Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Rusët sulmojnë pasardhësin e Eliot Engel-it në Kongres: Po lufton për “Shqipërinë e Madhe”

Rusët sulmojnë pasardhësin e Eliot Engel-it në Kongres: Po

Nuk kanë vonuar aspak. Menjëherë sapo është konstituuar Kongresi i ri në SHBA, mediat ruse kanë nisur të shigjetojnë të zgjedhurit që do të merren me çështjen shqiptare.

Edhe pse nuk ka të dhëna se 32-vjeçari, Richie Torres do të ketë një rol kyç në Komisionin e Jashtëm të Kongresit Amerikan, si paraardhësi i tij, rusët, ngaqë është zgjedhur në një zonë me shumë shqiptarë, e konsiderojnë një rrezik.

Ndaj kanë filluar t’i bëjnë biografinë “nga koka deri te këmbët”. Portali i Kremlinit Sputnik, thekson se Torres është i pari anëtar i komunitetit LGBT afroamerikan që merr mandatin e Kongresmenit.

Ndërkaq, Sputnik thekson se Torres është shtyrë më shumë sesa Engel për atë që e cilëson si “Shqipëria e Madhe”.

Eliot Engel, një lobist i njohur shqiptar që humbi vendin e tij në Kongresin e SHBA pas 32 vitesh, do të pasohet nga një i ri Afrikano-Amerikan, Richie Torres (32 vjeç) dhe ai duhet të vizitojë Kosovën në një rol të ri, siç njoftoi ai vetë në një status në Twitter.

Torres u zgjodh në Kongres nga rrethi i 15-të i shtetit të New York-ut. Para se të kandidonte për Kongres, Torres shërbeu në Këshillin e Qytetit të New York-ut për disa vjet, duke përfaqësuar një rreth në Bronx ku jetojnë dhe punojnë shqiptarë të Amerikës, të tilla si Alerton, Belmont, Fordham, një zonë që ata e quajnë "Shqipëria e Vogël". Por sipas Sputnik, “Pasardhësi i Engel hidhet nga ‘e vogla’ në “Shqipëria e Madhe’”.

Sipas medias ruse, shqiptarët nga Kosova janë shumë të kënaqur me zgjedhjen, dhe ai personalisht mori urime  nga ministrja e punëve të Jashtme në Prishtinë, Melize Haradinaj-Stuble dhe Vlora Çitaku, ambasadorja e Kosovës në SHBA.

Por Vladimir Marinkoviç, një anëtar i Parlamentit serb dhe kryetar i Kongresit të Miqësisë Serbo-Amerikane, beson se Richie do ta ketë të vështirë të zëvendësojë Engel si një lobist shqiptar, duke pasur parasysh faktin se Engel ka qenë në atë post për vite me radhë.

“Ai është larg së qeni aq me ndikim sa Engel, i cili loboi në mënyrë aktive për interesat e shqiptarëve të Kosovës për tre dekada dhe konsiderohet një kongresmen me ndikim dhe i rëndësishëm gjatë administratës në Amerikë të udhëhequr nga Partia Demokratike”, thotë Marinkoviç.

Ndërsa Demokratët kishin një shumicë në Kongresin Amerikan, Engel drejtoi një Komitet të rëndësishëm strategjik për Punët e Jashtme, dhe nga ai pozicion dhe funksion ai mund të vepronte fuqishëm, ashtu si veproi, në tribuna të ndryshme që u mbuluan seriozisht nga media.

"Këto janë marrëdhëniet që u vendosën më herët midis Engel dhe shqiptarëve, madje edhe para se të bëhej një kongresmen, sepse ai, ashtu si Richie nga New York, ka shumë votues në elektoratin shqiptar. Diaspora shqiptare është e fortë në Amerikë dhe të gjithë ata që përfaqësojnë atë komunitet kishin komunikim dhe kontakte me Richie. Sidoqoftë, e gjithë kjo nuk mund të ketë një ndikim të gjerë mbi lojtarët kryesorë në Kongres dhe në Senat, siç kishte Engel”, thekson deputeti serb.

Megjithatë Sputnik, thekson se shqiptarët nuk vonuan ta joshin Torresin që të merrte në dorë çështjen shqiptare. Shefja e diplomacisë së Kosovës ishte e para që vrapoi në New York për ta uruar.

Haradinaj-Stubla e cilësoi Torres, si një "mik i ri". Në lidhje me takimin me të, ajo deklaroi: “Ishte një takim i shkëlqyeshëm hyrës që besoj se do të çojë në bashkëpunim në të ardhmen dhe marrëdhënie të shkëlqyera midis komunitetit shqiptaro-amerikan dhe përfaqësuesit të ri të rrethit 15 në Kongresin Amerikan”. Nëse ai lejohet, ai do të jetë në Komitetin e Punëve të Jashtme të vizitojë Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut, në gjashtë muajt e parë të mandatit të tij në Kongres ".

Torres pastaj shkroi në Twitter e tij se ai bisedoi me Ministren e Punëve të Jashtme të Kosovës për nevojën për të siguruar drejtësi për viktimat e luftës të cilët u vranë dhe përdhunuan sistematikisht në fushatën e spastrimit etnik nga Sllobodan Millosheviç.

“Ne kurrë nuk duhet ta humbasim ndjenjën tonë të moralit në luftën kundër gjenocidit, spastrimit etnik dhe të gjitha krimeve kundër njerëzimit”, shkroi Torres në një deklaratë në 23 Gusht, pas një takimi me Stublan.

Sipas gazetës shqiptaro-amerikane "Illyriapress", Torres tregoi interes të fortë për punët e jashtme dhe premtoi të vizitojë Kosovën së shpejti.

Torres i tha gazetës se ai "do të vazhdonte në rrugën që Kongresmeni Engel mori për çështjen shqiptare." Torres është një baba nga Porto Riko dhe nëna e tij ishte shtëpiake që duhej ta rriste atë dhe vëllai dhe motrën e tij binjake.

Ai punoi si praktikant në zyrat e kryetarit të bashkisë dhe prokurorit të shtetit. Ai u regjistrua në Universitetin e New York-ut, por u tërhoq në fillim të vitit të dytë. Ai gjithashtu punoi për James Weiss, një anëtar i këshillit të qytetit, dhe përfundimisht u bë drejtori i projektit të strehimit të Weiss. Ai ndihmoi në hapjen e strehës së parë për të pastrehët në Bronx dhe gjithashtu siguroi fonde për qendrat e të moshuarve në të pesë qarqet në rrethin e 15-të të Nju Jorkut./ Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore