Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Rikthimi i Trump nuk është utopi, atë po e sjellin republikanët e vjetër

Rikthimi i Trump nuk është utopi, atë po e sjellin

Keni menduar që Donald Trump do të shkojë në Mar-a-Lago dhe do të shqetësohet vetëm për lojën e tij të golfit? Kjo nuk do të ndodhte kurrë. Dhe megjithëse mund të mos e shohim çdo orë mendimet e tij, falë ndalimit në Twitter, kjo deklaratë e parë thelbësore nga ish- presidenti, pas takimit të tij me udhëheqësin e republikanëve të pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, është relativisht i njohur.  

McCarthy kishte qenë një nxitës i mbështetësve për Trump.  Gjithmonë mbështetës; gjithnjë duke mbajtur anën e tij. Por më pas, pas sulmeve të Capitol-it në 6 Janar, kongresmeni më i vjetër republikan shkoi në rrugën e tij dhe tha këtë: "Presidenti mban përgjegjësi për sulmin e së Mërkurës ndaj Kongresit nga protestuesit. Ai duhet të kishte denoncuar menjëherë turmën, kur pa çfarë po ndodhte".

Deri më tani, kaq trim. Por më pas McCarthy ndjen reagimin e akullt nga baza e Trump, dhe nga vetë ish-presidenti, i cili u tërbua. McCarthy pastaj thotë se Donald Trump nuk mund të fajësohet, dhe analiza e tij me ndryshim të shpejtë vendoset në një pozitë paksa qesharake - të gjithë amerikanët ishin përgjegjës për trazirat që la pesë të vdekur. E cila është pak a shumë e njëjtë, nëse e mendoni, pasi thotë se askush nuk ishte përgjegjës.

Dilema republikane, e mishëruar në një politikan është: “Pse të dënosh Trump kur është shumë më e vështirë”. Pasi ndryshe është Trump dhe krejt ndryshe Trumpizmi.

Të gjitha këto zhvillime na sjellin në faktet e sotme. Duket sikur kongresmeni McCarthy shkoi të puthte unazën e mbretit, duke kërkuar falje për humbjen momentale. Por më e rëndësishmja, nëse lexoni deklaratën e paraqitur nga Trump kjo tregon se ish-presidenti ende beson se ai është Motori i partisë Republikane; termocentrali për të cilin ata që kërkojnë karrierë në GOP duhet të përkulen.

Pjesa e parë e deklaratës së lëshuar nga zyra e Trump thotë këtë: "Takimi midis Presidentit Donald J Trump dhe Udhëheqësit Republikan të Dhomës Kevin McCarthy në Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida, ishte një shumë i mirë dhe i përzemërt. Ata diskutuan shumë tema, numri një prej të cilave ishte marrja përsëri e kontrollit të Kongresit në 2022. Popullariteti i Presidentit Trump nuk ka qenë kurrë më i fortë se sa është sot, dhe miratimi i tij do të thotë më shumë se ndoshta ndonjë miratim në çdo kohë.

A e shihni se çfarë dua të them në lidhje me tonin që është relativisht i njohur? Dua të them, mbyllni sytë dhe pothuajse mund ta imagjinoni se është shkruar nga vetë Z. Trump - edhe pse është në vetën e tretë njëjës. Dhe lëmë mënjanë pretendimin se popullariteti i tij kurrë nuk ka qenë më i fortë - a mundet dikush të më drejtojë provat e sondazhit që e vërtetojnë atë?

Si e mbrojtën republikanët Trump - dhe kush votoi për fajësim? Ish-presidenti mund të ketë humbur pushtetin, por ai është i vendosur të mbajë kontrollin e tij ndaj partisë Republikane. Në thelb ai po thotë, nëse doni të fitoni përsëri Shtëpinë nga kontrolli demokrat në Nëntor 2022, keni nevojë për mua në krah. Sepse mund ta krijoj ferrin nëse nuk më përfshini.

Dhe megjithëse ju vazhdoni të dëgjoni nga Republikanët e moshuar se ata do të dëshironin të largohen nga ish-presidenti i trazuar, Kevin McCarthy përkundrazi u përul me turp në këmbët e fronit të mbretit të mërguar, e sugjeron se ai beson se ai ka nevojë për rikthimin e Donald Trump. Dhe ish-presidenti do të ketë dashur thjesht të flasë për optikën e sotme./BBC/Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore