Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Rregulli i vetëm për të mposhtur COVID: Akush nuk është i sigurt derisa të gjithë të jenë të sigurtë

Rregulli i vetëm për të mposhtur COVID: Akush nuk është

Bota po dëshmon shfaqjen e varianteve më infektive të virusit Sars-Cov-2, por një garë, ndoshta e pamundur, për të siguruar qasje të barabartë në vaksina ka parë një numër vendesh që kanë përparuar, duke imunizuar popullatat e tyre, dhe disa të tjera që kanë ngelur shumë prapa.

Komunitetet po luftojnë me padurimin dhe lodhjen, gjë që është e kuptueshme. Sidoqoftë, lehtësimi i masave themelore të shëndetit publik, të tilla si mbajtja e maskave dhe distancimi social rrezikon të nxisë transmetimin. Në kombinim me variantet më infektive dhe qëndrimin "unë së pari" të disa vendeve, njerëzit që janë të pavaksinuar dhe ata që kanë marrë vetëm një dozë janë në rrezik më të madh.

Bota është në një moment kritik, dhe po kërkohetnjë angazhim i ri për një qasje gjithëpërfshirëse për të mposhtur këtë pandemi. Ne duhet të përshpejtojmë përgjatë dy drejtimeve - një ku qeveritë dhe prodhuesit e vaksinave mbështesin të gjitha shtetet anëtare të OBSH -së në përpjekjet e tyre për të krijuar kapacitet prodhues të vaksinave dhe vaksinuar popullatat e tyre më të prekshme, dhe tjetra ku individët dhe komunitetet mbajnë një fokus të madh në vazhdimin e shëndetit publik thelbësor si masë për të prishur zinxhirët e transmetimit.

Pista e parë kërkon zbatimin e menjëhershëm të thirrjeve të përsëritura nga OBSH dhe partnerët e saj Covax për përdorimin më të mirë të vaksinave. Pothuajse 3 miliardë doza vaksine janë shpërndarë në nivel global, por vetëm 90 milionë prej tyre kanë kaluar nëpër Covax. Ka të paktën 60 vende që mbështeten në Covax për vaksinat dhe ato vende kanë norma vaksinimi që mesatarisht janë më pak se 3%. Bota duhet të zbatojë një strategji në nivel global, rajonal dhe kombëtar ku njerëzit më të prekshëm të vaksinohen së pari, në vend që të lërë punonjësit e shëndetit, të moshuarit dhe ata në rrezik të sëmundjeve të rënda.

Ai gjithashtu përfshin mbështetjen e thirrjes së OBSH-së për të vaksinuar të paktën 10% të popullsisë së çdo vendi deri në shtator, dhe një "qëllim drejt dhjetorit" për të vaksinuar 40% deri në fund të vitit 2021. Arritja e qëllimit të shtatorit do të thotë 250 milion më shumë njerëz -dhe vendet me të ardhura të mesme duhet të vaksinohen në vetëm katër muaj, duke u dhënë përparësi të gjithë punonjësve shëndetësorë dhe grupeve më të rrezikuar për të shpëtuar jetë.

Qëllime të tilla përputhen me thirrjen e guximshme të OBSH-së, Fondit Monetar Ndërkombëtar, Organizatës Botërore të Tregtisë dhe Bankës Botërore për 50 miliardë dollarë në rritje të financimit për të vaksinuar 40% të popullsisë së botës deri në fund të vitit dhe 60% në mes të 2022. Një investim i tillë zbehet në krahasim me triliona dollarë të humbjeve ekonomike dhe kostove të lidhura me pandeminë.

OBSH vazhdon të punojë për të bërë vaksinat e sigurta dhe efektive dhe mjete të tjera në dispozicion të botës, nga lëshimi i listave të përdorimit emergjent (EUL) për 11 vaksina deri më tani, deri në nisjen e hyrjes në përshpejtuesin e masave Covid-19. Kjo do të nxisë zhvillimin dhe qasjen në zgjidhjet e nevojshme për të diagnostikuar, trajtuar dhe vaksinuar njerëzit e cenueshëm në të gjitha vendet, dhe do t'u mundësojë vendeve në zhvillim të krijojnë kapacitetin e tyre të prodhimit të vaksinave. Kapaciteti prodhues dhe diagnostikues, kapaciteti i sekuencimit të virusit, rritja e mbikëqyrjes së rasteve dhe masa të tjera janë përbërës thelbësorë të kontrollit të kësaj pandemie.

Thirrja urgjente është të shpëtosh jetë. Bota ka një detyrim moral për ta bërë këtë. Solidariteti global është i nevojshëm më shumë se kurrë. Duke bërë thirrje aktive për një qasje me dy drejtime-për të siguruar që njerëzit më të cenueshëm të vaksinohen dhe duke iu përmbajtur masave të shëndosha të shëndetit publik, dhe duke thirrur ata që mund të bëjnë më shumë- e gjithë bota mund të përfitojë dhe të shpëtojë jetë. Askush nuk është i sigurt derisa të gjithë të jenë të sigurt./Pergatiti GAZETA SHQIP

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore