Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Mediat në Serbi/ Biden antiserb? Përkundrazi ka vizituar dy herë Beogradin dhe solli lajme të mira

Mediat në Serbi/ Biden antiserb? Përkundrazi ka vizituar dy herë

Një pjesë e mirë e publikut serb më së shumti kujton kandidatin demokrat për president Joseph Biden për retorikën e tij, e cila, siç duket, shpesh nuk ishte shumë e favorshme për serbët.

Në një kapitull të karrierës së tij të pasur politike, në vitet 1990, Biden, një demokrat me karrierë të gjatë, këmbënguli që administrata amerikane të angazhohej ushtarakisht në Ballkan. Ai ishte një kritik i mprehtë i regjimit të atëhershëm të Jugosllavisë FR, i udhëhequr nga Slobodan Millosheviç, dhe shumë e rendisin atë ndër më meritorët e bombardimeve të NATO-s në 1999.

Në kujtim të retorikës së tij, media serbe shpesh citon fjalimet e Biden në të cilat ai përmendi serbët në kontekstin e “kampeve të përqendrimit nazist”, "të degjeneruar analfabetë, fëmijë vrasës, kasapë dhe përdhunues ...". Thelbi i qëndrimit të tij ndaj serbëve, me sa duket, i drejtohej veçanërisht Slobodan Millosheviçit.

“Shkaku kryesor i problemit është Slobodan Millosheviç. Në një takim privat në 1991, unë i thashë hapur se ai ishte një kriminel”, tha ai në një deklaratë.

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Dejtonit, Biden e përgëzoi Richard Holbrooke për aftësitë e tij diplomatike, por theksoi se “është e nevojshme që diplomacia amerikane të ndalojë së shikuari Millosheviçin si pjesë të zgjidhjes”.

“Unë kam ndjenja të ndryshme në lidhje me marrëveshjen me Millosheviçin, sepse besoj se ai e kupton vetëm forcën dhe besoj se ai është problemi përfundimtar, dhe se në fund problemi me të do të duhet të zgjidhet me forcë. Sinqerisht, më vjen keq që tani nuk kemi përdorur forcë”, tha Biden në atë kohë.

Vetëm disa vjet pas luftës në Bosnjë, pasuan tensione dhe konflikte të reja në Ballkan, ku shpërtheu lufta në Kosovë, e cila ishte arsyeja për kërkesën e re të Biden drejtuar serbëve - për t’u “shkëputur nga narrativa se padrejtësia u ishte bërë atyre".

Ne nuk mund të flasim vetëm në mënyrë të njëanshme për retorikën anti-serbe të Biden, dhe të mos flasim për politikën e Sllobodan Millosheviçit, e cila u diskutua në të vërtetë, dhe jo për serbët, "shpjegon, analisti politik Dushan Janjiç.

Mediat në Serbi/ Biden antiserb? Përkundrazi ka vizituar dy herë

Siç thotë ai, të gjithë ata që ndoqën zhvillimin e Biden dhe politikën e SHBA ndaj Jugosllavisë duhet ta shohin ndryshimin si në retorikë ashtu edhe në një rregullim më serioz të fakteve të reja.

“Kur Biden ishte në skenën politike, nuk kishte Serbi, po Jugosllavi në shpërbërje. Ajo Jugosllavi u mbështet nga Amerika - republikane dhe demokratike. Ndodhi që në vitet 1990 ata gjykuan keq zhvillimin e nacionalizmit në Serbi dhe humbën betejën me Evropën. Gjermania në atë kohë, apo dhe Austria, ishin vendet që përshpejtuan njohjen e Kroacisë dhe Sllovenisë duke kundërshtuar procesin që Amerika donte të kryente përmes reformave të udhëhequra nga kryeministri kroat i Jugosllavisë së atëhershme Ante Markoviç dhe në fund ta fusin në NATO”, shpjegon Janjiç.

Ai kujton deklaratat e Biden pesë apo gjashtë vjet më parë, në të cilat ai tha se Shtetet e Bashkuara ishin të detyruara t'i qasen gjithë historisë nga pozicioni i luftës.

"Dhe nuk ka hollësi në luftë. Serbia është në anën tjetër dhe nuk ka asnjë mosmarrëveshje. Ai mbrojti atë politikë”, thotë Janjiç, duke shtuar se shpesh neglizhohet që Biden i kërkoi NATO-s të shtrihej deri në lumin Drin, megjithëse, siç vlerëson ai, kjo tezë nuk ishte realiste.

Përkundër pikëpamjeve të tij mbi serbët, Biden ka vizituar Serbinë dy herë në historinë e kohëve të fundit. Për herë të parë në 20 maj 2009, ku ai u mirëprit nga udhëheqja e shtetit me nderimet më të larta të shtetit si zv.president i Shteteve të Bashkuara. Në atë kohë u kënduan himni amerikan dhe më pas ai serb, e tema qendrore e takimit me Presidentin e atëhershëm të Serbisë, Boris Tadiç, ishteKosova. Biden më pas theksoi se Shtetet e Bashkuara nuk po i kërkonin Serbisë të njihte Kosovën.

Mediat në Serbi/ Biden antiserb? Përkundrazi ka vizituar dy herë

“Theksoj se Shtetet e Bashkuara nuk do të presin që Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës. Kjo nuk është një parakusht për mbështetjen tonë për qëllimin e Serbisë për t'u bërë një anëtare e Bashkimit Evropian. Siç e dini. Administrata e Barack Obama sapo ka mbaruar njëqind ditët e saj të para në pushtet. Ne besojmë se është shumë e rëndësishme që në fillim të mandatit tonë për të ardhur në Ballkan, për të ardhur në Serbi, për të treguar se sa kujdesemi për këtë rajon”, tha ai.

Janjiç thotë se Biden, si zv.president në administratën e Barak Obama-s, kishte një retorikë tjetër.

“Nga ajo retorikë, ai u takua dy herë me Aleksandar Vuçiç, e foli për partneritet strategjik dhe përcakton një parim të cilit Donald Trump po i përmbahet tani. Ne kemi parë që pas marrëveshjes së Uashingtonit, parimi për pavarësinë e Kosovës: “ne nuk pajtohemi, por ne nuk do ta fillojmë atë proces me ngut por të ndihmojmë bashkëpunimin Prishtinë-Beograd”, shprehet Janjiç.

Sipas tij, kjo prirje filloi pas takimit midis Vuçiç dhe Biden në Forumin e Sigurisë në Mynih dhe pas vizitës së Biden në Serbi.

“Trump solli vetëm një fjalim populist të pranueshëm për publikun aktual serb. Ai flet ashtu siç flasin 90 për qind e politikanëve serbë dhe një pjesë e publikut serb e kupton plotësisht atë. Sa i përket pjesës tjetër, unë nuk shoh ndonjë ndryshim”, thekson ai.

Janjiç nuk e sheh se Marrëveshja e Uashingtonit do të ndryshojë, nëse Biden vjen në pushtet.

“Nuk jam i sigurt që Biden është më i butë se Trump dhe Trump është i ashpër. Marrëveshja e Uashingtonit e fut Serbinë në disa marrëdhënie të reja me Izraelin, NATO-n dhe Amerikën. Në fakt, ajo shkon në atë që administrata Amerikane ka dashur gjithmonë - se serbët dhe Serbinë i shikon si partnerë në Ballkan”, tha Janjiç.

Ai beson se Biden do të punonte me BE dhe NATO në Ballkan. "Nëse Serbia dëshiron të bashkohet me BE, atëherë nuk do të ketë probleme. Nëse dëshiron të anëtarësohet në NATO, të cilën nuk e dëshiron tani, do të duhet të mendojë," thotë ai.

Me Biden, ne mund të shpresojmë për një metodologji tjetër - më shumë biseda publike, marrëveshje dhe dialogje dhe më pak vendime brenda natës, përfundon Janjiç.

Dr. Neven Cvetiçanin, president i Forumit për Studime Strategjike të Institutit të Shkencave Sociale, gjithashtu beson se, nëse Biden bëhet president, Serbia mund të presë një sinkronizim më të madh midis SHBA dhe BE.

Siç thotë ai, mund të supozohet se marrëveshja e Biden e arritur në Uashington midis Serbisë dhe administratës aktuale të Donald Trump "nuk do të anulohet në një mënyrë të përafërt", por që do ta përmirëshet me elementë të tjerë duke përfshirë Bashkimin Evropian në të.

"Si një politikan pragmatik, realist, ai ka një vlerësim të mirë të asaj se sa larg mund të shkojë dikush në një farë mënyre, duke u përpjekur për të gjetur një zgjidhje dhe ta bëjë atë që të mos krijojë një kundër-efekt," i tha Cvetiçanin portalit B92.net.

Ai shton se Biden, si një pragmatist, ndoshta do të jetë i vetëdijshëm se është e pamundur të kthehet në Ballkan politika që ishte gjatë Obama-s, Bush Jr, Clinton ... por që ai ndoshta do të përpiqet të rregullojë politikën e Trump me pikëpamjet dhe nevojat e tij të Partisë Demokratike. Gjëja më e rëndësishme është ende për të ardhur, thotë Cvetiçanin, sepse, siç thekson ai, ne duhet të shohim se cila do të jetë ndarja e detyrave në rast se Biden fiton mandatin presidencial në Shtëpinë e Bardhë.

“Si president, Biden jo vetëm që do të merret me Ballkanin, me të cilin u mor si zv.president, ku rajoni ynë ishte zona e tij për të cilën ai ishte posaçërisht i ngarkuar.

Nëse ai bëhet president, ai do të merret me të gjithë politikën e SHBA, kështu që ne duhet të presim të shohim kush do të jetë në të kabineti, posaçërisht për Ballkanin, pasi Grenell tani është para kabinetit Trump.

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore