Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Nacionalizmi i vaksinave dhe 3 leksionet që duhet të nxjerrin politikanët nga viti Covid

Nacionalizmi i vaksinave dhe 3 leksionet që duhet të nxjerrin

Si mund ta përmbledhim vitin Covid nga një perspektivë e gjerë historike? Shumë njerëz besojnë se çmimi i tmerrshëm që koronavirusi ka marrë zbulon pafuqinë e njerëzimit përballë fuqisë së natyrës. Në të vërtetë, viti 2020 ka treguar se njerëzimi nuk është dhe aq i pambrojtur. Epidemitë nuk janë më forca të pakontrollueshme të natyrës. Shkenca është bërë për ato një sfidë të menaxhueshme.

Atëherë, pse kemi parë kaq shumë vdekje dhe kaq shumë vuajtje? Shkak janë vendimet e këqija politike.

Kohë më përpara, kur njerëzit përballeshin me plagë si Vdekja e Zezë, ata nuk kishin idenë se çfarë i shkaktoi këto sëmundje ose si t'i ndalonin ato. Kur u shfaq gripi i vitit 1918, shkencëtarët më të mirë në botë nuk ishin në gjendje të identifikonin virusin vdekjeprurës, shumë nga kundërmasat e marra ishin të paefektshme dhe përpjekjet për të krijuar një vaksinë efektive ishin të kota.

Me Covid-19 ka qenë shumë ndryshe. Alarmet e para në lidhje me një epidemi të re të mundshme filluan të tingëllojnë në fund të dhjetorit 2019. Më 10 janar 2020, shkencëtarët jo vetëm që kishin izoluar virusin përgjegjës, por gjithashtu kishin nxjerrë informacionin në internet. Muaj më pas, u bë e qartë se cilat masa mund të frenojnë dhe ndalojnë zinxhirët e infektimit. Në më pak se një vit, disa vaksina efektive tashmë janë prodhuar në masë. Në luftën midis njerëzve dhe patogjenëve, njerëzit kurrë nuk kanë qenë kaq të fuqishëm.

Nacionalizmi i vaksinave dhe 3 leksionet që duhet të nxjerrin

JETA ONLINE

Së bashku me arritjet e pashembullta të bioteknologjisë, viti Covid gjithashtu ka zbuluar fuqinë e teknologjisë së informacionit. Në kohërat e hershme, njerëzimi rrallë ishte në gjendje të ndalonte epidemitë sepse njerëzit nuk ishin në gjendje të kontrollonin zinxhirët e infeksionit në kohë reale dhe sepse kostoja ekonomike e izolimit të zgjatur ishte e ndaluar. Në vitin 1918, njerëzit që morën gripin e tmerrshëm mund të futeshin në karantinë, por lëvizjet e transportuesve presimptomatikë ose asimptomatikë nuk mund të gjurmoheshin. Për më tepër, urdhri që e gjithë popullsia e një vendi të qëndrojë në shtëpi për disa javë do të kishte çuar në shkatërrim ekonomik, kolaps shoqëror dhe uri masive.

Në të kundërt, në vitin 2020, mbikëqyrja dixhitale e bëri shumë më të lehtë për të gjurmuar vektorët e sëmundjes; kjo lejoi që karantina të ishte më selektive dhe efektive. Më e rëndësishmja, automatizimi dhe interneti i bënë të mundshme bllokimet e zgjatura, të paktën për sa u përket vendeve të zhvilluara. Ndërsa në disa pjesë të botës në zhvillim, përvoja njerëzore vazhdoi të kujtojë plagët e së kaluarës, në pjesën më të madhe të botës së zhvilluar. Revolucioni dixhital ndryshoi gjithçka.

Në vitin 2020, tregtia botërore ishte në gjendje të vazhdonte të funksiononte pak a shumë pa probleme, sepse shumë pak qenie njerëzore janë përfshirë në të. Anija e sotme e kontejnerëve është kryesisht e automatizuar dhe mund të mbajë më shumë tonë sesa e gjithë flota tregtare e ndonjë prej mbretërive të hershme moderne. Në vitin 1582, flota tregtare angleze kishte një kapacitet total transporti prej 68,000 tonë dhe kërkonte ndihmën e rreth 16,000 marinarëve. Anija me kontejner OOCL Hong Kong, e nisur në 2017, mund të mbajë rreth 200,000 ton dhe ka nevojë vetëm për një ekuipazh prej 22 personash.

Nacionalizmi i vaksinave dhe 3 leksionet që duhet të nxjerrin

Është e vërtetë që anijet e lundrimit me qindra turistë dhe aeroplanë të mbushur me pasagjerë luajtën një rol të rëndësishëm në përhapjen e Covid-19. Sidoqoftë, turizmi dhe udhëtimet nuk janë thelbësore për tregtinë. Turistët mund të qëndrojnë në shtëpi dhe sipërmarrësit mund të lidhen përmes Zoom, ndërsa anijet fantazmë të automatizuar dhe trenat e mbajnë ekonominë globale në lëvizje.

Automatizimi dhe dixhitalizimi kanë pasur një ndikim edhe më të thellë në shërbime. Në vitin 1918, ishte e paimagjinueshme që zyrat, shkollat, gjykatat ose kishat të vazhdonin të funksiononin të izoluar. Nëse studentët dhe mësuesit mbyllen në shtëpitë e tyre, si të zhvillojmë klasat? Sot e dimë përgjigjen. Kalimi në internet ka shumë pengesa; dhe, mes tyre, lodhja e madhe mendore. Ai gjithashtu ka krijuar probleme të paimagjinueshme megjithatë fakti që një zhvendosje e tillë ka qenë e mundur është tashmë marramendëse.

INTERNETI REZISTON

Ndërsa njerëzimi automatizon, dixhitalizon dhe zhvendoset në aktivitete në internet, ne gjithashtu po i ekspozohemi rreziqeve të reja. Një nga ngjarjet më të dukshme të vitit Covid është se interneti nuk u prish. Nëse papritmas rrisim vëllimin e trafikut që kalon mbi një urë fizike, mund të presim bllokime të trafikut dhe ndoshta edhe shembje të urës. Në vitin 2020, shkollat, zyrat dhe kishat hynë në internet pothuajse brenda natës, por interneti vazhdoi pa probleme.

Vështirë se ndalemi për ta menduar, por duhet ta bëjmë. Pas vitit 2020, ne e dimë që jeta mund të vazhdojë edhe kur një vend i tërë është i kufizuar fizikisht. Le të përpiqemi të imagjinojmë tani se çfarë do të ndodhte nëse infrastruktura jonë dixhitale do të shembej.

Teknologjia e informacionit na ka bërë më rezistent ndaj viruseve organike, por gjithashtu na ka bërë shumë më të prekshëm nga lufta kibernetike. Njerëzit shpesh pyesin: "Cili do të jetë Covid-i tjetër?" Një sulm mbi infrastrukturën tonë dixhitale është një nga kandidatët kryesorë. U deshën disa muaj që koronavirusi të përhapet në të gjithë botën dhe të infektojë miliona njerëz. Infrastruktura jonë dixhitale mund të shembet brenda një dite të vetme. Dhe ndërsa shkollat ??dhe zyrat ishin në gjendje të hynin në internet shpejt, sa kohë do të duhej për t'u kthyer nga email-i në postë?

Nacionalizmi i vaksinave dhe 3 leksionet që duhet të nxjerrin

Viti Covid ka zbuluar një kufizim edhe më të rëndësishëm të fuqisë sonë shkencore dhe teknologjike. Shkenca nuk mund të zëvendësojë politikën. Kur vendosim për politikat, ne duhet të marrim parasysh shumë interesa dhe vlera dhe meqenëse nuk ka asnjë mënyrë shkencore për të përcaktuar se cilat interesa dhe vlera janë më të rëndësishme, nuk ka asnjë mënyrë shkencore për të vendosur se çfarë të bëjmë.

Për shembull, kur jeni në dilemë nëse do të futemi në karantinë ose jo, nuk mjafton të pyesni: "Sa njerëz do të sëmuren nga Covid-19 nëse nuk mbyllemi?" Ne gjithashtu duhet të pyesim veten: “Sa njerëz do të vuajnë nga depresioni nëse kufizohemi? Sa njerëz do të kenë një dietë të keqe? Sa do të humbasin shkollën ose do të humbin punën? Sa gra do të abuzohen ose vriten nga partnerët e tyre?

SHPRESA TEK POLITIKANËT

Sukseset e pashembullta shkencore dhe teknologjike të arritura në vitin 2020 nuk e zgjidhën krizën Covid-19. Ajo që ata bënë ishte transformimi i epidemisë, e cila kaloi nga të qenit një fatkeqësi natyrore në një dilemë politike. Kur Murtaja vrau miliona njerëz, askush nuk priste shumë nga mbretërit dhe perandorët. Rreth një e treta e anglezëve vdiqën gjatë valës së parë të asaj epidemie, por kjo nuk bëri që Mbreti Edëard III i Anglisë të humbasë fronin. Frenimi i epidemisë ishte qartësisht përtej fuqisë së sundimtarëve, kështu që askush nuk i fajësoi ata për dështimin.

Sidoqoftë, sot njerëzimi ka mjetet shkencore për të ndaluar Covid-19. Disa vende, nga Vietnami në Australi, kanë treguar se edhe pa një vaksinë, mjetet në dispozicion mund të ndalojnë epideminë. Sidoqoftë, këto mjete kanë një çmim të lartë ekonomik dhe social. Ne mund ta mposhtim virusin, por nuk jemi të sigurt se duam të paguajmë koston e fitores. Kjo është arsyeja pse arritjet shkencore kanë vendosur një përgjegjësi të madhe mbi supe të politikanëve.

Nacionalizmi i vaksinave dhe 3 leksionet që duhet të nxjerrin

Fatkeqësisht, shumë politikanë kanë rënë nën atë përgjegjësi. Për shembull, presidentët populistë të SHBA dhe Brazilit minimizuan rrezikun, refuzuan të dëgjojnë ekspertët dhe në vend të kësaj nxitën teoritë e komplotit. Ata nuk paraqitën një plan të fuqishëm veprimi kombëtar dhe përpjekje të sabotuara nga autoritetet shtetërore dhe komunale për të ndaluar epideminë. Neglizhenca dhe papërgjegjësia e administratave Trump dhe Bolsonaro kanë çuar në qindra mijëra vdekje të parandalueshme.

Mungesa e bashkëpunimit global shfaqet jo vetëm në këto luftëra informacioni, por edhe më flagrante në konfliktet për pajisjet e pakta mjekësore. Megjithëse ka pasur shumë raste të bashkëpunimit dhe bujarisë, asnjë përpjekje serioze nuk është bërë për të bashkuar të gjitha burimet në dispozicion, për të racionalizuar prodhimin botëror dhe për të siguruar shpërndarjen e drejtë të furnizimeve. "Nacionalizmi i vaksinave", në veçanti, krijon një lloj të ri të pabarazisë globale midis vendeve që mund të vaksinojnë popullsinë e tyre dhe atyre që nuk munden.

ANTIVIRUS PËR BOTËN

Debatet rreth asaj që ndodhi në vitin 2020 do të bëjnë jehonë për shumë vite. Sidoqoftë, njerëzit nga të gjitha fushat politike duhet të bien dakord për të paktën tre mësime kryesore.

Para së gjithash, ne duhet të ruajmë infrastrukturën tonë dixhitale. Ka qenë shpëtimi ynë gjatë kësaj pandemie, por shumë shpejt mund të bëhet burimi i një katastrofe edhe më të keqe.

Së dyti, të gjitha vendet duhet të investojnë më shumë në sistemin e tyre shëndetësor publik. Duket e qartë, por politikanët dhe votuesit ndonjëherë arrijnë të injorojnë mësimin më të qartë.

Së treti, ne duhet të krijojmë një sistem të fuqishëm mbikëqyrjeje dhe parandalimi pandemik global. Në luftën e vjetër midis njerëzve dhe patogjenëve, rreshti i parë kalon nëpër trupin e secilit dhe secilit prej nesh. Nëse ajo vijë prishet kudo në planet, të gjithë jemi në rrezik. Edhe më të pasurit në vendet më të zhvilluara kanë një interes të plotë për të mbrojtur më të varfrit në vendet më pak të zhvilluara. Nëse një virus i ri kërcen nga një shkop tek një njeri në një fshat të varfër në një xhungël të largët, brenda pak ditësh ai virus mund të jetë duke bredhur në Wall Street.

Përgatiti: Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore