Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Shifrat / Kosovarët mbajnë gjallë turizmin në qershor, por mungojnë 500 mijë turistë nga 2019-ta

Shifrat / Kosovarët mbajnë gjallë turizmin në qershor, por

Numri i shtetasve të huaj që hynë në Shqipëri në muajin qershor u rrit me 3.4 herë në krahasim me qershorin e vitit të kaluar, kur Shqipëria, vendet e rajonit dhe Europa ishte nën masat të forta shtrënguese për shkak të Covid.

Por, sërish rritja e fortë nuk ka kapur shifrat e vitit 2019. Sipas të dhënave të INSTAT, në qershor të këtij viti në Shqipëri kanë hyrë rreth 605 mijë shtetas të huaj, ku 575 mijë prej tyre për qëllime turizmi e pushimi.

Në qershor të 2019-s, numri i shtetasve të huaj që hynë në Shqipëri ishte pak mbi 630 mijë persona, ku rreth 600 mijë ishin për turizëm dhe pushime.

Më shumë se gjysma e shtetasve të huaj hynë nga Kosova, ose rreth 335 mijë persona, një shifër e rritur fort në krahasim me 2019-n, kur shtetasit e Kosovës që hynë në Shqipëri në muajin qershor përbënin rreth 33 për qind të totalit të tyre, ose 215 mijë vetë.

Ndërkohë, totali i shtetasve të huaj që kanë hyrë në Shqipëri në gjashtëmujorin e parë të këtij viti është rreth 1.6 milionë, nga 2.1 milionë që hynë në 2019. Diferenca do të thotë se në krahasim me 2019-n, Shqipërisë i mungojnë gjysmë milionë turistë.

Shifrat / Kosovarët mbajnë gjallë turizmin në qershor, por

Shifrat / Kosovarët mbajnë gjallë turizmin në qershor, por

©Copyright Gazeta Shqip
Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore