Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

I dashur ose i urryer, Trump vulosi imazhin e tij në konfliktin në Lindjen e Mesme

I dashur ose i urryer, Trump vulosi imazhin e tij në konfliktin në

“Zoti ju bekoftë Donald dhe Melania" lexohej në posterin e varur mbi një autostradë izraelite gjatë fushatës zgjedhore në SHBA, në zonat e afërta palestineze, ku mbishkrimet anti-Trump ishin mbi murin

Ndoshta askund jashtë vendit të tij, Presidenti Donald Trump nuk ka polarizuar më shumë opinionin sesa në Izrael dhe Territoret Palestineze, ku për shumë njerëz ai ishte ose hero ose i keq.

Izraeli vlerëson shumë lidhjet e tij me udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara, tradicionalisht aleati më i afërt i vendit. Por Trump dhe Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu kishin një marrëdhënie veçanërisht të ngushtë me publikun.

Kjo lidhje nënkuptonte që fytyra e Trump ishte kudo në Izrael. Imazhi i tij madje zbukuroi posterat e zgjedhjeve të Netanyahut dhe u shfaq dukshëm në faqen e kryeministrit izraelit në Facebook.

"Trump Heights" ishte emri që iu dha një vendbanimi të ri në Golan Heights të okupuar nga Izraeli, pasi ai njohu pretendimin e Izraelit për sovranitet mbi pllajën që u kap nga Siria në një luftë të vitit 1967.

Emri i Trump gjithashtu zbukuron murin e Ambasadës Amerikane që ai u zhvendos në Jeruzalem në 2018.

I dashur ose i urryer, Trump vulosi imazhin e tij në konfliktin në

Vendime të tilla tërbuan palestinezët, të cilët pretendojnë Jeruzalemin lindor si një kryeqytet të ardhshëm dhe e konsideruan mbështetjen e Trump për Izraelin si minimin e qëllimit të tyre të shtetësisë. Palestinezët nuk kishin kontakte politike me Trump për pjesën më të madhe të presidencës së tij.

Armiqësia midis Trump dhe udhëheqjes palestineze e bëri atë një shënjestër të protestave nëpërmjet artit.

Imazhe të mëdha të Trump - një nga udhëheqësit amerikanë që përqafon kullën vrojtimi izraelite - janë pikturuar në murin ushtarak izraelit që përshkon Bregun Perëndimor të pushtuar, duke u bashkuar me grafite të tjera ironizuese politike të spërkatura nga palestinezët.

“I dashur Slim, unë të kam shkruar, por ti akoma nuk po telefonon", shkruajti një artist grafiti, duke thirrur reperin amerikan Eminem, sipër një portreti Trump në Betlehem. "Unë lashë qelinë time, librin e numëratorin tim dhe telefonin e Shtëpisë së Bardhë në pjesën e poshtme”./ Burimi Reuters/ Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore