Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Rikthimi i Hashim Thaçit nga Haga provokon një ndryshim politik në Prishtinë

Rikthimi i Hashim Thaçit nga Haga provokon një ndryshim politik

Me rikthimin e Hashim Thaçit në Prishtinë, pas një odiseje 4 ditore të “intervistimit” në Prokurorinë e Gjykatës Speciale, rreht aktakuzës së nisur ndaj tij, priten edhe zhvillime të rëndësishme politike.

Deri në muajin tetor, kohë kur Gjykata Paraprake e Dhomave të Specializuara do të vendosë për të miratuar apo jo akuzën e Prokurorit Special, duket se nuk do të ketë një lëvizje të Thaçit nga posti i Presidentit.

Por kjo nuk ja heq, përkundrazi shton etjen e kreut të shtetit për të nisur disa lëvizje të forta në vend. Prej kohësh, po përflitet një hyrje e PDK-së në qeverinë e Avdullah Hotit, për ta forcuar atë, pas dënimit të deputetit që mbante në këmbë mazhorancën e qeverisë së re.

Si fillim, duket do të nisë një lëvizje rreth pandemisë që po godet rëndë Kosovën, ku sipas të gjitha gjasave partitë e qeverisë, plus PDK-në do të kërkojnë shpalljen e Gjendjes së Jashtëzakonshme në vend. Situatë, që e bën Presidentin e Republikës më protagonist në jetën e vendit. Dhe pikërisht më pas pritet që të nisin bisedimet mbi rolin e PDK-së në qeverisje.

Zërat e dalë nga njerëz pranë Thaçit kanë folur për një marrëveshje që përfshin zgjedhjen e një Presidenti të ri të Kosovës në tetor, nga radhët e PDK-së, në rast se konfirmohet akuza ndaj Thaçit. Pas kësaj, kjo forcë politike tani në opozitë mund të konfirmojë pjesëmarrjen në qeveri për ta forcuar mazhorancën që mban në këmbë kabinetin e Avdullah Hotit.

Por LDK, e cila ka si kandidaturë të sajën Isa Mustafën për President, ide që duket se rrëzoi edhe marrëveshjen me Vetëvendosjen, nuk duket se e preferon të mos e hapë këtë logjikë.

Megjithatë, zgjidhjet për LDK-në nuk se janë të mëdha, kur ka Vjosa Osmanin, tashmë të larguar dhe Vetëvendosjen gati për ta cilësuar partinë e Isa Mustafës si shkaktari i prishjes së vullnetit popullor të 6 tetorit.

Nga ana tjetër, Thaçi me daljen para publikut për Hagën, kur e kishte mbajtur një deklaratë më parë, duket se kishte si qëllim vetëm të shpallte rikthimin e tij në politikën aktive, që duket se do ta nisë që të hënën.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore