Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Lidhja me broker, “Clan del Golfo” e “FARC”! Covid favorizoi "Pablo Eskobarin" shqiptar, kilet e kokainës me avionë privat drejt SHBA

Lidhja me broker, “Clan del Golfo” e “FARC”! Covid

DEA amerikane shkatërroi rrjetin e trafikantëve ndërkombëtar të kokainës në Kolumbi, të drejtuar nga shqiptari Agim Çerma. I njohur si “Jimmy”, trafikanti nga Lushnja është vënë në pranga brenda shtëpisë së tij në qytetin Palmira.

Në procedurat e kryera njëkohësisht në Montería, Santander de Quilichaodhe Tuluá dhe Cali, Drejtoria e Specializuar kundër Trafikimit të Drogave të Prokurorisë kolumbiane. Së bashku me Drejtorinë Antinarkotike të Policisë Kombëtare dhe agjencia amerikane DEA, shpërbëu një rrjet të trafikut të drogës, udhëheqësi i të cilit do të ishte një shtetas i Shqipërisë. Pesë anëtarët e dyshuar të strukturës u kapën për qëllime ekstradimi, në përgjigje të një kërkese nga një gjykatë e rrethit e Shteteve të Bashkuara, shkruan gazeta Shqip.

I huaji, i identifikuar si Agim Cerma, dhe i njohur me pseudonimin "Jimmy", do të ishte "truri" kryesor i veprimtarisë kriminale. Me sa duket, ai mori transferime parash nga Evropa për të blerë kokainë në zonat e prodhimit të paligjshëm në Cauca dhe për të garantuar dërgimin e drogës në fluturimet charter duke u larguar nga Aeroporti Ndërkombëtar Alfonso Bonilla Aragón de Palmira (Valle del Cauca). Ka indikacione se paratë hynë në Kolumbi përmes ndërmjetësve financiarë, të njohur si BROKER 'ndërmjetës'.

Sipas hetimit, shtetasi shqiptar dhe bashkëpunëtorët e tij të caktuar mbanin aleanca me ‘Clan del Golfo’ në rajonin e Urabá dhe me grupe disidente të FARC në pjesën jugperëndimore të vendit për të blerë dhe lëvizur ilaçin. Për më tepër, ata kanë vendosur kontakte me kontrollorët e trafikut ajror dhe personelin e mbikëqyrjes aeronautike për t'i lejuar ata të heqin ngarkesat, shkruan gazeta Shqip.

Kërkesa ndërkombëtare kundër këtyre njerëzve specifikon që ata gjithashtu përdorën portet e Karaibeve Kolumbiane për të maskuar depot midis kontejnerëve dhe anijeve motorike, të cilat po lundronin në Shtetet e Bashkuara dhe destinacionet Evropiane. Në procesin e identifikimit dhe gjetjes së anëtarëve të dyshuar të këtij grupi të trafikut të drogës, u sekuestruan më shumë se 333 kilogramë kokainë dhe më shumë se 2,000 milion pesos.

Kokaina në Kolumbi:

Sipas një raporti të ri nga Shtëpia e Bardhë e Shteteve të Bashkuara, i lëshuar përmes Zyrës së saj të Politikës Kombëtare të Kontrollit të Barnave, u mësua se zona e dedikuar për kulturat e paligjshme të kokës në Kolumbi u rrit me rreth 15 përqind gjatë vitit 2020, duke shkuar nga 212,000 hektarë në 2019 në 245,000 gjatë vitit të kaluar.

Me këtë, shtoi autoriteti më i lartë në vendin e Amerikës së Veriut, potenciali i prodhimit të pastës së kokainës gjithashtu u rrit, nga 936 në 1,010 tonë metrikë, që nga ana tjetër përkthehet në një rritje prej tetë përqind. Me këtë, shtoi ai njësi, Kolumbia do të kishte arritur figura historike në të dy zonat, pasi ato dukshëm tejkalojnë treguesit e vitit 2019, të cilët, në atë kohë, konsideroheshin më të lartët, shkruan gazeta Shqip.

Në këtë drejtim, ai vuri në dukje se "këto tendenca tregojnë nevojën për të rritur qasjet holistike që ndërthurin zhvillimin ekonomik, një prani më të madhe të qeverisë dhe siguri të qytetarëve, ndalim dhe çrrënjosje në zonat kryesore rurale, për të zvogëluar prodhimin e kokainës në një mënyrë të qëndrueshme. në zonat e prekura nga konflikti ".

Po kështu, njësia e policisë njohu që një pjesë e rritjes së të korrave të paligjshme është për shkak të sfidave me të cilat përballet Kolumbia gjatë vitit të kaluar, kryesisht e përqendruar në pandeminë covid-19, e cila gjeneroi izolim më të madh në zona sesa në vetvete tashmë ato janë pikturuar larg arritjes së autoriteteve kombëtare./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore