Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Oligarku rus i lidhur me tregtinë e armëve: Pasaporta e artë që po trondit Finlandën

Oligarku rus i lidhur me tregtinë e armëve: Pasaporta e artë

Shitja e një ishulli të madh nga një zonë e rëndësishme strategjike në Finlandë te një oligark rus ka ngritur shqetësime për të ashtuquajturat "pasaporta të arta", një skemë ku vendet e BE-së shkëmbejnë shtetësinë për investime nga shtetas të huaj të pasur. 

Në vitin 2020, Igor Kesaev renditej numrin 727 në listën e miliarderëve të Forbes në vitin 2021 bleu një ishull të madh në Finlandën Lindore. Duke përdorur një pasaportë qipriote, manjati dyshohet se anashkaloi procedurën e autorizimit të kërkuar për një transaksion të tillë nga ministria finlandeze e Mbrojtjes.

Thuhet se kontrollonte rreth 70% të tregjeve të duhanit në Rusi. Kesaev thuhet se është lidhur me tregtimin e armëve. Sipas Dosjeve të Inteligjencës Globale të botuara nga Wikileaks dhe gazeta Novaya Gazeta, Kesaev ka pasur lidhje të ngushta me mafian dhe shërbimet sekrete ruse të sigurisë FSB dhe GRU.

Oligarku rus i lidhur me tregtinë e armëve: Pasaporta e artë

Këto lidhje kanë alarmuar ministrinë finlandeze të Mbrojtjes, pasi aparati shtetëror rus ka një reputacion dhe është në shërbimin e oligarkëve si karrem për qëllime politike dhe strategjike. Pas blerjes, u ndërtuan objekte të gjera akomodimi në zonë dhe një hapësirë ??uljeje helikopteri, e cila nuk ishte në projektin paraprak origjinal.

Në vitin 2018, autoritetet finlandeze bastisën një grup ishujsh në arkipelagun perëndimor të vendit. Oligarku rus Pavel Melnikov i kishte blerë ato dhe kishte ndërtuar strehim dhe infrastrukturë tjetër. I akuzuar për pastrim parash, Melnikov shiti ishujt.

Këtë herë, ministria e Mbrojtjes thuhet se po vëzhgon imtësisht mbi zhvillimet në ishullin në Finlandën lindore. Ligji lejon shpronësimin nëse rrezikohet siguria kombëtare.

Komisioni Evropian i ka bërë presion Maltës dhe Qipros për të hequr të ashtuquajturën skemë të pasaportave të arta.

Në Nëntor 2020, Qipro hoqi skemën e saj të pasaportave të arta, pasi televizioni Al Jazeera transmetoi një dokumentar që tregonte gazetarë që paraqiteshin si përfaqësues të një biznesmeni kinez që kërkonte një pasaportë qipriote pavarësisht se kishin një precedent penal.

Muajin e kaluar, Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen lëshoi një paralajmërim të ngjashëm për Maltën duke u kërkuar autoriteteve ta ndalojnë atë sa më shpejt të jetë e mundur./ Gazeta ShqipDenonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore