Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Shqipet e Londrës po vijnë në Atdhe! Marrëveshja, fatura e të burgosurve shqiptarë në Angli do paguhet nga taksat tona

Shqipet e Londrës po vijnë në Atdhe! Marrëveshja, fatura e

Vizita e ministres Gjonaj në Britani kishte si qëllim fimosjen e marrëveshjes për transferimin e të burgosurve shqiptarë nga Anglia në burgjet shqiptare. Marrëveshja do të thotë që më shumë të burgosur mund të kthehen për të vuajtur dënimin e tyre të plotë në Shqipëri, ata do të vuajnë dënimin e plotë të vendosur nga ata nga një gjykatës britanik.

Tatimpaguesit nuk do të duhet të paguajnë më për të akomoduar këta shkelës të ligjit, dhe atyre që transferohen do t'u ndalohet të kthehen në Britani, duke u dhënë paqe të mëtejshme shpirtërore viktimave.

Ministrat e drejtësisë të MB dhe Shqipërisë, Chris Philp dhe Etilda Gjonaj, miratuan zyrtarisht Marrëveshjen e Transferimit të të Burgosurve në Londër këtë mëngjes. Marrëveshja funksionon në të dy mënyrat dhe përfshin dispozita që kriminelët britanikë në burgjet shqiptare të kthehen në MB.

Shtetasit shqiptarë aktualisht përfaqësojnë përqindjen më të lartë të shtetasve të huaj në paraburgim me më shumë se 1,500 burg në Angli dhe Uells - rreth 10% e kriminelëve jashtë shtetit në burg. MB nuk mbledh statistika për të burgosurit britanikë në burgjet jashtë shtetit, por numri i të burgosurve në Shqipëri mendohet të jetë jashtëzakonisht i ulët.

Ministri për Pajtueshmërinë dhe Drejtësinë e Imigracionit, Chris Philp, tha: Ne jemi të përkushtuar për të larguar kriminelët e huaj që kanë abuzuar me mikpritjen tonë dhe kanë shkaktuar mjerim në komunitetet tona.

Dikush që kryen një krim të rëndë në Mbretërinë e Bashkuar duhet të ndalohet të kthehet në mënyrë që tatimpaguesi të mos duhet të paguajë më për ta dhe viktimat të jenë të sigurt se drejtësia është bërë.

Që nga janari 2019, qeveria ka larguar 7,985 shkelës të ligjit kombëtar nga burgjet tona, qendrat e largimit të imigracionit dhe komunitetin tonë.

Marrëveshja bazohet në një marrëveshje të mëparshme dhe do të thotë që shkelësit e ligjit duhet të kalojnë të paktën të njëjtën kohë në paraburgim siç u dënuan nga një gjykatës në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai gjithashtu sqaron se të burgosurit mund të transferohen pa pëlqimin e tyre dhe përshkruan informacionin që shtetet pritëse kanë nevojë në një aplikim - përshpejtimin e procesit.

Pikat e marrëveshjes që bien në kurriz të taksapaguesve shqiptarë:

1. Marrëveshja duhet të ratifikohet nga secili shtet. MB nuk kërkon legjislacion të ri dhe qeveria shpreson që transferimet të fillojnë nga vjeshta.

2. Kostoja e largimit të dënuarve shqiptar bie mbi shtetin Anglez

3. Periudha e mbetur e burgimit i bie shtetit shqipërisë

4. Të dënuarve u ndalohet të kthehen në Mbretërinë e Bashkura përmes urdhrave të dëbimit të Home Office./Gazeta Shqip

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore