Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Portugalia, presidenca “fantazmë”e BE-së që blen 100 kostume e 360 këmisha për shoferët

Portugalia, presidenca “fantazmë”e BE-së që blen 100

COVID-19 mund ta ketë transformuar presidencën e Portugalisë në një fantazmë që nuk ka gjasa të mbajë takime të shkëlqyera - por kjo nuk e ka ndaluar Lisbonën të shpenzojë sikur të priste që eventet të ishin normale gjatë gjashtë muajve të saj drejtues të Këshillit të BE-ja.

Që kur mori frenat e presidencës së radhës së Këshillit në janar, Portugalia ka nënshkruar kontrata me vlerë qindra mijëra euro për të blerë pajisje, pije dhe madje edhe veshje për ngjarje që nuk ka gjasa të mbahen personalisht.

Presidenca shpenzoi 260,591 Euro për të pajisur një qendër shtypi në Lisbonë - edhe pse njoftimet për shtyp të presidencës po mbahen në internet dhe gazetarët e huaj nuk po udhëtojnë në kryeqytetin Portugez. Ajo ra dakord të paguante një kompani vere 35,785 Euro për pije - në një kohë kur pak njerëz po mblidhen. Dhe ajo nënshkroi një kontratë 39,780 Euro për të blerë 360 këmisha dhe 180 kostume - në një kohë kur shumë njerëz po punojnë nga shtëpia.

Përveç shpenzimeve, grupet vëzhguese kanë shprehur shqetësim në financimet e korporatave që presidenca portugeze ka nënshkruar me kompani të ndryshme, duke përfshirë disa që duket se janë kundër politikave të BE dhe një që njihet si një lançimin të butë për politikanët portugezë.

Presidenca e Portugezit tha se thjesht po bënte kujdesin e duhur duke u përgatitur për potencialin e takimeve personale brenda pak muajsh.

Pavarësisht nga pandemia, ajo nuk mund të "shpërfillë thjesht mundësinë e mbajtjes së takimeve fizike në një moment në të ardhmen e afërt", tha zëdhënësi i presidencës Alexandra Carreira në një deklaratë me email. Për shkak të kësaj, shtoi ajo, presidenca kishte ndërmarrë “përgatitje adekuate dhe në kohë”.

Për shembull, Carreira tha, këmishët dhe kostumet ishin blerë për shoferët që ishin përgjuar për të udhëhequr çdo delegacion zyrtar që mund të vizitojë Portugalinë gjatë mandatit gjashtë-mujor të vendit në krye të Këshillit.

Megjithatë presidenca nuk shpjegoi pse kostumet - një shpenzim i pazakontë edhe kur krahasohej me presidencat në vitet jo-pandemike - ishin blerë për shoferët, të cilët janë punonjës të shtetit portugez dhe me sa duket do të ishin të pajisur me rrobat e nevojshme për të kryer detyrat e tyre.

Dhe ndërsa të mirat e radhës i presidencës janë një pamje e njohur brenda flluskës së Brukselit, shpenzimet e pazakonta të Portugalisë kanë ngritur vetullat.

Një diplomat veteran kujtoi se qeveritë kombëtare kishin shpërndarë më parë "kollaret e presidencës, shamitë, kunjat, çantat, stilolapsat, fletoret, çadrat, disa produkte ushqimore, topat e dëborës, peshqirët, disqet e muzikës, power banka, memory stick, biletat e transportit, libra gatimi, kamera dixhitale, etj ”.

Kostume të plota për shoferët, megjithatë, ishin një e diçka e re. Swag u referohet mallrave me vlerë, shpesh të marra në mënyrë të paligjshme. Vetëm për shkak se shoku juaj ka një thes me para nuk e bën atë një pirat (edhe pse copa dhe këmba prej druri mund të thonë ndryshe). Në përgjithësi do të thotë "plaçkë, plaçkë, ose plaçkitje", thasët janë sendet në çantat e përfituesve dhe të plaçkitësve të ngazëllyer.

Presidenca e Këshillit apo thesi i turizmit?

Coroado, kreu i Transparencia e Integridade, tha se kontratat dhe sponsorizimet flasin për një vend që i mungon mekanizimi i duhur i mbikëqyrjes të shpenzimeve publike dhe ka një zakon të keq të "përpiqet të përdorë nivele të larta, mjediset ndërkombëtare për të promovuar veten".

Coroado vuri në dukje se, me gjithë numrin rekord të rasteve të reja të koronavirusit në Lisbonë në janar, presidenca kishte këmbëngulur për të pritur takime personale me disa anëtarë të Komisionit në kryeqytetin Portugez vetëm disa javë në fillim të këtij viti.

Megjithëse ato takime përfunduan me futjen në karantinë të tre komisionerëve pasi patën kontakt me një ministër Portugez i cili doli pozitiv për koronavirusin, qeveria nuk po tërhiqet.

Javën e kaluar, Ministri Portugez i Punës, Solidaritetit dhe Sigurimeve Shoqërore Ana Mendes Godinho i tha një komiteti të Parlamentit Evropian se presidenca ishte e vendosur për të siguruar "pjesëmarrjen më të madhe të mundshme" në një samit shoqëror personalisht, vendi i saj synon të mbajë këtë maj në Porto.

"Qeveria po sillet si orkestra e Titanikut, e vendosur për të mbajtur evente me pesë yje edhe kur është e qartë se ato nuk duhet të vazhdojnë", tha Coroado. Presidentja e Transparencia e Integridade tha se megjithëse ajo mund të kuptonte vendosmërinë e qeverisë për të nënshkruar kontrata me shpresën se aktivitetet personale mund të ndodhnin akoma, marrëveshjet specifike ishin, në rastin më të mirë, "shumë të çuditshme".

"Kjo është shumë tipike në Portugali, ku sistemi ynë i kontratave publike është shumë problematik," tha Coroado. "Nuk ka justifikim të shpenzimeve, asnjë mekanizëm të vendosur për të shmangur konfliktin e interesit dhe kontratat shpesh u jepen ‘kompanive miqësore’ të favorizuara nga qeveria”.

"Për fat të keq," shtoi ajo, "është shumë e vështirë të provosh korrupsionin sepse mungesa e profesionalizmit në sistemin e kontratave publike është e tillë që keqpërdorimi i fondeve shpesh është për shkak të paaftësisë sesa mashtrimit të plotë."

Shtatorin e kaluar, Komisioni Evropian ngriti këtë çështjen e shpenzimeve në Raportin e tij të vitit 2020 mbi Sundimin e Ligjit, duke ndëshkuar Portugalinë që nuk bëri aq sa duhet për të luftuar korrupsionin.

Në atë kohë, Komisioneri Didier Reynders tha se megjithëse vendi kishte krijuar një kornizë ligjore për të promovuar transparencën, ai nuk kishte arritur të linte mënjanë burimet për të kryer siç duhet atë mision.

"Ne kemi shumë fonde për rimëkëmbjen e BE-së në rrugën tonë dhe shumë njerëz janë të shqetësuar se si do të garantojmë përdorimin e mirë të këtyre parave", tha Coroado. "Vitin e kaluar, ne ishim shumë të ofenduar kur disa vende të veriut thanë se ata ngurronin të na jepnin ato para sepse ne do të keqpërdorim fondet," shtoi ajo. "Por kur [presidenca] bën gjëra të tilla, është normale që të tjerët të shprehin skepticizëm ndaj nesh"./ Marrë me shkurtime nga Politico/ Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore