Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Koronavirusi sulmon jo vetëm në mushkëri, studimi: Insuficienca renale, vdekjeprurëse

Koronavirusi sulmon jo vetëm në mushkëri, studimi: Insuficienca

Insuficenca renale, ose dëmtimi i veshkave është zbuluar se është vdekjeprurës nëse infektohesh nga virusi Covid-19.  Për herë të parë në Evropë, virusi u fotografua brenda një qelize veshkash.

Zbulimi vjen nga Instituti  i Kërkimeve Farmakologjike "Mario Negri" në Bergamo, nga zemra e urgjencës italiane të Covid-19. Studiuesit ishin në gjendje të identifikonin Covid në veshkë në një mostër nga një autopsi e kryer në një pacient të vdekur në spitalin Papa Gjoni XXIII, institucion i cili ka bashkëpunuar me Institutin sa i përket autopsive  që nga viti 1979.

"Zbulimi është shumë i rëndësishëm sepse na lejon të përparojmë në studimin e një kure që shkon përtej fokusit të mushkërive - shpjegon profesor Giuseppe Remuzzi, drejtor i Mario Negri.

Ne duhet të kuptojmë se shkaku i vdekjes nuk është vetëm pamjaftueshmëria e frymëmarrjes por në shumë raste është insuficiencë renale. Dinamikat raportohen gjithashtu në numrin e fundit të revistës Science".

Mekanizmat që aktivizohen kur sistemi imunitar përpiqet të reagojë ndaj Koronavirusit, i cili për shkak të karakteristikave të tij shkakton një përgjigje të tepruar që çon në pneumoni të vështirë, janë njohur në laboratorë.

"Ne ishim në gjendje të kuptonim se këto pneumoni varen nga mekanizmat e tjerë sekondarë të aktivizuar nga sistemi imunitar: një prej këtyre mekanizmave quhet" sistemi i komplementit ", vazhdon Remuzzi mbi zbulimin e Covid në veshkë.

Sistemi i komplementit duhet të na mbrojë nga infeksionet por me Coronavirus çmendet dhe bëhet armiku ynë.  "Kështu që ne u përpoqëm të përdorim ilaçe tashmë në treg për pacientët me Covid që pengojnë aktivizimin e komplementit - thotë drejtori për zbulimin e Covid në veshkë - Përgjigje të mira vijnë nga Eculizumab, të cilën ne normalisht e përdorim për një sëmundje të rrallë që shkakton 'ndryshimi gjenetik i cili ishte fatal tek fëmijët, pothuajse të gjithë vdiqën brenda 6 viteve të diagnozës”.

Rezultatet mbi zbulimin e Covid në veshkë janë ende një çështje e hulumtimit, por përshtypjet janë shumë pozitive.  Një optimizëm që shoqëron gjithashtu një tjetër terapi të paparë të zhvilluar nga bashkëpunimi Negri-Papa Giovanni: infuzion i antitrupave nga pacientët e rikuperuar nga Coronavirus në pacientë shumë të sëmurë të intubuar në kujdesin intensiv.

Një teknikë e zhvilluar nga departamenti i Nefrologjisë i drejtuar nga Piero Luigi Ruggenenti, për të mos u ngatërruar me infuzionin plazmatik të kryer në ambientet e tjera italiane. "Ideja jonë - përfundon Remuzzi - është se në fazat e hershme të sëmundjes mund të jetë më mirë të përdoret ilaçi frenues i komplementit, por në më të përparuarit antitrupat janë më efektivë".

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore