Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Rezoluta e PE: Të hiqet dorë nga e drejta e autorit për prodhimin e vaksinave anti-Covid

Rezoluta e PE: Të hiqet dorë nga e drejta e autorit për prodhimin

Parlamenti Europian u bën thirrje kompanive prodhuese të vaksinave anti-Covid që të heqin dorë nga e drejta e pronësisë intelektuale dhe të lejojnë prodhimin e tyre në masë për të përballuar kërkesën e madhe për vaksinim.

Thirrja është adresuar përmes një rezolute të miratuar me 355 vota pro, 263 kundër dhe 71 abstenime.

Parlamenti propozon fillimin e negociatave për një heqje të përkohshme të marrëveshjeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për patentat për të përmirësuar aksesin global në produkte të përballueshëm të lidhur me COVID-19 dhe për të adresuar kufizimet e prodhimit global.

Licencimi vullnetar (kur krijuesi i vaksinës vendos se kujt dhe në çfarë kushtesh mund të licencohet patenta për të mundësuar prodhimin), knoë-hoë dhe transferimi i teknologjisë në vendet me industri prodhuese të vaksinave janë mënyra më e rëndësishme për të shkallëzuar dhe përshpejtuar globale prodhimi në planin afatgjatë, thanë eurodeputetët.

Për të adresuar pengesat e prodhimit, eurodeputetët i bëjnë thirrje BE "të eleminojë me shpejtësi barrierat e eksportit dhe të zëvendësojë mekanizmin e saj të autorizimit të eksportit me kërkesat e transparencës së eksportit".

PE i bën thirrje SHBA dhe Britanisë së Madhe që nga ana e tyre duhet të "heqin menjëherë ndalimin e eksportit të vaksinave dhe lëndëve të para të prodhimit të tyre". Nevojiten 11 miliardë doza për të imunizuar 70 për qind të popullsisë së botës dhe vetëm një pjesë e kësaj shume është prodhuar.

Shumica dërrmuese e 1.6 miliardë dozave të vaksinave të administruara deri më tani kanë shkuar në vendet e industrializuara që prodhojnë vaksina dhe vetëm 0.3 përqind në 29 vendet më të varfra të botës. “BE-ja ka nevojë të mbështesë prodhimin në Afrikë”, thekson Parlamenti. Një mjet tjetër i rëndësishëm për të siguruar vaksina për ekonomitë me të ardhura të ulëta është mekanizmi global i shpërndarjes së vaksinave COVAX në të cilin Parlamenti inkurajon kontributet.

Në fund, deputetët e PE kërkojnë transparencë të plotë për marrëveshjet e ardhshme për vaksina, duke detyruar në kontrata që të pasqyrohen kërkesat e palës prodhuese dhe ato të jenë publike.

Çdo vendim mbi heqjen dorë nga të drejtat e pronës intelektuale merret nga Këshilli i Organizatës Botërore të Tregtisë. Në seancën që u mbajt më 8 dhe 9 qershor ky Këshill nuk mori një vendim të tillë.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore