Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Letra e Viktor Orban për hungarezët : Merkel iku! Tani të përgatitemi për luftë

Letra e Viktor Orban për hungarezët : Merkel iku! Tani të

Angela Merkel ka shërbyer në Bruksel si amortizuese e përplasjes mes populistëve të lindjes dhe liberalëve dhe të majtëve të Perëndimit. Tani me largimin e saj dhe me ardhjen socialdemokratëve në Gjermani përplasja mund të ashpërsohet.

Sinjalet ashpërsimi janë dhënë me Poloninë, Hungarinë dhe Çekinë që kanë sfiduar haptazi shtyllat e Bashkimit Europian, mes të cilave edhe parimin e prevalimit të ligjit të unionit mbi ligjet kombëtare të vendit.

Megjithatë, Viktor Orban lëshon alarmin se përballja do të jetë edhe më e ashpër në vazhdim.

“Epoka e ambiguitetit, politikave të fshehta dhe driblimeve përfundoi me Angela Merkelin. Tani të përgatitemi për betejë me sytë katër”, shkruan Victor Orban në një mesazh për hungarezët.

Letra u publikua këtë të hënë. Orban thotë se bashkë me largimin e Angela Merkelit më 8 dhjetor do të largohet edhe një pjesë e jetës së europiano-qendrorëve.

“Merkel na kuptonte dhe ne e kuptonim atë. Gjermanët besnikë e të disiplinuar, hungarezët rebelë dhe të shkujdesur qëndruan krah për krah për qëllimin e përbashkët; ai i një Europë ku të gjitha kombet ndjehen si në shtëpinë e tyre”, shkruan Orban.

Orban pyet në letër nëse Merkel i hapi vetë derën telasheve me krizën e famshme të refugjatëve në 2015-n, apo thjesht iu dorëzua presionit të së majtës. “Sot nuk e dimë ende përgjigjen e kësaj pyetjeje”, thotë ai.

Në letrën e publikuar në faqen e tij zyrtare, Orban e cilëson qeverinë e re gjermane të së majtës si “pro emigracion, pro martesave mes homoseksualëve dhe me program federalist si një qeveri që ka për objektiv krijimin e një Europe pro-gjermane.

Mesazhi i Kryeministrit hungarez është publikuar në dy gjuhë; hungarisht dhe gjermanisht. / Gazeta Shqip

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore