Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Ja të 17 dekretet e Biden që do të firmosen sot për të zhbërë epokën Trump: Nga COVID te ndryshimi i klimës

Ja të 17 dekretet e Biden që do të firmosen sot për të

Në ditën e tij të parë në detyrë, Presidenti i zgjedhur Joe Biden pritet të nënshkruajë 17 dekrete - 15 do të jenë urdhra ekzekutivë, disa prej të cilave do të ndryshojnë vendimet e marra nga paraardhësi i tij, Presidenti Trump.

Urdhrat ekzekutive do të bëjnë ndryshime në përgjigjen e SHBA ndaj pandemisë COVID-19 dhe do të përpiqen të lehtësojnë disa nga ngarkesat financiare të vendosura ndaj amerikanëve që rezultojnë nga pandemia. Por urdhrat e tjera ekzekutive drejtojnë drejtpërdrejtë dhe zhbëjnë veprimet e Presidentit Trump mbi mjedisin, imigracionin, regjistrimin e SHBA dhe ndryshimet rregullatore.

Z. Biden do të nënshkruajë dekretet ekzekutive në Zyrën Ovale sot pasdite, tha sekretari i shtypit të Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

Këshilltarët kryesorë të Biden të Shtëpisë së Bardhë përshkruan dekretet në një njoftim për shtyp të martën në mbrëmje, por teksti specifik i urdhrave dhe veprimeve ekzekutive nuk është ende i disponueshëm. Ndihmësit e Biden gjithashtu premtuan se do të kishte plotësime të tyre.

“Në ditët dhe javët e ardhshme ne do të shpallim akte shtesë ekzekutive që përballen me këto sfida dhe do të përmbushim premtimet e Presidentit të zgjedhur për popullin Amerikan, duke përfshirë revokimin e ndalimit të shërbimit ushtarak nga amerikanët transgjinorë dhe anulimin e politikës së Meksiko-City”, tha Psaki në një deklaratë.

Më poshtë është zbërthimi i CBS Neës i 15 urdhrave të parë ekzekutivë të Z. Biden dhe dy akteve ekzekutive që ai do të nënshkruajë sot:

Përgjigja ndaj COVID-19

Do të nisë “Sfida e maskimit 100 ditësh”, duke bërë thirrje për mbajtjen e detyruar të maskës në mbarë vendin dhe distancimin social në ndërtesat federale, në zonat federale dhe nga punonjësit federalë e kontraktorët.

Parashikohet ristrukturimi i koordinimit të qeverisë federale në përgjigjen ndaj pandemisë COVID-19. Shtëpia e Bardhë e Biden po sjell përsëri një pozicion të epokës Obama të quajtur "Drejtoria për Sigurinë Globale të Shëndetit dhe Biodefense", e cila u organizua me staf shtesë në Këshillin e Sigurimit Kombëtar pas epidemisë së Ebolas në 2014. Kjo zyrë e drejtorisë u shpërnda në role të tjera gjatë administratës Trump, por Biden dhe këshilltarët e tij të fushatës argumentuan se lëvizja uli gatishmërinë e qeverisë federale për pandeminë COVID-19.

Z. Biden gjithashtu do të zbatojë zyrtarisht një "koordinator përgjegjës" i cili do t'i raportojë presidentit mbi vaksinat, testimin dhe prodhimin, furnizimin dhe shpërndarjen e pajisjeve mbrojtëse personale. Z. Biden ka emëruar Jeff Zients, i cili ka qenë duke mbikëqyrur ekipin e Z. Biden COVID-19 për tranzicionin presidencial.

Lehtësim financiar për amerikanët

Zgjaten moratoriumet e dëbimit dhe të përjashtimit. Për ta bërë këtë, Biden do t'u bëjë thirrje Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve që të ri-zbatojnë dhe zgjasin moratoriumin tashmë të shuar deri të paktën më 31 Mars. Presidenti i ri do t'u bëjë thirrje gjithashtu Departamenteve të Bujqësisë, Strehimit dhe Zhvillimit Urban dhe Veteranëve Punë për të zgjatur moratoriumet e bllokimit për hipotekat e tyre të mbështetura federalisht.

"Këto masa emergjente janë të rëndësishme", tha këshilltari i lartë ekonomik i Z. Biden Brian Deese në takimin me gazetarët, "Ka më shumë se 11 milion hipoteka të garantuara nga VA, Departamenti i Bujqësisë dhe HUD që do të zgjaten."

Do të vazhdohen "pezullimet" për pagesat e huasë studentore deri më 30 shtator. Këshilltarët e Biden vazhdojnë të pohojnë se Biden ende mbështet premtimin e fushatës së tij për të anuluar 10,000 dollarë të kredive studentore, por kjo do të marrë kohë pasi duhet të kalojë në Kongres.

Mjedisi

Regjistrimi në marrëveshjen e Klimës së Parisit. Negociatat e Parisit për klimën u zhvilluan nën administratën e Obamës dhe u drejtuan nga kreu i ardhshëm i ndryshimeve klimatike John Kerry kur ai ishte Sekretar i Shtetit. Kjo do të zgjasë 30 ditë për të hyrë në fuqi. Përfundimi i tubacionin Keystone XL dhe anulimi i zhvillimit të naftës dhe gazit në rezervat amerikane.

Për ta bërë këtë, këshilltarja e Biden për klimën Gina McCarthy shpjegoi që administrata e Biden do të hedhë poshtë ose ribëjë më shumë se 100 deklarata presidenciale, memorandume ose leje presidenciale "të dëmshme" të nënshkruara nga administrata Trump që administrata e re i sheh si të dëmshme për mjedisin.

Revokimi i lejeve në mënyrë efektive do të ndryshojë tubacionin Keystone. Z. Biden gjithashtu do të ndryshojë vendimin e vitit 2020 nga administrata Trump për të lejuar zhvillimin e pronës në rezervat Bears Ears dhe Grand Staircase-Escalante në Utah dhe në rezervat e Detit Verilindor të Kanioneve dhe Seamounts në Anglinë e Re, të cilat ishin cilësuar si Monumente Natyrore nga ish-Presidenti Obama në 2016. Ndryshime të tjera përfshijnë drejtimin e agjencive për të "marrë në konsideratë rishikimin e standardeve ekonomike dhe të emetimeve të karburantit të automjeteve" dhe vendosjen e grupeve federale të punës për t'u marrë me gazrat serë, sipas një përshkrimi të urdhrave ekzekutivë.

Të drejtat e njeriut

Veprimet për të çuar përpara barazinë raciale përmes qeverisë federale. Këshilltarja për Politikën e Brendshme Susan Rice shpjegoi se Presidenti Biden dëshiron që çdo agjenci federale të rishikojë barazinë në programet dhe veprimet e tyre. Për shembull, me këtë veprim ekzekutiv Zyra e Menaxhimit dhe Buxhetit do të analizojë nëse paratë federale shpërndahen në mënyrë të barabartë në komunitetet me ngjyra dhe vendet e tjera të nevojës.

Rajs tha gjithashtu se Komisioni "i dëmshëm" i 1776 i Trump, bordi prej 18 anëtarësh që ai formuloi në shtator, do të ndalet. Qëllimi i komisionit ishte të studionte shqetësimin e presidentit se sistemi arsimor amerikan po merrte një qasje tepër liberale ndaj historisë amerikane.

Numërimi dhe regjistrimi i jo-shtetasve amerikanë në Regjistrimin e SHBA. Kjo ndryshon urdhrin e Presidentit Trump të korrikut 2020 për të mos llogaritur amerikanë të pa dokumentuar, gjë që do të ndikonte në ndarjen federale të parave dhe përfaqësimin federal. Rajs në daljen para shtypit të Mërkurën tha se Trump kishte një "qasje që shkel Kushtetutën dhe Aktin e Regjistrimit dhe është në kundërshtim me historinë e kombit tonë dhe angazhimin tonë për demokracinë përfaqësuese".

Përmbledhja e rendit ekzekutiv të ekipit të Biden tha se Biden "do të sigurojë që Byroja e Regjistrimit të ketë kohë për të përfunduar një numër të saktë të popullsisë për secilin shtet" dhe se "ai pastaj do t'i paraqesë Kongresit një ndarje që është e drejtë dhe e saktë, në mënyrë që burimet federale të jenë në mënyrë efikase dhe shpërndarë në mënyrë të drejtë për dekadën e ardhshme”.

Forcimi i mbrojtjes ndaj diskriminimit në vendin e punës bazuar në orientimin seksual dhe identitetin gjinor. Në agjenci, kjo zgjeron mbrojtjen federale kundër diskriminimit seksual për të përfshirë amerikanët LGBTQ.

Imigracioni

Mbrojtja e programi "Dreamer" për të rinjtë amerikanë pa dokumente. Z. Biden, në këtë urdhër ekzekutiv, i bën thirrje Kongresit të japë status të përhershëm dhe një rrugë drejt shtetësisë për ëndërrimtarët - pothuajse një milion të rinj të pa dokumente që u sollën në vend si fëmijë dhe u mbrojtën nga deportimi nga Presidenti Obama. Administrata Trump e sfidoi ligjin, por Gjykata e Lartë e mbështeti atë.

Fundi i të ashtuquajturit "ndalimi i udhëtimit mysliman", i cili në vitin 2017 kufizoi udhëtimin dhe imigracionin në SHBA nga Siria, Irani, Iraku, Sudani, Libia, Somalia dhe Jemeni, para se të shtonte Eritrea, Nigeria, Myanmar, Kirgistani dhe Tanzania në 2020. Departamenti i Shtetit udhëzohet gjithashtu që të rifillojë aplikimet për viza për këto vende.

Ndryshimi i përparësive të arrestimit të Trump për Imigracionin dhe Zbatimin e Doganave (ICE). Ky urdhër ekzekutiv do të shfuqizojë ndryshimet që Z. Trump bëri në javën e parë të presidencës së tij në 2017 për ta bërë zbatimin e imigracionit të brendshëm shumë më të rreptë. Pak specifika u renditën në skicën e urdhrit ekzekutiv, por ekipi i ardhshëm i Biden deklaroi se Departamenti i Sigurisë Kombëtare, në partneritet me agjenci të tjera, "do të vendosë politika civile të zbatimit të imigracionit që mbrojnë më mirë popullin Amerikan dhe janë në përputhje me vlerat dhe përparësitë tona ".

Ndalimi i ndërtimit të murit kufitar. Z. Biden do t'i japë fund deklaratës së emergjencës kombëtare të cituar nga administrata Trump për t'i transferuar paratë në ndërtimin e murit jugor.

Mbrojtja për një grup liberianësh në vend. Liberianët që kanë qenë në Shtetet e Bashkuara për shumë vite do të jenë në gjendje të qëndrojnë më gjatë. "Largimi i tyre i shtyrjes së zbatimit" do të zgjatet një vit shtesë, deri më 30 qershor 2022. Presidenti Trump konsideroi shkurtimisht përfundimin e kësaj shtyrje përpara se të zgjaste përfundimisht programin.

Rregullorja

Ngrirja e veprimeve rregullatore të administratës Trump në minutën e fundit. Teknikisht, shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, Ron Klain do të akuzohet për kryerjen e kësaj, dhe një memo presidenciale do të përcaktojë zyrtarisht rregulloret që do të ngrihen.

Etika

Formulimi i doktrinës së etikës së Degës Ekzekutive. Z. Biden dëshiron që çdo i caktuar nga dega ekzekutive të nënshkruajë një premtim etik. Dokumenti gjithashtu kërkon premtimin e punonjësve federalë "për të mbështetur pavarësinë e Departamentit të Drejtësisë", përshkruan urdhri ekzekutiv./CBS Përkthim i GazetaShqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore