Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Pakti detar/ Mediat greke i bëjnë jehonë përplasjeve mes Ramës dhe Metës: Mesazhi për Ankaranë

Pakti detar/ Mediat greke i bëjnë jehonë përplasjeve mes

Deklaratat e forta dhe përplasjet mes dy drejtuesve kryesor të shtetit shqiptar, presidentit Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama për Paktin Detar me Greqinë nuk i kanë shpëtuar mediave greke.

“Një përballje e ashpër midis Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta dhe Kryeministrit Edi Rama provokoi dekreti Presidencial për shtrirjen e ujërave territoriale greke në 12 milje në Jon” shkruajnë mediat në Athinë.

Presidenti shqiptar, vijon më tej shkrimi, “pretendon se nga viti 2018 ai nuk ka asnjë informacion mbi ecurinë e bisedimeve midis Greqisë dhe Shqipërisë dhe zotohet se kur të ketë të gjitha informacionet nga qeveria e vendit të tij ai do të informojë publikun”. 

Por, “Edi Rama thekson se ky vendim i Greqisë nuk ka asnjë lidhje me demarkacionin midis dy vendeve” thuhet në shkrim.

“Dhe vërtetë është”- vazhdon më tej artikulli “Ky vendim nuk përfshin demarkacionin midis Greqisë dhe Shqipërisë” mbyllet shkrimi i In.gr.

Mediat në shtetin fqinj i kanë bërë jehonë gjithashtu deklaratës së Ramës, i cili e ka cilësuar të drejtë dekretin e Athinës për shtrirjen nga 6 në 12 milje në deti Jon dhe si një mesazh për Ankaranë. Protothema shkruan se “e drejta e Greqisë për të zgjatur sovranitetin e saj në 12 milje detare në Ishujt Jon dhe Jon deri në Kepin Tainaro në Peloponez mbrohet nga Kryeministri shqiptar, Edi Rama”.

“Menjëherë pas miratimit të dekretit presidencial, vijion artikull në Shqipëri shpërtheu një konfrontim politik me opozitën që sulmon kryeministrin, duke e akuzuar atë për "bisedime të fshehta" me Greqinë dhe tërheqje për të drejtat e Shqipërisë. Kjo kritikë është ushtruar gjatë gjithë periudhës së mëparshme që pasoi njoftimin e Kryeministrit Grek, Kyriakos Mitsotakis, nga dega e Parlamentit për ushtrimin e të drejtës së vendit tonë”.

Edi Rama, i cili ra dakord me Athinën për ta referuar atë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë për të zgjidhur mosmarrëveshjet përkatëse midis dy vendeve, akuzoi kritikët e tij si "injorantë" për hedhjen e "baltës popullore nacionaliste". Kryeministri shqiptar tha se sulmuesit e tij po përpiqeshin të fitonin përfitime politike duke i akuzuar ata, ndërsa vuri në dukje se ishte e pamundur të arrihej një marrëveshje e fshehtë pas dyerve të mbyllura në Evropën e shekullit 21.

Siç tha Edi Rama: "Greqia ka të drejtë të shtrijë ujërat e saj territoriale në 12 milje detare dhe kjo nuk ka asnjë lidhje me ndryshimin midis Athinës dhe Tiranës. "Ku distanca midis dy vendeve është më pak se 12 milje detare, Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të vendosë."

Vlen të përmendet se Rama komentoi se në vitin 1990, kur Shqipëria kishte vendosur të zgjaste sovranitetin e saj në 12 milje detare, Greqia nuk kishte reaguar, duke theksuar se edhe tani Tirana nuk ka asnjë arsye të përfshihet në këtë vendim të Athinës.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore