshme që vetëm një "fraksion i vogël" i sulmeve ndaj përdoruesve të iPhone ishte zbuluar kështu larg

Në një deklaratë, Apple tha se sulmi i përshkruar në hulumtimin e Citizen Lab ishte "shumë i shënjestruar nga shtetet  kundër individëve të veçantë. Aty thuhej: “Ne gjithmonë i nxisim klientët të shkarkojnë versionin më të fundit të softuerit për të mbrojtur veten dhe të dhënat e tyre”. Ai gjithashtu tha se nuk mund të verifikonte në mënyrë të pavarur analizën e Citizen Lab.

Sulmi i fundit i pohuar, i cili duket se është mbështetur në një teknologji "klikimi zero" - që do të thotë se objektivat nuk do të duhej të klikonin në një lidhje me kod të dëmshëm për t'u infektuar - sulmet e sugjeruara po bëheshin "më të sofistikuara, më pak të zbulueshme", tha Citizen Lab.

Si u përgjuan gazetarët e Al Jazeera-s me softuerin izraelit

Hakerimi i pretenduar i Al Jazeera u zbulua pasi një gazetar i njohur hulumtues për rrjetin e tij arab, Tamer Almisshal, i cili u shqetësua që telefoni i tij ishte kompromentuar dhe iu drejtua Citizen Lab për ndihmë, duke bërë që studiuesit të fillonin të monitoronin iPhone-in e tij.

Citizen Lab tha se regjistrat e të dhënave të lidhura me trafikun e internetit të Almisshal zbuluan se, megjithëse ai kurrë nuk kishte klikuar në ndonjë lidhje të dyshimtë, telefoni i tij ishte lidhur me një server NSO pasi ishte infektuar me një kod të dukshëm keqdashës të dërguar përmes serverave të Apple. Sekonda më vonë, studiuesit gjetën prova teknike që telefoni i Almisshal ishte infiltruar.

Rania Dridi, një gazetare me qendër në Londër, beson se ajo ishte në shënjestër sepse ngre tema të ndjeshme në programin e saj.

Al Jazeera raportoi lajmin e sulmit në dhjetëra gazetarëve të saj gjatë një transmetimi televiziv në kanalin e saj arab të dielën në mbrëmje. Organizata e medias nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment nga Guardian.

Citizen Lab tha se identifikoi 36 telefona personalë brenda Al Jazeera që pretendon se ishin hakeruar nga katër "grupe" të dallueshme, të cilat studiuesit ua atribuuan operatorëve të Grupit NSO. Një operator, me emrin e kodit Monarki nga Citizen Lab, pretendohet të ketë spiunuar në 18 telefona dhe besohej - me një shkallë "mesatare" besimi - të ketë vepruar në emër të qeverisë Saudite, thanë studiuesit.

Një operator tjetër, i quajtur Sneaky Kestrel, pretendohet të ketë spiunuar në 15 telefona dhe besohet - me një shkallë besimi “mesatar” - të ketë vepruar në emër të Emirateve të Bashkuara Arabe. Në një rast, Sauditët dhe Emiratet duket se kanë spiunuar në të njëjtin telefon, zbuluan studiuesit, duke sugjeruar që sulmet mund të ishin të koordinuara.

Gazetarët, drejtuesit, spirancat dhe prodhuesit u pohua se ishin prekur nga hakerat.

Studiuesit gjithashtu pretenduan se një tjetër gazetare, Rania Dridi, një prezantuese me qendër në Londër për rrjetin Al Araby të Katarit, ishte hakuar gjithashtu.

Citizen Lab tha se gjeti prova që pajisja ishte hakuar gjashtë herë me spyware midis tetorit 2019 dhe korrikut 2020.

Si u përgjuan gazetarët e Al Jazeera-s me softuerin izraelit

Dridi i tha Guardian se ishte tronditur nga zbulimi. "Nuk di si ta shpjegoj ndjenjën time. Rrëmohet me mendjen tuaj. Gjithçka: jeta juaj private, nuk është më private. Nuk ishte [vetëm] për një muaj, ishte për një vit dhe ata kanë gjithçka: thirrjet telefonike, fotografitë, videot, ata mund të ndezin mikrofonin”, tha ajo. “Kjo ju bën të ndiheni të pasigurt”.

Por ajo tha se ishte gjithashtu e lumtur që po fliste hapur dhe planifikoi të ndërmarrë veprime ligjore kundër Emirateve të Bashkuara Arabe.

Dridi tha se ajo besonte se ajo ishte në shënjestër sepse ngre tema të ndjeshme në programin e saj, të tilla si të drejtat e grave. Ajo shtoi se mund të ketë qenë në shënjestër, sepse ajo ka një bashkëpunëtor të ngushtë personal i cili njihet si një kritik i hapur i qeverive Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe që shënjestrimi i saj mund të ketë ndihmuar qeveritë të mbledhin informacione në lidhje me bashkëpunëtorin.

Citizen Lab tha se besonte se rrjeti me emrin e koduar Monarki,  punonte në emër të Arabisë Saudite sepse u duk se synonte individë kryesisht brenda vendit, përfshirë një aktivist saudit.

Në rastin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Citizen Lab tha se një aktivist i cili ishte sulmuar nga Sneaky Kestrel kishte marrë më parë lidhje spyware që ishin përdorur gjithashtu në sulmet kundër aktivistit të Emirateve të Bashkuara Arabe Ahmed Mansoor, të cilin Citizen Lab ka pretenduar se ishte në shënjestër të programit Pegasus të NSO Group. në vitin 2016

Pretendimet e një fushate piraterie kundër gazetarëve nga dy media të financuara nga Katari nënvizojnë shkallën në të cilën Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe vazhdojnë ta shohin rrjetin me bazë në Doha si një kërcënim kryesor për interesat e tyre.

Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti kërkuan që Katari të mbyllë Al Jazeera si pjesë e listës së tyre të kushteve për heqjen e një bllokade diplomatike dhe ekonomike kundër Doha që ata vendosën në Qershor 2017.

Kriza diplomatike - e cila mund të ishte afër zgjidhjes pas diskutimeve të fundit “të frytshme”,- ishte një përshkallëzim i betejës për ndikimin rajonal midis Katarit dhe anëtarëve të tjerë të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit.

Ambasada Saudite në Londër dhe ambasada e Emirateve të Bashkuara Arabe në Uashington nuk iu përgjigjën kërkesës për koment./ The Guardin/ Përkthim i Gazeta Shqip

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore