Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Si do të formojë qasjen ndaj Rusisë,  përvoja Biden gjatë Luftës së Ftohtë

Si do të formojë qasjen ndaj Rusisë,  përvoja Biden

Ishte viti 1988, afër fundit të Luftës së Ftohtë, kur senatori i atëhershëm Joe Biden bëri një tjetër vizitë në Bashkimin Sovjetik për bisedime mbi kontrollin e armëve. Në atë kohë, ai ndihej mjaft mirë në Moskë për të marrë me vete në atë zyrë të Kremlinit edhje një mysafir: djalin e tij adoleshent.

“Ju shkon mendja që djali im, Hunter Biden, të ulej dhe të dëgjonte? Zotëria është i interesuar për çështjet ndërkombëtare dhe diplomacinë”, tha ai, sipas Viktor Prokofiev, përkthyes i ministrisë së Jashtme sovjetike në takim.

Një fotografi nga takimi tregon djalin e Biden ulur në krye të tryezës ndërsa babai i tij dhe Andrei Gromyko, Kreu i Presidiumit të Sovjetit Suprem të BS, që diskutuan për ratifikimin e traktatit të forcave bërthamore ndërkombëtare.

“Ishte jashtëzakonisht e pazakontë”, tha Prokofiev. “Ishte veçanërisht e habitshme për mua si një sovjetik”.

Kur të hyjë në Shtëpinë e Bardhë muajin tjetër, Joe Biden do të sjellë gati gjysmë shekulli përvojë politike të jashtme, duke e bërë atë një nga të dërguarit më me përvojë të zgjedhur ndonjëherë president.

“Joe e njihte Bashkimin Sovjetik, e njeh Rusinë, ka përvojë me [Vladimir] Putinin dhe kupton se çfarë është e mundur dhe çfarë ndoshta nuk është e mundur”, tha ish-senatori Bill Bradley, i cili vizitoi Moskën me të në 1979.

Duke u mburrur me ato kredenciale, Biden për një kohë kujtoi se ishte ulur pak përballë Leonid Brezhnev, liderit të sovjetëve në Kremlin në 1979 përpara negociatave me Alexei Kosygin, kryeministri i atëhershëm sovjetik. “Brezhnev dukej gri; nuk e dinim, por ai tashmë ishte i sëmurë dhe po vdiste. Presidenti rus u justifikua pas prezantimeve dhe i la takimin Kosygin”, shkroi Biden në një kujtim të vitit 2007. Ai ia përsëriti historinë Putinit katër vjet më vonë.

Por Andrei Kozovoi, një historian në Universitetin e Lille dhe autor i një biografie të ardhshme të liderit Sovjetik, vuri në dukje në një vështrim të hollësishëm të delegacionit që Brezhnev nuk përmend kurrë takimin me ata senatorë amerikanë në ditarët e tij. As sekretari i tij, apo dikush tjetër në udhëtim.

“Brezhnev nuk ishte në asnjë takim ku unë isha dhe realisht unë isha prezent në të gjitha takimet e delegacionit në atë udhëtim”, tha Bradley. Ish-senatori Carl Levin gjithashtu konfirmoi se Brezhnevi nuk ishte atje. Ekipi i tranzicionit i Biden nuk reagoi ndaj një kërkese për një koment.

Biden është përballur me vëzhgim më parë për pretendimet në lidhje me aventurat e tij të huaja. Gjatë garës së demokratëve për kandidatët për president në fillim të këtij viti, ai vazhdimisht pohoi se u arrestua gjatë aparteidit të Afrikës së Jugut, ndërsa përpiqej të vizitonte Nelson Mandelën në burg. Gazetat amerikane hetuan dhe zbërthyen historinë dhe Biden përfundimisht pranoi: “Unë nuk u arrestova, u ndalova. Unë nuk isha në gjendje të lëvizja atje ku doja të shkoja ”.

Zëvendësi i Brezhnev në kujtimet e tij, jep një gravitacion të ri mbi Biden. “Por në atë kohë, -tha Kozovoi,- Biden ishte vetëm "një ingranazh i vogël në makinerinë politike të administratës së presidentit Karter, i dërguar në Moskë për të ndihmuar në qetësimin e shqetësimeve të brendshme në lidhje me traktatin e Salt II”. Pak zyrtarë sovjetikë përmendin presidentin e zgjedhur në kujtimet e tyre dhe copat e shtypit sovjetik shënojnë shkurtimisht arritjet e senatorëve në Leningrad dhe Moskë.

Bradley kujtoi takimin me Kosygin, i cili zgjati tre orë, si thelbësor dhe tha se delegatët gjithashtu u takuan me zyrtarë të ministrisë së jashtme dhe hëngrën drekë me një zyrtar të lartë ushtarak.

Por në ato udhëtime të hershme, Biden kultivoi një stil marramendës në takimet e tij me udhëheqësit sovjetikë që u bë shenja e tij dalluese. Nëse Donald Trump vinte në Moskë për marrëveshjet mbi pasurive të patundshme dhe Bernie Sanders kërkonte bashkimin mes popujt e Burlington dhe Yaroslavl, atëherë vitet e formimit të Biden këtu ishin dekadat që ai kaloi duke treguar se mund të shkonte me zyrtarët e Kremlinit për kontrollin e armëve.

Është një rol që ai do të ribërë muajin tjetër me Putin pasi traktati i ri strategjik i zvogëlimit të armëve, një marrëveshje që ai ndihmoi të lëvizte përmes Senatit si nënkryetar në 2010, do të skadojë.

Si do të formojë qasjen ndaj Rusisë,  përvoja Biden

“Unë jam nga Delaware dhe kemi një thënie - nuk mund t’ia hedhësh një mjeshtri ", i tha Biden Kosygin në 1979, kujtoi Levin. i pyetur se si kishte tingëlluar në rusisht, një përkthyes tha: "Ju nuk mund ta mashtroni një shok”. Biden me sa duket e pëlqeu frazën për ta përsëritur atë gati fjalë për fjalë - "nuk mund të bësh budallain" - gjatë udhëtimit të tij të ardhshëm në 1984.

Por ai mbahet mend në Rusi si një ithtar i logjikës së kapërcimit të hendekut midis Moskës dhe Uashingtonit edhe kur marrëdhëniet u shembën në fillim të viteve 1980. Pesimistët thonë se mosbesimi i ndërsjellë tani mund të jetë më i keq.

“Nëse do të kishim Biden të viteve 1970 dhe 80 [në Shtëpinë e Bardhë], njerëzit nuk do të shqetësoheshin," tha Sergej Karaganov, një ekspert i shquar i politikës së jashtme i cili tha se ai kishte luajtur një rol të vogël në organizimin e udhëtimeve të ndjekura nga Biden në vitet 1980.

Ai kujtoi përshtypjen që Biden bëri atëherë: "Ekstremist i  i qendrë së majtë amerikane, me shumë pamje të mirë”.

Apeli i Biden është menjëherë e dukshme në një intervistë televizive të vitit 1979 dhe që u bë virale në Rusi pas rizgjedhjes së tij. “Unë mendoj se perspektivat për marrëdhëniet sovjeto-amerikane janë të mira", thotë Biden me zell para se të hidhet në bisedimet për armët bërthamore (në fund të fundit ajo dështoi, por të dy palët respektuan kufijtë në numrin dhe llojin e raketave deri në 1986).

Pushtimi Sovjetik i Afganistanit në 1980 i çoi marrëdhëniet midis Shtëpisë së Bardhë dhe Kremlinit në një ngrirje të thellë. Biden u kthye në Moskë vetëm në 1984, duke u bashkuar me senatorin e atëhershëm William Cohen për të sjellë një mesazh privat nga Ronald Reagan në lidhje me një "qasje të re për kontrollin e armëve".

Nga të gjitha llogaritë, të dy e morën misionin e tyre seriozisht vdekjeprurës. Reagan shkroi se të dy kishin qenë në Rusi dhe të gjithë janë përkrahës së uljes së armatimeve. “Dy vjet më vonë, Reagan dhe Mikhail Gorbaçov diskutuan seriozisht eliminimin e të gjitha armëve bërthamore gjatë samitit të Reykjavik".

Biden u kthye me një delegacion në 1988 për të diskutuar ratifikimin e traktatit të forcave ndërkombëtare bërthamore me Gromyko, homologu i tij Sovjetik. Traktati ishte nënshkruar tashmë. “Ky ishte pak a shumë një takim i mirë-organizuar, para-orkestruar, ku të gjithë kujdesen për gjuhën e tyre”, tha përkthyesi Prokofiev. INF, e cila në fakt ndaloi raketat bërthamore që mund të lëshoheshin nga Bashkimi Sovjetik në Evropë dhe anasjelltas, është një nga disa marrëveshjet kryesore që SHBA kanë lënë nën Trump.

Vizita tjetër e madhe e Biden në Moskë nuk do të vinte për 20 vjet të tjera, kohë në të cilën Putini kishte dominuar politikën e Rusisë për një dekadë dhe kur po përjetohej një acarim i ri. Biseda ishte zhvendosur që nga Lufta e Ftohtë, gjithashtu, nga kontrolli i armëve dhe ekuilibri ushtarak, në pyetjet në lidhje me promovimin e demokracisë dhe ekonominë.

Por Bradley tha se përvoja e dekadave të politikës ishte ende e rëndësishme. “Joe nuk është i manipulueshëm”, tha ai, duke kujtuar takimin e Trump me Putin. "Nëse do të kishte një shans për një marrëdhënie të re me Rusinë, me të vërtetë ka një shans më të mirë për të ardhur me Biden sesa me Trump”.

Duke rritur peshën e Putinit në 2011, Biden i tha atij në mënyrë direkte: “Z. Kryeministër, unë jam duke parë në sytë tuaj, unë nuk mendoj se ju keni një shpirt aty brenda”. (Në vitin 2001, George Ë Bush tha se ai kishte parë në sytë e Putinit dhe "shpirtin" e tij.) "Ne e kuptojmë njëri-tjetrin”, u përgjigj Putini.

Por ai gjithashtu u kishte thënë udhëheqësve të opozitës (dhe nga disa llogari vetë Putini) se ai nuk duhet të kandidonte për një mandat të tretë. Disa analistë rusë thanë se u konsiderua një kalim i vijës së kuqe.

“Putini kujton në veçanti sulmet personale”, tha Karaganov. “Ai kurrë nuk do t’i harrojë ato”./The Guardian/ Përkthim i Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore