Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Kompania e akuzuar nga Trump për manipulime hedh në gjyq Fox News dhe Rudy Guliani

Kompania e akuzuar nga Trump për manipulime hedh në gjyq Fox News dhe

Kompania e teknologjisë së votimit Smartmatic ka hedhur në gjyq dhe kërkon 2.7 miliardë dollarë shpërblim ndaj Fox News, Rudy Giulianit dhe Sidney Powell, lidhur me 'fushatën e dezinformimit'

Kompania kundërshtoi teoritë e konspiracionit në lidhje me zgjedhjet e vitit 2020, duke pretenduar se palët kanë punuar në bashkëpunim për të zhvilluar një "fushatë dezinformimi" që ka rrezikuar mbijetesën e saj.

"Ne nuk kishim zgjidhje tjetër", tha Antonio Mugica, shefi ekzekutiv dhe themeluesi i Smartmatic për CNN Business. "Fushata dezinformuese që u nis kundër nesh është një fushatë shfarosëse. Për ne, kjo është ekzistenciale, dhe ne duhet të marrim masa".

Procedimi gjyqësor, i ngritur në gjykatën e shtetit të New York-ut, akuzoi Fox, Giulianin, Powell dhe ortakët e tij Lou Dobbs, Maria Bartiromo dhe Jeanine Pirro për gënjeshtra të qëllimshme ndaj Smartmatic, në një përpjekje për të mashtruar publikun në besimin e rremë se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 i ishin vjedhur ish- presidentit Donald Trump.

"ta kishin nevojë për demon që ta fajësonin. Ata kishin nevojë për dikë që mund t'i bënin të tjerët ta urrenin. Një histori e së mirës kundër së keqes, lloji që do të nxisë një turmë të zemëruar, funksionon vetëm nëse treguesi i jep audiencës dikë që personifikon të keqen".

“Meqë nuk e kishin një përbindësh, ata na zgjodhën ne”, theksohet në padi. Në një deklaratë në emër të rrjetit dhe të paditurve të tjera, një zëdhënës i Fox News tha: Krenar për mbulimin tonë zgjedhor të vitit 2020 dhe do të mbrojë me forcë këtë gjyq në gjykatë”.

I pyetur për koment, Powell tha në një deklaratë, "Unë nuk kam marrë njoftim ose një kopje të kësaj padie. Sidoqoftë, karakterizimi juaj i pretendimeve tregon se kjo është vetëm një manovër tjetër politike e motivuar nga e majta radikale që nuk ka asnjë bazë ligjore".

Në një deklaratë të tij, Giuliani tha, "Procesi gjyqësor Smartmatic paraqet një mundësi tjetër të artë për zbulimin e mashtrimit të zgjedhjeve. Unë pres që të përballem me ta”.

Giuliani dhe Powell janë paditur gjithashtu nga një kompani tjetër e teknologjisë së votimit, Dominion Voting Systems, për promovimin e komploteve të tyre të mashtrimit të votuesve. Giuliani e quajti padinë e Dominionit kundër tij një "akt frikësimi" për të "censuruar ushtrimin e fjalës së lirë".

Pas humbjes së tij, Trump pohoi se zgjedhjet ishin manipuluar kundër tij. Aleatët e tij, duke përfshirë Fox, Giuliani dhe Powell, promovuan teori të ndryshme konspirative në lidhje me Smartmatic, e cila ofroi shërbimet e saj vetëm në Los Angeles County në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2020.

Teoritë e konspiracionit të treguara në lidhje me Smartmatic, të cilat imitojnë ata që shtyhen kundër Dominion, sugjeruan se teknologjia e kompanisë ishte përdorur në të gjithë vendin dhe lejoi që votimi i nëntorit të manipulohej kundër Trump.

Disa lloje të teorisë së komplotit të shtyrë në Fox synonin ta lidhnin kompaninë me udhëheqësin e ndjerë Venezuelës Hugo Chávez. Të tjera teori theksonin që Dominion përdori softuerin e votimit të Smartmatic në shtetet e lëkundura dhe se votat u eksportuan jashtë vendit për tu tabeluar; të dy pohimet ishin false dhe Smartmatic vuri në dukje në padinë e saj se nuk funksionon me Dominion pasi të dy kompanitë janë konkurrente.

“Na kapën plotësisht në befasi”, i tha Mugica CNN Business për teoritë e konspiracionit, duke shkuar gjatë intervistës se kompania e tij ka bërë biznes në shumë kontinente dhe dhjetëra vende. "Ne kurrë nuk kemi parë diçka të tillë në tregjet e zhvilluara. Ne kurrë nuk kemi parë diçka të tillë më parë në Evropë. Ne kurrë nuk kemi parë diçka të tillë më parë në SHBA."

Gjatë gjithë procesit gjyqësor me afro 300 faqe, Smartmatic shpërbeu kirurgjikisht teoritë kundër saj.

"Toka është e rrumbullakët. Dy plus dy është e barabartë me katër. Joe Biden dhe Kamala Harris fituan zgjedhjet e vitit 2020 për President dhe Zëvendës President të Shteteve të Bashkuara”, thuhet në padi.

“Zgjedhjet nuk u vodhën, nuk u manipuluan ose u rregulluan. Këto janë fakte. Ato janë të dukshme dhe të pakundërshtueshme”. Avokati i Smartmatic, J. Erik Connolly, i tha CNN Business se çështja është një nga çështjet më "të drejtpërdrejta" që ai ka parë ndonjëherë.

Connolly, i cili fitoi një nga proceset më të mëdha për shpifje ndonjëherë në çështjen "balta rozë" kundër ABC Newës, i tha CNN Business, që shtoi se për shkak se roli i Smartmatic në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2020 ishte i kufizuar në ofrimin e shërbimeve në Los Angeles County, ai lehtë mund të provonte të gjitha teoritë e konspiracionit false.

Fox u përball me reagime të ashpra pasi ishte rrjeti i parë që shpalli fitoren e Biden në shtetin e Arizonës. Kjo shpallje që më pas rezultoi e saktë, zemëroi Trump dhe mbështetësit e tij. Shumë nga ata mbështetës u mblodhën në Newsmax dhe OAN, kanale më të vogla të krahut të djathtë, të cilët për javë të tëra refuzuan të pranonin fitoren ligjore të Biden.

Humbja e këtij publiku i ka krijuar një problem Fox. Në janar, rrjeti ra nga vendi i parë në të tretin për herë të parë që nga 2001. Rrjeti është përpjekur të fitojë përsëri shikuesit e mërzitur, duke rritur programet e krahut të djathtë.

Mugica i tha CNN Business se kur për herë të parë teoritë konspirative për Smartmatic ai nuk mendoi asgjë përveçse ishte një budallallëk. “Unë mendova se ishin çmendur, por aq të çmendur sa prodhonin gënjeshtra të tilla që nuk qëndronin në këmbë. Pastaj u bë shumë e qartë se nuk ishte një përmendje e vetme. Ata po përsëritnin mesazhin dhe përsërisnin mesazhin. Ishte një fushatë e vazhdueshme”.

Mugica tha se "95%" e kohës së tij i ishte kushtuar përgënjeshtrimit së informacionit të pasaktë në lidhje me kompaninë e tij. "Gjithçka që po bëjmë çdo ditë është të mbijetojmë," tha ai. i pyetur drejtpërdrejt nëse ka një mundësi reale që Smartmatic të mos jetë në gjendje të përballojë stuhinë me të cilën përballet, Mugica u përgjigj, "Po, absolutisht. Është një mundësi reale”./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore