Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Partia e ekstremit të djathtë shpall programin: Gjermania të dalë nga BE-ja

Partia e ekstremit të djathtë shpall programin: Gjermania të

Alternativa e ekstremit të djathtë të Gjermanisë për Gjermaninë (AfD) po bën thirrje për një dalje nga BE dhe t'i japë fund "çmendurisë së bllokimit" në manifestin e saj zgjedhor për zgjedhjet e ardhshme të shtatorit.

Rreth 600 anëtarë të partisë, i cili hyri në Parlamentin kombëtar për herë të parë pas zgjedhjeve 2017, u takuan në Dresden - megjithë kufizimet e koronavirusit - për të rënë dakord për një manifest zgjedhor.

E ndjekur nga ndarjet e brendshme rreth asaj se sa radikale duhet të jetë partia, ajo ka rënë në rreth 11 përqind në sondazhe nga gati 13 përqind në zgjedhjet e 2017 kur ishte partia e tretë më e madhe dhe u bë opozita zyrtare parlamentare.

Gjatë pandemisë AfD është lidhur me mohuesit e koronavirusit dhe kundërshtoi vaksinimet e detyrueshme - të cilat qeveria nuk i ka propozuar kurrë.

Disa anëtarë të AfD janë bashkuar në demonstratat anti-bllokim. Bashkëdrejtuesi Joerg Meuthen tha në konferencë: 'AfD dëshiron të tregojë këto orgji të ndalimit, këtë burgim, këtë çmenduri bllokimi, se nuk ka nevojë për këtë".

Delegatët e AfD mbështetën gjithashtu një thirrje që Gjermania të largohej nga BE dhe të krijojë një komunitet të ri Evropian të ekonomive dhe interesave.

E ngritur në 2013 si një parti anti-euro gjatë krizës së borxhit në zonën e euros, partia është zhvendosur në të djathtë dhe ka mbledhur zemërimin e votuesve për politikën e migrantëve me dyer të hapura të Merkel 2015.

Ajo ka bërë thirrje për kontrolle kufitare dhe ndalim të xhamive. Linja e saj e ashpër ndaj migrimit bëri që disa konservatorë të zhvendoseshin në të djathtë, por që nga hyrja në parlament, AfD ka pasur pak ndikim në politikë. Të gjitha partitë kryesore nuk pranojnë të bashkëpunojnë me të.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore