Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Kathimerini: Çfarë është nisma Atdheu i Kaltër? Erdogan e mbushi Ramën me dhurata parazgjedhore

Kathimerini: Çfarë është nisma Atdheu i Kaltër?

Erdogan i dha homazhe kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatë vizitës së tij në Ankara. E gjithë bota, por kryesisht votuesit shqiptarë, panë në ceremoninë e pritjes kuaj me kalorës të veshur si osmanë që mbanin flamurin shqiptar, limuzina, imazhe nga sallonet e sulltanit dhe gjëra të tjera mbresëlënëse. Erdogan “e do” Ramën sepse ai i ka hapur portat e Shqipërisë gjerë, duke e çuar atë në krahët e Turqisë, ndërsa vendi po pret fillimin e negociatave për hyrjen e tij në Bashkimin Evropian.

Kështu, duke u kthyer në atdheun e tij, Rama ishte ngarkuar me “dhurata” parazgjedhore, të tilla si një spital në qytetin e Fieri, gati për lindje para zgjedhjeve të pranverës, një degë e Universitetit Politeknik të Ankarasë në Tiranë dhe premtimet e investimeve turke. Mbi të gjitha, megjithatë, ai u largua nga Ankaraja me një deklaratë udhëzuese të Ministrit të Jashtëm turk Tsavousoglou, me të cilin ishte ai një ndërmjetës në konfliktin greko-turk.

Miqtë e tij të afërt në media e vlerësuan atë si një person me famë ndërkombëtare, i aftë për të zgjidhur mosmarrëveshjet gjeopolitike. Opozita tallej me “medaljet” turke për kryeministrin e tyre, megjithatë, Bild gjerman gjithashtu e paraqiti atë si një “ndërtues urash” midis Greqisë dhe Turqisë – në fakt, kjo e solli atë të kishte “bekimin” e Angela Merkel. “Certainshtë e sigurt dhe e pranuar nga të gjithë që vizita e Ramës në Turqi dhe më pas në Greqi ndihmoi në normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve. “Vizita, së pari në Ankara dhe më pas në Athinë, konsiderohet arsyeja pse të dy palët ulen të diskutojnë pas një ndërprerje pesë-vjeçare dhe kjo është pranuar publikisht nga vetë Ministri i Jashtëm turk,” shkroi ai.

Jozyrtarisht, burime diplomatike pranë tre palëve i thanë “K” se asgjë nga këto nuk është e vërtetë, duke theksuar se “është absolutisht e sigurt që, nëse Greqia dhe Turqia do të kishin nevojë për dikë në këtë rol, ata do ta kërkonin atë në një vend ose agjent fuqia dhe prestigji ndërkombëtar “dhe se çështja e eksplorimit u mbyll para udhëtimit të z. Rama. Ai shtoi se të dy palët kishin arritur madje edhe në vendet ku do të zhvillohen hetimet, përkatësisht në Stamboll dhe Athinë, duke hedhur poshtë kështu thashethemet për Tiranën, me të cilat Ministri i Jashtëm turk shoqëroi me “peshqeshe” parazgjedhore tek z. Rama.

Cila është, pra, ndalesa e përkohshme e liderit shqiptar në Athinë? Ashtë një fakt që axhenda në marrëdhëniet dypalëshe mbetet e pasur dhe e hapur, me çështjen e parë dhe të vazhdueshme është marrëveshja gojore e të dy palëve për të referuar përcaktimin e Zonave të Detit Jon midis Greqisë dhe Shqipërisë në Tribunalin e Hagës. Sidoqoftë, asnjë zhvillim i menjëhershëm nuk parashikohet para zgjedhjeve shqiptare në Prill, diçka që është theksuar nga Ministri i Jashtëm Grek Nikos Dendias. Ngjarja shtyn për verën, mbase më vonë, marrëveshjen me shkrim për Hagën.

Të lidhur me karrocën e Erdoganit

Nën kryeministrin Rama dhe ndërsa Erdogan shpall vizionin e tij për një “Atdhe të Kaltër”, i cili përfshin Ballkanin, Shqipëria është gjithnjë e më e lidhur me karrocën e ndikimit turk, duke islamizuar – me fjalë të tjera, duke u bërë turke – me një ritëm të shpejtë. Në prani të Ramës, gjatë një vizite në Tiranë, Erdogan nuk hezitoi të pretendonte se “bregu i Adriatikut të Shqipërisë është kufiri perëndimor i Turqisë neo-Osmane”.

Në rastin e Shqipërisë së Ramës, megjithatë, vërehet paradoksi, ndërsa vendi është në hollin e BE-së. duke pritur që kudo që të shkojë, dhe me 90% të popullsisë që dëshirojnë të bashkohen me strukturat evropiane, udhëheqja e saj do të përpiqet ta kthejë atë në një “komplot” turk në Ballkan dhe kjo shqetëson evropianët.

Në fakt, retorika anti-evropiane e Ramës në deklaratat e tij për Erdogan në Ankara shkaktoi shqetësime në Bruksel, i cili, përmes ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreka, akuzoi kryeministrin shqiptar dhe kryeministrin shqiptar si anti-evropian.

Artikulli i botuar nga Kathimerini

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore