Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Pro dhe kundër/ Pasaportat e vaksinave, propozimi i Mitsotakis shkakton debate në Europë

Pro dhe kundër/ Pasaportat e vaksinave, propozimi i Mitsotakis shkakton

Ndërsa vendet nxitojnë të vaksinojnë popullatat e tyre kundër koronavirusit, propozimet për skemat për të verifikuar statusin e imunitetit - të njohura si "pasaporta e vaksinës" - po ngrihen si një rrugë kthimi drejt jetës normale, me Greqinë duke filluar një skemë të gjerë të nivelit të BE-së.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis i tha Komisionit Evropian se ishte "urgjente të miratohej një mirëkuptim i përbashkët se si duhet të strukturohet një çertifikatë vaksinimi në mënyrë që të pranohet në të gjitha shtetet anëtare", sipas një letre të parë nga Libri i Brukselit i POLITICO.

Por në Evropë, ku vaksinimet kanë filluar fillimisht, propozimet për skemat e pasaportave të çertifikimit ose vaksinave tashmë janë duke u përballur me një pengese të njohur dhe familjare: atë të privatësisë.

Futja e pasaportave të vaksinave "paraqet pyetje thelbësore për mbrojtjen e privatësisë së të dhënave dhe të drejtave të njeriut", tha Anna Beduschi, një akademike nga Universiteti Exeter. Pasaportat mund të "krijojnë një dallim të ri midis individëve bazuar në statusin e tyre shëndetësor, i cili më pas mund të përdoret për të përcaktuar shkallën e lirive dhe të drejtave që ata mund të gëzojnë", shtoi ajo.

Futja e pasaportave të vaksinave "paraqet pyetje thelbësore për mbrojtjen e privatësisë së të dhënave dhe të drejtave të njeriut", tha Anna Beduschi, një akademike nga Universiteti Exeter. Pasaportat mund të "krijojnë një dallim të ri midis individëve bazuar në statusin e tyre shëndetësor, i cili më pas mund të përdoret për të përcaktuar shkallën e lirive dhe të drejtave që ata mund të gëzojnë", shtoi ajo.

Kundërshtarët e skemave argumentojnë se pasaporta të tilla do të rrezikonin të drejtat themelore të evropianëve duke i ndarë njerëzit në kategori sipas statusit shëndetësor, duke mohuar aksesin në të gjitha mënyrat e shërbimeve publike për të pavaksinuarit apo për t’ia hapur derën për trajtimin e mëtejshëm të shëndetit.

Mitsotakis duket se u përpoq të vendoste një ekuilibër për të marrë parasysh këto shqetësime. Në letrën e tij, ai tha se Greqia "nuk do ta bëjë vaksinimin të detyrueshëm ose një parakusht për udhëtimin" - por ai gjithashtu deklaroi se "personat që janë vaksinuar duhet të jenë të lirë të udhëtojnë."

Ideja e “Pasaportës”, i certifikimit të imunitetit po fiton terren në disa vernde të BE-së, ku më shumë se gjysmë milioni njerëz të bllokut (BE) kanë vdekur me COVID-19 dhe qindra miliona të tjerë përballen me kufizime të reja ndërsa vala e dytë e pandemisë çahet në të gjithë Kontinentin.

Në tetor, Estonia nënshkroi një marrëveshje me Organizatën Botërore të Shëndetësisë për të zhvilluar një certifikatë dixhitale të imunizimit që do të lejonte shkëmbimin ndërkufitar të të dhënave të vaksinimit. Këtë javë, Kryeministri Estonez Jüri Ratas tha se ai e kishte ftuar Finlandën të marrë pjesë gjithashtu në skemë.

Në Hungari, qeveria tha se mund t'u kërkojë vizitorëve të tregojnë statusin e tyre të vaksinimit për të fituar qasje në vend përmes një aplikacioni që tregon imunitet ndaj COVID-19. "Nevoja për qytetarët për të siguruar prova se ata kanë fituar mbrojtje kundër koronavirusit po rritet në të gjithë botën," tha një zëdhënës i qeverisë.

Vizitorët në Islandë janë të përjashtuar nga testimi dhe kërkesat e karantinës nëse ata mund të tregojnë një certifikatë që vërteton infeksionin dhe rikuperimin nga COVID-19 që nga 10 dhjetori (megjithëse një zëdhënës i qeverisë tha se ishte "mashtrim" të flitet për skemën si një formë e pasaportës së vaksinës).

Belgjika është në favor të një "certifikate të vaksinimit të verifikueshme COVID-19" në një nivel të BE apo edhe global.

Dhe në javët e fundit, qeveria spanjolle tregoi se do të zbatonte një lloj pasaporte të kundërt, duke regjistruar ata që refuzuan vaksinën dhe duke ndarë të dhënat me "partnerë të tjerë evropianë." (Premtoi se të gjitha të dhënat do të ruheshin me kode - që do të thotë heqja e çelësit identifikues - dhe se do të merrej parasysh vetëm arsyetimi i dhënë nga ata që refuzojnë vaksinën në takime, të cilat do të jenë vullnetarë.)

Lëvizje të tilla ndjekin gjurmët e Izraelit, i cili ka udhëhequr paketën në inokulimin e popullsisë së tij. Vendi ka hedhur një aplikacion që do të lejonte njerëzit e vaksinuar të hynin në ngjarje kulturore dhe sportive si dhe të udhëtonin jashtë vendit pa pasur nevojë për karantinë.

Ata gjithashtu bien nga lëvizjet nga vendet - dhe kompanitë - për të kërkuar prova të një testi negativ të koronavirusit ose imunitetit. Linja ajrore Australiane Qantas tha se planifikon të kërkojë prova të vaksinimit për të hipur në një aeroplan, ndërsa fushata e re reklamuese e Ryanair thotë, "vaksinohu dhe fluturo". Një mori organizatash përfshirë gjigantin e teknologjisë IBM dhe lobin e linjave ajrore Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror po punojnë se si sistemet e tilla do të funksiononin në praktikë, megjithëse ka pasur edhe kundërshtime të nivelit të lartë ndaj idesë brenda industrisë së udhëtimeve.

Por vendet e tjera të BE-së qartazi janë kundër. Franca, popullsia e së cilës numëron një numër të lartë skeptikësh vaksinash, ka përjashtuar mundësinë e pasaportave të vaksinave, pavarësisht interesit të disa profesionistëve të shquar të shëndetit.

Ata mund të jenë të kujdesshëm ndaj reagimeve nga mbikëqyrësit, aktivistët e privatësisë dhe akademikët të cilët tashmë po japin alarmin për shkëmbimet e këtyre llojeve të nismave.

Një raport në vitin 2020 nga organi kërkimor i AI, Instituti Ada Lovelace tha se pasaportat e imunitetit - një koncept më i gjerë që do të sinjalizonte imunitet të çdo lloji, përfshirë vaksinimin - do të "paraqesin rreziqe jashtëzakonisht të larta për sa i përket kohezionit shoqëror, diskriminimit, përjashtimit dhe cenueshmërisë".

Duke folur për POLITICO në atë kohë, drejtori i institutit Carly Kind tha se përdorimi i një skeme të tillë mund të nënkuptojë imunitetin duke u bërë një karakteristikë e mbrojtur si etnia ose raca. "Ne duhet të mendojmë se si të vendosim një strukturë për të siguruar që diskriminimi në bazë të kësaj karakteristike të mos aplikohet si ndëshkim”, tha Kind.

Përkundër mbështetjes së Belgjikës për një skemë të tillë, rregullatori i tij i të dhënave paralajmëroi që të mos ketë një bazë të dhënash të vaksinimit, duke thënë se qëllimi i deklaruar për ruajtjen e të dhënave dhe mënyra se si ato ndahen janë të paqarta, dhe se autoritetet do t'i mbanin ato të dhëna për shumë kohë. Baza e të dhënave "pa dyshim që përbën ndërhyrje të konsiderueshme në të drejtën për mbrojtjen e të dhënave personale", tha rregullatori.

Franca ka një plan të ngjashëm, por me kufizime për sa kohë ruhen ato të dhëna dhe specifikon se cilat autoritete mund t'i shohin, Regullatori i saj i Mbrojtjes së të Dhënave beson se mund t'u nënshtrohet rregullave të privatësisë.

Vitin e kaluar, shefi i mbrojtjes së të dhënave të BE-së Wojciech Wiewiórowski e quajti idenë e një pasaporte të imunitetit "ekstreme" dhe ai ka shprehur vazhdimisht alarmin për idenë e hedhur./Burimi Politico

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore