Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Po çon Bosnjën drej ndarjes dhe konfliktit/ Udhëheqësi serb sfidon Perëndimin: Putini dhe Kina janë gati të më ndihmojnë

Po çon Bosnjën drej ndarjes dhe konfliktit/ Udhëheqësi

Udhëheqësi serb i Bosnjës, i akuzuar se po çon vendin drejt luftës dhe ndarjes, ka injoruar paralajmërimet e Perëndimit, ndërsa thotë se ka mbështetjen e Rusisë dhe Kinës.

Ai ka lënë të kuptohet se po punon për një samit të afërt me Vladimir Putin, duke thënë: "Unë nuk u zgjodha për të qenë frikacak".

Në një intervistë për The Guardian, Milorad Dodik, anëtari serb i udhëheqjes trepalëshe të Bosnje-Hercegovinës, tha se nuk do të pengohej nga Londra, Uashingtoni, Berlini dhe Brukseli.

Dodik, 62 vjeç, një figurë kyçe në politikën boshnjake për 30 vjet, i cili dikur ishte i preferuari i perëndimit, këmbënguli se planet e tij nuk duhet të çojnë në fundin e Bosnje-Hercegovinës. Sanksionet dhe shkurtimet e fondeve të BE-së do ta detyronin atë vetëm të pranonte ofertat e investimeve nga Kina, tha Dodik, dhe ai priste të shihte liderin e Rusisë "shumë shpejt".

“Dhe madje mendoj se kjo më pëlqen”, tha Dodik. “Kur shkoj te Putini nuk ka kërkesa. Ai thjesht thotë, ‘për çfarë mund të ndihmoj?’. Çfarëdo që kam diskutuar me të, nuk jam mashtruar kurrë". "Nëse ka diçka që mund të ndihmoj, më thuaj", citon ai t’i ketë thënë presidenti iKinës gjithashtu.

Dodik është kritikuar gjerësisht në javët e fundit për ambicien e tij për të tërhequr pjesën serbe të Bosnjë-Hercegovinës nga institucionet e nivelit shtetëror, si administrata e taksave, gjyqësori, agjencia e inteligjencës dhe madje edhe ushtria kombëtare, me qëllim krijimin e një force serbe.

Propozimi është përshkruar në një raport për OKB-në si i barabartë me "ndarje" dhe një rrezik potencial për marrëveshjen e paqes të Dejtonit të vitit 1995, e cila i dha fund luftës civile që kushtoi rreth 100,000 jetë pas shpërbërjes së Jugosllavisë.

Ajo marrëveshje paqeje krijoi një shtet, Bosnje-Hercegovinën, të përbërë nga dy entitete: Federata e Bosnjë-Hercegovinës, e përbërë kryesisht nga myslimanë dhe kroatë boshnjakë, dhe Republika Serbe. Presidenca tre anëtarëshe e Bosnjës mbahet nga përfaqësues të këtyre tre grupeve kryesore etnike.

Që nga viti 2017, Dodikut i është ndaluar të udhëtojë në SHBA, ose të ketë akses në asetet nën juridiksionin e saj, pasi ai sfidoi gjykatën kushtetuese të Bosnjës duke organizuar një referendum për festimin e Ditës së Republikës Srpska, duke shënuar datën në vitin 1992 kur serbët e Bosnjës shpallën shtetin e tyre në Bosnje.

Kohët e fundit ai i tha Gabriel Escobar, zëvendës-ndihmës sekretarit të SHBA-së, se ai "nuk dha asnjë fjalë" për kërcënimin e tij për veprime të mëtejshme.

Sugjerimet nga Gjermania për sanksione financiare nuk do ta pengonin as atë, tha Dodik. "Sigurisht, unë nuk jam indiferent, por nuk u zgjodha për të qenë frikacak," tha ai./Gazeta SHQIP

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore