Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Negociatat për Brexit tronditën taktikat britanike

Negociatat për Brexit tronditën taktikat britanike

Planet e Mbretërisë së Bashkuar për një treg të brendshëm që minon një pjesë të Marrëveshjes së Tërheqjes - dhe mënyra në të cilën qeveria britanike ka njoftuar synimet e saj - kanë zemëruar Bashkimin Evropian.

Legjislacioni i brendshëm i propozuar përcakton kompetencat për Mbretërinë e Bashkuar për të vendosur se cilat mallra që udhëtojnë nga Britania e Madhe në Irlandën e Veriut do të "rrezikohen" të përfundojnë në Republikën e Irlandës dhe për këtë arsye të jenë subjekt i tarifave shtesë.

Megjithatë, Protokolli mbi Irlandën e Veriut të rënë dakord midis të dy palëve tha se do të ishte një vendim për Komitetin e Përbashkët, i përbërë nga përfaqësues nga Britania e Madhe dhe BE.

Projekt-ligji gjithashtu lejon që Mbretëria e Bashkuar të heqë në mënyrë të njëanshme nevojën për deklaratat e eksportit për mallrat që lëvizin nga Irlanda e Veriut në Britaninë e Madhe, e cila gjithashtu supozohej të ishte për diskutim në Komitetin e Përbashkët dhe kjo lejon që Britania të interpretojë nëse ligji i BE-së për ndihmën shtetërore firmat që prekin në Irlandën e Veriut duhet të zbatohet për firmat e lidhura në Britaninë e Madhe.

Ndërsa Sekretari i Irlandës së Veriut Brandon Levvis tha në Dhomën e Komunave  se qeveria Britanike është e vetëdijshme se masat mund të shkelin ligjin ndërkombëtar.

Projekt-ligji, i kombinuar me kërcënimet e fundit nga Kryeministri Boris Johnson për t'u larguar nëse nuk ka marrëveshje deri në tetor dhe qasja e re e Mbretërisë së Bashkuar për kontrollin e subvencioneve - e cila zëvendëson ligjet e ndihmës shtetërore të BE me rregullat e subvencionit të Organizatës Botërore të Tregtisë - u përshkrua si "bombardim qilimesh" "nga Londra, sipas një zyrtari të BE.

Gjithmonë e vështirë të bësh një analizë racionale të lëvizjeve të një qeverie populiste. Por kjo nuk mund të shihet më si një strategji politike për të arritur një kompromis. Ashtë një synim i qartë për të hapur rrugën drejt një mosmarrëveshjeje."

Edhe deklaratat zyrtare bënë pak për të fshehur inatin e BE-së. Pas një telefonate midis Kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson dhe homologut të tij Irlandez Micheál Martin, një zëdhënës tha që Martin “i tha kryeministrit britanik se qeveria e Irlandës është shumë e shqetësuar për qëllimin e deklaruar të Britanisë për të shkelur një traktat ndërkombëtar, dhe nga mungesa e angazhimit dypalësh dhe implikimet serioze që paraqesin këto zhvillime për Irlandën e Veriut. ”

Dhe për të shmangur dyshimet, ai shtoi se shqetësimet e qeverisë irlandeze u përcollën "në mënyrë të drejtpërdrejtë".

Vetë Johnson tha në një konferencë shtypi se "askush nuk dëshiron të shohë një pengesë nën detin Irlandez Verior. Pra, ajo që ne po bëjmë ... është vendosja e një rrjeti sigurie nën ... për të mbrojtur paqen dhe për të mbrojtur zgjidhjen në Bashkimin tonë Mbretëria ".

Në një telefonatë me Martinin e Irlandës, Johnson përsëriti se Mbretëria e Bashkuar shpresonte të arrinte një marrëveshje përmes procesit të Komitetit të Përbashkët, por nëse një nuk u arrit, ishte përgjegjësia e qeverisë të "siguronte një rrjet sigurie që hiqte çdo paqartësi", sipas një Zëdhënësi i Dovvning Street.

Në BE, këto fjalë u pritën jo vetëm me mosbesim, por me zemërim. Jo vetëm që negociatat për kufirin irlandez u zgjatën për vite me radhë, por ishte edhe qeveria aktuale britanike që nënshkroi Marrëveshjen e Tërheqjes.

"Është e drejtë të thuash se ka një zemërim të madh në këtë anë," tha Ministri Irlandez i Çështjeve Evropiane Thomas Byrne. "Ky është një akt i rrezikshëm dhe provokues dhe është i paligjshëm."

Dhe nuk është kritike vetëm BE-ja. Mbrojtja e Marrëveshjes së të Premtes së Mirë dhe kufirit Irlandez është gjithashtu një çështje e ndjeshme politikisht në Uashington dhe Demokratët e moshuar të SHBA kanë paralajmëruar Mbretërinë e Bashkuar që duhet të respektojë marrëveshjen.

Para se Britania e Madhe të botonte Bill-in e saj të Tregut të Brendshëm të Mërkurën, disa zyrtarë të BE interpretuan retorikën e qeverisë si një përpjekje për të shtyrë BE-në të dorëzohej në çështje të ndjeshme në negociatat tregtare duke kërcënuar të prishin Marrëveshjen e Tërheqjes në rast të mosmarrëveshjes. Britania e Madhe atëherë mund të ofrojë të respektojë Marrëveshjen e Tërheqjes në këmbim të koncesioneve të BE-së për tregtinë.

Biseda e ashpër duket se synon vetëm të kamuflojë dështimin e Mbretërisë së Bashkuar për të arritur një marrëveshje deri në fund të periudhës së tranzicionit më 31 dhjetor, argumentojnë diplomatët e BE. "Kjo mund të interpretohet vetëm si një gur përpara për një pa marrëveshje," tha një diplomat i BE.

Ligjvënësi më i lartë i tregtisë së BE Bernd Lange gjithashtu nuk beson se Londra po blofon në përpjekjen për të ndjekur Marrëveshjen e Tërheqjes për të siguruar koncesione në një marrëveshje tregtare. Ai vuri në dukje dorëheqjen e Jonathan Jones, kreu i departamentit ligjor të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, si një shenjë "se kjo nuk është një veprim taktik në negociata, por një vendim politik".

Kështu që pyetja tani është: Si duhet të hakmerret BE?

Duke iu përgjigjur premtimeve, Britania e Madhe ka shkuar shumë larg, tha Lange, i cili kryeson komitetin tregtar të Parlamentit Evropian. Ai i kërkoi BE të ndërpresë negociatat derisa Johnson të bëjë të qartë nëse ai synon të respektojë angazhimet në kufirin Irlandez. "Unë po bëj thirrje ... për një moratorium [mbi negociatat për Brexit] për të na dhënë kohë për të sqaruar pozicionin ligjor.

vlera e dytë e Marrëveshjes së Tërheqjes me Londrën, "tha Lange. Ai nuk ishte vetëm. Deputeti Markus Ferber tha "nuk ka nevojë për ndonjë negociatë të mëtejshme".

Por Brukseli dëshiron të shmangë fajin për shpërthimin e negociatave.

Pra, ndërsa bëri thirrje për një takim të jashtëzakonshëm të BE-U.K. Komiteti i Përbashkët për të diskutuar planet britanike dhe ndikimin e tyre në Marrëveshjen e Tërheqjes, negociatori kryesor i BE-së për Brexit Michel Barnier dhe ekipi i tij vazhduan negociatat në Londër siç ishte planifikuar, me diskutime mbi tregtinë e shërbimeve, energjisë, pjesëmarrjen në programet e BE-së dhe transportin rrugor në agjendë.

Të dy: Presidentja e Komisionit Ursula von der Leyen dhe Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel thanë se çdo plan për të shkelur Marrëveshjen e Tërheqjes do të minojë besimin e BE në Britaninë e Madhe dhe kujtoi Londrën që ajo të zbatohej plotësisht. Por asnjëri prej tyre nuk shkoi më larg sesa të thoshte se njoftimet e Mbretërisë së Bashkuar ishin një shkelje e besimit.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që negociatat do të jenë biznes si zakonisht. Pritjet për raundin negociues të kësaj jave ishin tashmë të kufizuara, ato tani janë afër zeros.

"Ne do të vazhdojmë negociatat për të shmangur luajtjen e lojës së fajit të Johnson," tha zyrtari i BE. "Por ne nuk mund të jemi të verbër. Kjo javë është një ultësirë ??absolute në negociata. Për disa javë, ne do të shohim nëse ishte pika e fundit e kthimit drejt një mosmarrëveshjeje."

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore