Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Si kërcënon gazi mesdhetar të shtyjë në luftë Greqinë dhe Turqinë

Si kërcënon gazi mesdhetar të shtyjë në luftë

Një ngatërresë gjithnjë e më e përhapur për qasjen në rezervat e gazit është kthyer në një sherr midis Turqisë dhe Greqisë që dikur ishte kryesisht mbi Qipron e tani shkaqet janë shtuar duke përfshirë Libinë, Izraelin, Egjiptin, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe çështje të tjera politike në Mesdhe, duke rritur frikën e një konflikti detar midis dy aleatëve të NATO-s në Detin Egje.

Kriza është thelluar në muajt e fundit me presidentin francez, Emmanuel Macron, i cili udhëhequr vendet brenda BE që kundërshtojnë politikën e jashtme gjithnjë e më ushtarake të Turqisë, që mendojnë se Turqia nuk mund të shihet më si partnere në Mesdhe.

Ai i ka ofruar mbështetje ushtarake kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis, duke përfshirë shitjen e mundshme të 18 avionëve Rafale.

Çështja ishte në axhendën e një takimi të grupit Med7 të udhëheqësve të Mesdheut jugor në ishullin francez të Korsikës të enjten dhe përsëri do të rihapet në një takim të këshillit të BE në 23 shtator që do të diskutojë vendosjen e sanksioneve të rrepta ndaj sektorit bankar turk mbi kërkesa për qasje në pellgjet e mëdha të Mesdheut lindor.

Gjermania, ndërmjetësuesi kryesor midis Turqisë dhe Greqisë, po shqyrton një bashkim të zgjeruar doganor midis Turqisë dhe BE për të qetësuar mosmarrëveshjen, e cila është përkeqësuar nga zbulimet e mëdha të hidrokarbureve gjatë dekadës së fundit në Mesdheun lindor.

Turqia prej kohësh ka kërkuar një bashkim më të gjerë doganor me BE dhe megjithëse Greqia mund të shohë ndonjë ofertë të tillë si një shpërblim për ngacmimin, Gjermania beson se duhen edhe karota edhe shkopinj për të bindur Turqinë që të ndryshojë strategjinë e saj.

Si kërcënon gazi mesdhetar të shtyjë në luftë

Por Gjermania po paralajmëron gjithashtu presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, se strategjia e tij e tanishme e njëanshme është një rrugë pa krye tregtare, pasi që asnjë kompani private e gazit nuk do të prekë bashkëpunimin me Turqinë nëse po përpiqet të shfrytëzojë pretendimet e paligjshme të rezervave të gazit.

Shkalla e rezervave dhe ambiciet turke, vitin e kaluar nxitën Izraelin, Egjiptin, Greqinë, Qipron, Italinë, Jordaninë dhe Autoritetin Palestinez të formojnë një forum East Med Gas për të hartuar një plan të përbashkët për të nxjerrë dhe eksportuar gaz nga rajoni.

Franca gjithashtu do të donte të bashkohej, dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, gjithashtu duke luftuar ndërhyrjen Turke në Libi.

Turqia argumenton se Greqia po pretendon gabimisht të drejtat ekonomike në Detin Egje edhe pse Turqia ka një gjatësi më të madhe të vijës bregdetare.

Disa analistë turq, të tillë si Cem Gurdeniz, një ish-admiral, e shohin atë si çështje gjeopolitike të shekullit 21 dhe një shans për të sfiduar vendbanimet e traktateve të bëra një shekull më parë në mes të kolapsit të perandorisë Osmane.

“Ne po mbrojmë atdheun tonë blu|, thotë ai. “Është një doktrinë mbrojtëse pasi shelfi ynë kontinental u vodh nga Greqia dhe Qipro [dhe] përfaqëson sfidën më të madhe gjeostrategjike të shekullit”.

Si kërcënon gazi mesdhetar të shtyjë në luftë

Macron tashmë ka rritur praninë detare franceze në det dhe bëri thirrje për tërheqjen e anijes turke të zbulimit Oruç Reis, shoqëruar nga anije luftarake. Anija po ndërmerr sondazhe sizmike në ujërat greke në jug të Qipros. Një moment kyç mund të vijë në 12 shtator, kur paralajmërimi turk Navtex për Oruç Reis do të marrë fund. Nëse zgjatet, rreziku i një përplasje detare midis Greqisë dhe Turqisë dy partnerëve të NATO-s ose aksidentalisht ose modeli rritet edhe më shumë.

Frika se konflikti mund të dalë jashtë kontrollit ka çuar në një kërkim urgjent për një arbitër neutral dhe një axhendë të dakorduar për bisedime.

Një përpjekje nga NATO për të filluar bisedimet teknike të dekonfliktit detar u vonua pasi Greqia kundërshtoi përfshirjen e NATO-s. Ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias, këmbënguli që bisedimet të fillonin vetëm kur kërcënimet të ndaleshin. Ai më pas fluturoi për në New York për të kërkuar ndihmën e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB, Antonio Guterres.

Përpjekjet për ndërmjetësim paralel nga BE, përmes presidencës gjermane, kishin filluar të bënin përparim. Me kërkesë të kancelares gjermane, Angela Merkel, Erdogan ndaloi aktivitetet e kërkimit turk pranë Qipros muajin e kaluar, duke rifilluar vetëm kur Greqia njoftoi një marrëveshje kufitare detare me Egjiptin të ngjashme me atë të nënshkruar nga Turqia dhe Libia nëntorin e kaluar.

Ndërmjetësimi i Gjermanisë pengohet nga paralajmërimet turke se BE duhet të jetë e paanshme dhe se BE është paragjykuese ndaj anëtarëve ekzistues të BE, Greqisë dhe Qipros. Ambasadori turk në Mbretërinë e Bashkuar, Umit Yalç?n, këmbëngul se vendi i tij është i sinqertë në kërkimin e bisedimeve me Greqinë.

Si kërcënon gazi mesdhetar të shtyjë në luftë

Një zgjidhje është e vështirë, pasi që të dy palët kanë pretendime legjitime dhe ligji në zhvillim i detit, në thelb i ndërlikuar, interpretohet ndryshe nga Greqia dhe Turqia, duke bërë që të dy palët të botojnë harta krejtësisht kontradiktore që tregojnë shkallën e shelfit të tyre kontinental dhe si rrjedhojë përjashtimin e tyre ekonomik. zonat.

Konventa e KB për ligjin e detit (Unclos), i nënshkruar nga 167 shtete por jo nga Turqia, përcakton kufijtë e zonave ekskluzive ekonomike në bazë të shelfit kontinental të një vendi. Rreth 300 mosmarrëveshje të ngjashme detare kanë ndodhur në të gjithë botën. Konventa gjithashtu lejon që ishujt që janë të banuar dhe ekonomikisht të qëndrueshëm të kenë zona ekskluzive ekonomike. Greqia, përmes pronësisë së saj mbi 12 ishujt e shpërndarë grekë në Dodekanezë, mund të bëjë një kërkesë thelbësore për të drejtat e kërkimit.

Ishulli i vogël i Kastellorizo, vetëm 1,2 milje (2 km) nga bregu turk dhe 300 milje (500 km) nga kontinent grek, është një pronë greke, por në shekullin e kaluar është mbajtur nga Turqia, Italia dhe Gjermania dhe ka qenë një britanik protektorat. Turqia po kërcënon të dërgojë anije jashtë ishullit për të eksploruar rezerva hidrokarbure.

Si kërcënon gazi mesdhetar të shtyjë në luftë

Ata analistë që bëjnë presion ndaj të dy palëve për të provuar arbitrazhin, siç kanë bërë shumë vende në mosmarrëveshje të ngjashme, thonë se në praktikë gjykata ndërkombëtare e drejtësisë në Hagë, e cila vepron si një organ arbitrazhi, nuk mund të miratojë pozicionin maksimalist të Greqisë.

“Në zgjidhjen e mosmarrëveshjes, pyetja kryesore do të ishte nëse ishujt kanë të njëjtën zonë detare si tokat kryesore," shkroi Yunus Emre Aç?kgonül, një ish- diplomat turk dhe ekspert në ligjin detar.

“Turqia dëshiron të injorojë ishujt grekë nga përkufizimi i EEZ, ndërsa Greqia do të donte t'u jepte peshë të plotë këtyre ishujve. Nuk ka përgjigje të qartë për këto pyetje. Efekti që do t'u akordohet ishujve ka qenë një nga çështjet më të diskutueshme në historinë e ligjit të përcaktimit të kufirit detar. "

Por ai thotë se praktika gjyqësore tregon faktorë që përfshijnë madhësinë, statusin dhe vendndodhjen e një ishulli dhe distancën e tij nga kontinenti duhet të merren parasysh. Nuk ka gjasa, për shembull, që arbitrazhi do ta konsideronte Kastellorizo ??të justifikuar zgjerimin e zonës ekonomike ekskluzive greke nga Rodos edhe 80 milje (125 km) më në lindje, duke privuar Turqinë nga 400,000 km katrorë ujë.

Të josh Turqinë përsëri në lotarinë e arbitrazhit do të ishte e vështirë pasi ekziston rreziku që pjesa më e madhe e Egjeut të mbetet Greke. Por Turqia dhe Greqia gati ranë dakord të zgjidhnin mosmarrëveshjet e tyre në ICJ në 1976-78 dhe plani i themeluar mbi parakushtet. Pikët tani janë më të larta.

Si kërcënon gazi mesdhetar të shtyjë në luftë

Gjykimi më i madh diplomatik është nëse konflikti është vetëm një mosmarrëveshje rreth gazit, i aftë të zgjidhet nga hartografët, apo një manovër nga Erdogan, që përvetëson një ideologji osmane panislamike, kryesisht për shkak të dobësisë së tij të brendshme politike.

Teoricienët e atdheut blu pretendojnë se problemet e Turqisë burojnë nga trajtimi i padrejtë nga fuqitë e vjetra koloniale, duke përfshirë ish-kryeministrin britanik pro-grek David Lloyd George. Mbështetësit e Erdoganit argumentojnë se në një pikë të dobësisë historike dhe pa një marinë, Turqia u detyrua të nënshkruajë traktatin e Sevres në 1920 dhe rishikimin e saj joadekuat në traktatin e Lozanës në 1923. Kjo e la Turqinë në fakt të bllokuar si një fuqi pa dalje në det, edhe pse ka rreth 5,000 milje (8,000 km) vijë bregdetare.

Shqetësimi në klasat politike franceze në lidhje me drejtimin e përgjithshëm politik të Turqisë po rritet. Jacques Attali, i cili ishte këshilltar i ish-presidentit francez François Mitterrand, kohët e fundit tha: “Ne duhet të dëgjojmë atë që thotë Turqia, ta marrim atë me shumë seriozitet dhe të jemi të gatshëm të veprojmë me çdo mënyrë. Nëse paraardhësit tanë do t’i kishin marrë seriozisht fjalimet e Fyhrer-it nga viti 1933 deri më 1936, ata mund ta kishin parandaluar këtë përbindësh nga akumulimi i mjeteve për të bërë atë që bëri ai. ”

Ish- i dërguari francez i OKB Gerard Araud gjithashtu vendosi sjelljen turke në një kontekst historik. Ai shkroi: “Rusia, Kina dhe Turqia janë fuqi revizioniste të cilat nuk pranojnë një status quo bazuar në një rend botëror të përcaktuar kryesisht nga perëndimi në 1945 dhe 1991. Ata ndihen të inkurajuar nga një ekuilibër i ri global i fuqisë dhe nga politika e SHBA. Ku do të ndalen? Çfarë duhet të bëjnë evropianët?

Macron e shprehu troç në një konferencë në Lugano: "Ne duhet të krijojmë Pax Mediterranea sepse shohim një fuqi rajonale perandorake që kthehet me disa fantazi të historisë së saj dhe unë i referohem në thelb Turqisë".

Si kërcënon gazi mesdhetar të shtyjë në luftë

Turqia akuzon Francën për histeri dhe grindje. Pretendon se Franca ndihet e penguar nga ndërhyrja turke në Libi në fillim të vitit 2020 për të mbrojtur Qeverinë e Marrëveshjes Kombëtare të njohur nga OKB në Tripoli nga një sulm nga gjenerali i mbështetur nga Franca Khalifa Haftar.

Turqia më pas shfrytëzoi mirënjohjen dhe dobësinë politike të GNA-së, për të prishur kryeministrin e saj, Fayez al-Serraj, në nënshkrimin e një traktati të ri dypalësh detar.

Traktati dhe hartat shoqëruese bien plotësisht në kundërshtim me të drejtat e shpimit grek dhe qipriot të shpimit, në fakt duke injoruar ekzistencën e Kretës. Erdogan e përshëndeti marrëveshjen si përmbysjen e Sèvres dhe agimin e një rendi të ri. Muajt ??e ardhshëm do të vendosin nëse ai ka të drejtë, dhe nëse ai urdhër arrihet përmes luftës apo diplomacisë. /The Guardian/ Përkthyer nga Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore