Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Nis ters/ Pa filluar qeveria filoserbe e Malit të Zi: Të heqim thikat nga trupi i Serbisë, së pari Kosovën!

Nis ters/ Pa filluar qeveria filoserbe e Malit të Zi: Të heqim thikat

Ende pa u betuar në Parlamentin e Malit të Zi ka nisur ters puna e qeverisë së re të Malit të Zi që e shpalli kryeministri i mandatuar Zdravko Krivokapiç fundjavën që u mbyll.

Një nga partitë pjesëmarrëse në qeveri, përkatësisht Partia Demokratike Popullore e Milan Knezeviç, deklaroi se “qeveria e re duhet të fillojë të heqë  thikat e përgjakshme nga trupi i Serbisë që i ka ngulur Milo Gjukanoviçi”.

Knezeviç shkroi në adresën e tij në Twitter katër ngjarje, përfshirë vendimin për përjashtimin e ambasadorit serb nga Mali i Zi.

“Sa thika ka në shpinë të vëllait dhe sa do të kishte nëse nuk do të ishim vëllezër?", shkroi Knezeviç, një nga udhëheqësit e Frontit Demokratik që është koalicioni kryesor në qeveri.

Ai kujtoi se Mali i Zi njohu Kosovën më 9 tetor 2008, votoi për anëtarësimin e Kosovës në UNESCO më 15 tetor 2015 dhe dërgoi një atashe ushtarak për të festuar masakrën e serbëve në Krajina më 4 gusht 2018.

Ministria e Punëve të Jashtme të Malit të Zi, të shtunën, shpalli non grata smbasadorin serb në Podgoricë, Vladimir Bozoviç. Knezeviç më pas tha se kjo lëvizje përfaqësonte “tronditjet e fundit të politikës antiserbe të regjimit në largim”. /Gazeta Shqip

Nis ters/ Pa filluar qeveria filoserbe e Malit të Zi: Të heqim thikat

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore