Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Kandidimi në 2024: Pence po bëhet gati për t’u përplasur me Trump brenda Partisë Republikane

Kandidimi në 2024: Pence po bëhet gati për t’u

Ish- zv.presidenti Mike Pence ka filluar të ndërtojë një të ardhme politike pa Donald Trump, duke përfshirë krijimin e planeve për të formuar një komitet të mbledhjes së fondeve që do ta ndihmonte atë të mbante një marrëdhënie me donatorët.

Pence, i cili u largua nga Uashingtoni dhe bëri një pushim pas inaugurimit me gruan e tij në St. Croix, në Ishujt Virgine të SHBA, përpara se të vendoset në Indiana, pritet të njoftojë ndërmarrjen e tij të re në javët e ardhshme, thanë burimet.

Të thuash se fundi i kohës së tij në detyrë ishte i vështirë është një fjalë e butë. Marrëdhënia e tij me Trump ka qenë praktikisht inekzistente që kur një turmë pasuesish të ish-presidentit sulmuan Capitol Hill-in e SHBA në një përpjekje të dështuar për t'u përballur me Pence dhe për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve.

Para trazirave të 6 janarit, koha e Pence me Trump ishte përcaktuar nga roli i tij si një ushtar besnik. Pasi Pence dhe familjes së tij iu desh të nxitonin nga zyrat e Senatit dhe të fshiheshin nga protestuesit, ajo ka ngritur pikëpyetje nëse ai mund të dëshmojë në gjyqin e ardhshëm të fajësimit të Trump, i cili do të konsiderojë nëse ish-presidenti ishte fajtor për kryengritje për inkurajimin e mbështetësve të tij në Capitol.

Sidoqoftë, nuk ka pasur sinjale nga ligjvënësit që do të zhvillojnë gjyqin për fajësimin e Trump, se Pence mund të thirret si dëshmitar. Dhe ata që janë afër Pence mendojnë se avokatët e tij do të argumentojnë se ai mund të shmangë dëshminë duke përdorur privilegjin ekzekutiv, sipas një burimi republikan. Privilegji ekzekutiv është një doktrinë që është përdorur për të parandaluar degën legjislative nga dëshmia bindëse prej degës ekzekutive.

Por mbetet e paqartë nëse anëtarët e stafit që ishin me Pence më 6 janar dhe që përjetuan trazira gjithashtu, do të ishin në gjendje të kërkonin privilegj ekzekutiv.

Pence gjithashtu duket i përgatitur të fillojë një kapitull të ri dhe të vazhdojë tutje. Brenda muajit të ardhshëm, ai ka të ngjarë të shpallë formimin e një organizate jofitimprurëse të mirëqenies sociale për të amplifikuar pozicionet e tij në një "filozofi konservatore të qëndrueshme", siç e përshkroi një person i njohur me planin. Grupe të tilla, të njohur si organizata jofitimprurëse, mund të jenë aktivë në çështje politike,  por nuk lejohen të përfshihen në fushata dhe ata mund të tërheqin miliona dollarë duke mbajtur të fshehtë donatorët e tyre.

Fillimi i grupit të tij do t'i jepte Pence një terren në botën e mbledhjes së fondeve, duke e lejuar atë të ruante marrëdhëniet me donatorët në rast se ai vendos të kandidojë për president në 2024.

Pence nuk pritet të bëjë një njoftim rreth fushatave të tij në të ardhmen deri pas zgjedhjeve të ndërmjetme të vitit 2022 dhe këshilltarët paralajmërojnë se ai nuk ka marrë një vendim përfundimtar nëse do të kandidojë. Pence mund të shkruajë një libër. Dhe ai pritet të godasë gjurmët e fushatës përpara garave 2022 për të mbështetur kandidatët republikanë, veçanërisht në garat për guvernator.

Trump u ka sugjeruar aleatëve se ai është i etur të përfshihet në zgjedhjet paraprake kundër republikanëve të cilët mendon se i kanë bërë padrejtësi, sipas burimeve të njohura me ato diskutime. Por burimet e Pence thonë se ish-zv.Presidenti nuk ka diskutuar potencialin e mbështetjes së bartësve në opozitë të Trump.

“Ka kohë për këtë”, tha një prej njerëzve të njohur me mendimin e Pence. Ai po vendos të qëndrojë larg vëmendjes së publikut për momentin. Pencët nuk kanë një shtëpi, pasi kaluan katër vitet e mëparshme duke jetuar në Shtëpinë e Bardhë dhe katër vite  para kësaj në rezidencën e guvernatorit të Indiana.

Ai planifikon të qëndrojë përkohësisht me një anëtar të familjes në Indiana derisa të blejë një shtëpi në shtet më vonë dhe planifikon ta bëjë atë shtëpinë e tij të përhershme. Ai mbetet i mbrojtur nga Shërbimi Sekret, i cili është tipik për ish-zv.presidentët, por merr një rëndësi të shtuar pas trazirave të Capitol-it.

Aleatët e Pence mbeten të zemëruar që Trump kurrë nuk e zgjati dorën me Pence ndërsa ai ishte i fshehur në Capitol, ndaj marrëdhënia midis të dyve është zvogëluar ndjeshëm. Por ata mund të marrin të njëjtën fazë edhe një herë më vonë këtë pranverë: Komiteti Kombëtar Republikan ka ftuar Trump, duke përfshirë, potencialisht, Pence - në takimin e tij pranveror në Palm Beach, Florida, në Prill./Burimi NBC/ Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore