Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Libri i ri/ Zbulohen përplasjet e forta! Gjeneralët po përgatiteshin të ndalonin grushtin e shtetit të Trump

Libri i ri/ Zbulohen përplasjet e forta! Gjeneralët po

Oficeri i lartë ushtarak amerikan, kreu i Shefave të Përgjithshëm, gjeneral Mark Milley, u trondit aq shumë, sa Presidenti i atëhershëm Donald Trump dhe njerëzit e tij mund të përpiqeshin të realizonin një grusht shteti ose të merrnin masa të tjera të rrezikshme të paligjshme pas zgjedhjeve të nëntorit, saqë Milley dhe zyrtarë të tjerë të lartë jo zyrtarisht planifikuan për mënyra të ndryshme për ta ndaluar Trump, sipas fragmenteve të një libri të ri, të siguruar nga CNN.

Libri, nga gazetarët fitues të Çmimit Pulitzer të Washington Post, Carol Leonnig dhe Philip Rucker, përshkruan se si Milley dhe Shefat e tjerë në rrugë jo zyrtare diskutuan mbi një plan për të dhënë dorëheqjen, një nga një, në vend që të zbatonin urdhrat nga Trump, që ata i konsideronin të paligjshme, të rrezikshme, që i merrte ngase ishte i keq këshilluar.

"Ishte një lloj masakre e natës e së shtunës që po shkonte në drejtimin e  kundërt", shkruajnë Leonnig dhe Rucker.

Libri, "I vetëm mund ta ndreq", planifikuar të dalë të martën e ardhshme, tregon vitin e fundit të Trump si president, me një vështrim në prapaskenë se si zyrtarë të lartë të administratës dhe rrethi i ngushtë i Trump vëzhguan sjelljen e tij gjithnjë e më të paqartë pasi humbi zgjedhjet e vitit 2020 Autorët intervistuan Trump për më shumë se dy orë.

Libri tregon se si për herë të parë në historinë moderne amerikane oficeri i lartë ushtarak i vendit, roli i të cilit është të këshillojë presidentin, po përgatitej për një përballje me komandantin e përgjithshëm, sepse ai kishte frikë nga një përpjekje grushti shteti pasi Trump humbi zgjedhjet e nëntorit.

Autorët shpjegojnë shqetësimet në rritje të Milley se lëvizjet e personelit që vendosin besnikët e Trump në pozicionet e pushtetit në Pentagon pas zgjedhjeve të Nëntorit 2020, duke përfshirë pushimin nga puna të Sekretarit të Mbrojtjes, Mark Esper dhe dorëheqjen e Prokurorit të Përgjithshëm William Barr, ishin alarm se një diçka e keqe po trokiste.

Milley u foli miqve, ligjvënësve dhe kolegëve rreth kërcënimit të një grushti shteti dhe kryetari i Shefave të Përbashkët të Ushtrisë Amerikane  ndjeu se ai duhej të ishte "vigjilent" për atë që mund të vinte.

“Ata mund të përpiqen, por nuk do t'ia dalin mbanë”, u tha Milley vartësve të tij, sipas autorëve. "Ata nuk mund ta bënin këtë pa ushtrinë. Nuk mund ta bëni këtë pa CIA dhe FBI. Ne nuk jemi djemtë me armë, zbatuesit".

Në ditët përpara 6 janarit, shkruajnë Leonnig dhe Rucker, Milley ishte i shqetësuar për thirrjen e Trump për veprim. “Milley i tha stafit të tij se ai besonte se Trump po krijonte trazira, ndoshta me shpresën e një justifikimi për të kërkuar zbatimin e Aktit të Kryengritjes dhe për të thirrur ushtrinë”.

Milley e shikonte Trumpin si "udhëheqësin klasik autoritar dhe asgjë për të humbur", shkruajnë autorët dhe ai pa paralele midis retorikës së Adolf Hitlerit si viktimë dhe shpëtimtar dhe pretendimeve të rreme të Trump për mashtrim zgjedhor.

"Ky është një moment Rajshstagu," u tha Milley ndihmësve, sipas librit "Testamenti i Fyhrer".

Përpara një marsit njerëzit e "Milion MAGA" ishin dhe u mblodhën nëntor për të protestuar ndaj rezultateve të zgjedhjeve, Milley u tha ndihmësve se kishte frikë se "mund të ishte ekuivalenti modern amerikan i “këmishët  kafe në rrugë ", duke iu referuar milicisë pro-naziste që ndihmoi Hitlerin të merrte pushtetin.

Por prapa skenave, libri thotë se Milley ishte në frontin e përpjekjeve për të mbrojtur vendin, duke përfshirë një episod ku ai u përpoq të ndalonte Trump që të pushonte nga puna drejtorin e FBI, Chris Ëray dhe drejtoreshën e CIA Gina Haspel.

Leonnig dhe Rucker rrëfejnë një skenë kur Milley ishte me Trump dhe ndihmësit e tij të parë në një suitë në ndeshjen e futbollit mes Ushtrisë-Marinës amerikane në dhjetor dhe u përballën publikisht me shefin e stafit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows.

"Çfarë po ndodh? A jeni duke u shpëtuar nga Wray apo Gina?" - pyeti Milley. "Këtu ka problem. Çfarë dreqin po ndodh këtu? Çfarë po bëni?"

"Mos u shqetëso për këtë”, tha Meadows. "Vetëm disa lëvizje të personelit".

"Vetëm ki kujdes", u përgjigj Milley, të cilën Leonnig dhe Rucker shkruajnë se ai i paralajmëroi zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë se po vëzhgonte lëvizjet.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore