Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Negociatat/ Me avion privat, kush është biznesmeni shqiptar që takoi Ramën, e më pas nisi misionin për qeverinë e Shkupit

Negociatat/ Me avion privat, kush është biznesmeni shqiptar që

Një nga familjet me influencë në botën shqiptare, ajo e biznesmenit Sal Rusi, e cila është bërë e njohur pasi ka lidhje të larta politike në SHBA dhe u caktua konsull nderi në Nju Jork për Kosovën dhe Serbinë, po angazhohet për të lehtësuar afrimin e partive shqiptare në Maqedoni që të koordinojnë qëndrimet politike për të fuqizuar pozitën ngaqë së bashku përbëjnë 32 vota.

Disa nga pjesëtarët e kësaj familje kanë mbërritur në Tiranë me avion privat nga SHBA dhe siç mësohet kanë pasur takim në një lokal të Llogarasë me Kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Ku kanë biseduar pikërisht për rrugët e gjetjes së një baze të përbashkët dialogu.Më pas, ata së bashku edhe me figura të tjera të shoqërisë dhe biznesit në Maqedoninë e Veriut, kanë nisur përpjekjet  për të unifikuar faktorin shqiptar, ku më në fund u ra dakord për një takim të premten.

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti pas takimit me kreun Socialdemokrat Zoran Zaev, tha se bisedimet tani kanë filluar, por shpreson që palët të kenë vullnetin e fortë për t’i tejkaluar dallimet.

 “Ne tani kemi filluar nuk ka shumë takime që janë bërë sot është takimi i dytë dhe unë shpresoj që të gjitha palët do të kenë vullnetin e fortë për t’i tejkaluar ato dallime, vështirësitë të cilat janë duke u menduar”, tha Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së.

Negociatat/ Me avion privat, kush është biznesmeni shqiptar që

Për bisedimet me LSDM, kreu integrist tha se sa janë afër, aq janë edhe larg. "Unë mendoj se sa jemi afër, aq jemi edhe larg, por gjithmonë palët duhet të kenë parasysh interesat madhore të shtetit”, theksoi kreu i BDI-së, Ali Ahmeti.

Ndërkaq, para takimit të së premtes, përfaqësues së BDI kanë bërë të ditur se tashmë është vendosur se qeveria e Maqedonisë së Veriut do të drejtohet nga një shqiptar, por ende nuk dihet se për çfarë përiudhe bëhet fjalë. Sipas gjasave mund të jetë kur të mbyllet mandati i Presidentit të tanishëm Stevo Pendarovski.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore