Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Historia e vrasësit serial të Shkodrës “zbret” në Fier/ Kush është Sadik Kuniqi, si planifikoi të ekzekutonte 33 persona

Historia e vrasësit serial të Shkodrës “zbret”

Çesk Simoni është një nga mijëra personat, të cilët kanë firmosur peticionin e nisur nga familjarë të viktimës 8-vjeçare, Mateo Vasiu, teksa kërkojnë dënimin me vdekje të vrasësit 38-vjeçar Klodian Çalamani.

Ajo që e diferencon Simonin, i cili një ditë më parë udhëtoi nga Shkodra në Fier është e kaluar e tij e rëndë e cila prej 20 vitesh i është kthyer në të tashme e mënyrë jetese dhe do vazhdojë të jetë e ardhmaja e tij. Vrasja e gruas Mira dhe e djalit të tij 3-vjeçar Xheku nga një vrasës serial.

Çesk Simoni tha nga Fieri se sa herë dëgjon për fatkeqësi të tilla, i rikthehet dhimbja e humbjes së djalit dhe gruas, ndaj dhe nuk ka ngurruar që të hedhë firmën e tij për të rikthyer dënimin me vrasje në Shqipëri.

 “E njëjta gjë më ka ndodhur edhe mua, sot e 20 vite më parë. Sa herë ndodhin të tilla fatkeqësi unë e kujtoj këtë dhimbje. Më kanë mbytur gruan dhe djalin 3-vjeç në krevat, mi mbyti Sadik Kuniqi. Ka pasur listën për të mbytur 40 veta me radhë, por shyqyr përfundoi tek unë. Ndodhi në 2002, përsëriten këta çdo 6 muaj. Shteti di vetëm të vjedhë, e ka kthyer parlamentin në Big Brother.”- tha Simoni, teksa firmoste peticionin e dënimit me vdekje për Klodian Çalamanin.

Mund të tingëlloj e çuditshme, por Shkodra në vitin 2002 ka ndenjur nën pushtetin e terrorin se mos vrasësi serial, Sadik Kuniqi do t’u trokiste në derë dhe me gjakftohtësinë e një vrasësi do tu merrte jetën.

Teksa në këtë artikull të shkurtër do të rikthejmë edhe njëherë në vëmendje vrasësin serial Sadik Kuniqin, ajo që toundon mendjen e çdo njeriu është se çfarë mendon një vrasës serial?

Nga buron dëshira për të kryer vrasje?

Si i organizon ato? Sa gjakftohtë është dhe çfarë mendon pas vrasjeve?

E gjitha e ka një zanafillë…

Sadik Kuniqi ka lindur në Gollobordë të Peshkopisë dhe që prej 1970 ai u zhvendos për të jetuar në Shkodër. Kuniqi punonte si Kapter në degën e Punëve të Brendshme në Shkodër për postën e kufirit.

Pas disa lëvizjeve të vogla në këtë pozicion Kuniqi është larguar përfundimisht nga detyra në vitin 1992  dhe ka nisur të punojë si murator. Sadik Kuniqi babai i tre djemve, me gruan u divorcuar në vitin 2000 dhe shkak për këtë ishin çrregullimet e tij psiqike. Në vitin 2001 ai u karakterizua nga një stil jete prej vetmitari dhe nisi të hidhte në ditar të gjitha mendimet dhe objektivat e tij duke detajuar një listë të gjatë padrejtësish dhe atentatesh që i ishin bërë dhe një listë po aq të gjatë njerëzish që duheshin ekzekutuar.

Sipas tij drejtësia duhej të vendosej në vend!

Në janar të vitit 2002 ka nisur dhe kasaphana e Kuniqit në Shkodër.

Në muajin janar Kuniqi ka kryer 2 vrasjet e para. Viktimat ishin Isuf dhe Sadete Sulës. Dy muaj më vonë, në mars ai vret nënë e bir Mira dhe Xhek Simonin dhe fatmirësisht hakmarrja e tij ndalet më kaq!

I lidhur me profesionin e tij të dytë, ‘muratori ‘ Kuniqi i ka kryer të 4 vrasjet e tij me një mistri.

         4 Vrasjet e Sadik Kuniqit

Më 28 janar të vitit 2002 Kuniqi i shkoi në shtëpi mikut të tij Isuf Sula dhe në befasi vrau atë dhe të shoqen e tij Sadeten. Pas kësaj vrasje Kuniqi telefonoi edhe vajzat e viktimave të tij të cilat ishin strehuar te xhaxhai i tyre duke u thënë se ishte çështje kohe dhe ekzekutimi i tyre.

Dy muaj më vonë në Mars të vitit 2002 Kuniqi bën një tjetër goditje. Ai shkoi në shtëpinë e një tjetër miku të tij, Çesk Simonit, në shtëpi gjeti gruan e Çeskut, Mirën sëbashku me djaline saj 3 vjeç Xhekun. Kuniqi plagosi rëndë gruan e mikut të tij dhe më pas u fut në dhomën e djalit të vogël dhe e theri me një misri. E plagosur, Mira Simoni dha kujën në ballkonin e shtëpisë së saj, por përpara se të ikte Sadik Kuniqi i dha asaj dhe goditjen fatale. Teksa ishet duke u larguar nga apartamenti viktimave të fundit arriti të shihej nga komshinjtë dhe të identifikohej më pas nga policia.

Në 2003 Kuniqi është dënuar me vendim gjykate për burg të përjetshëm. I vetëm në qeli, vrasësi serial filloi të vuante nga haluçinacione dhe skizofreni e rënduar.

Ai ndërroi jetë në vitin 2005 në spitalin e burgut pas një problem me apandesitin.

Ky ishte fundi i një serial killer i cili mund të kishte marrë jeten e 33 personave që kishte planifikuar në Ditarin e tij, por për njerëzit fillimi i jetës larg frikës dhe terrorit për mbijetesë.

Gjatë kontrolleve të kryera polcia i zbuloi Sadit Kuniqit ditarin e tij.

Në të ai përshkruante vrasjet që kishte kryer, personat që kishte planifikuar të ekzekutonte dhe nuk kishte lënë pa përmendur dhe raportin me ish-bashkëshorten e tij.

Adhurimi ndaj bashkëshortes dhe akuzat se ishte përshirë në planin djallëzor të tij, planet e paralajmërimet për njerëzit që i kishin prishur kurorën dhe i kishin bërë magji të zezë.

Më poshtë janë dy pjesë nga ditari i Sadik Kuniqit, teksa përshkruan në të viktimën e tij të parë Isuf Sula, sipas tij armiku i përbetuar.

KAPITULLI I / Isuf  Sula
Armikun dhe kriminelin e rrezikshëm dhe të pabesë Isuf Sula e kam njohur nga fundi i vitit 1968 kur isha ushtar te Ura e Bunës sipër thertores, sepse vinte e takonte armikun tjetër timin Ismail Hoshafin, që të dy këta ishin armiq, ishin të angazhuar nga Këshilli i Profetëve për të më vrarë mua. Një ditë kur unë isha në oborr të repartit dhe ky armik Jusufi erdhi për të marrë armikun tjetër Ismailin, bashkëfshatari im i thotë armikut Jusuf, ky është Sadiku mbas 7 vjetësh do të vijë me punë te ti dhe ti merrja nafakën dhe pastaj vraje.

Ky më atë kohë ishte oficer i ri, kurse unë isha ushtar i ri, te toga rezervë sipër thertores, mbasi mbarova ushtrinë dhe pastaj fillova për disa vjet si operator nëpër postat e kufirit. Mbasi punova për 7 vjetë në Degë të Brendshme dhe kisha shumë vështirësi objektive, kërkova të largohesha nga Dega e Brendshme dhe me ndihmën e Zotit gjeta punë teknik llog.armatim: Gjatë një mbledhje dhe analiza që zhvillonim në Degën e Armatimit në divizion unë u njoha nga afër me këtë armik, se ky ishte shef armatimi në Repartin e ushtrisë nr.5925. Ky ishte shefi i armatimit ma problem në division dhe ishte objekt diskutimi, çdo punë i shkonte veq e mos ma keq, nuk ishte në gjendje të rregullonte punët e një reparti , e jo më të rregullonte punët e armatimit dhe të Divizionit me gjithë ato reparte që kishte. Në vitin 1980, Shefi i Armatimit të Divizionit P.Çuni transferohet nga Divizioni dhe emërohet Drejtor i Armatimit të Ushtrisë dhe për nji kohë vendi i Shefit të Armatimit të Divizionit mbeti bosh. Këtë armik Isuf Sula e kishin kapur e thirr për ta zanë këtë vend, por edhe e dinte se nuk ishte i aftë për këtë detyrë të rëndësishme. Kur unë bashkë me atë dhe dy veta të tjerë po rrinim te stacioni i autobusit para Divizionit dhe po bisedonim për atë vend pune, një nga lart, i tha këtij armikut Jusufit, kërkoi 100 lekë Sadikut, merri nafakën.

Ai më kërkoi 100 lekë, unë futa dorën në xhep dhe nxora 100 lekë. Sa e nxora 100 lekëshin, tre veta nga lart që ishin xhind, u vërsulën dhe ma rrëmbyen me forcë 100 lekëshin nga dora dhe fluturuan lart. Këta tre xhinda i thanë armikut xhind Jusufit te shtëpia se tani e ke të siguruar detyrën e Shefit të Armatimit të Divizionit. Ai ma vodhi nafakën mua, ai hypi në detyrë, hypi në makinë dhe unë i bija vërdallë maleve të Dukagjinit, të Shllakut dhe të Pultit. Por nuk i mjaftonte vetëm kjo këtij çifuti të poshtër dhe i pabesë, më thërriste që të punoja te zyra e tij, gjoja për ta ndihmuar, por ai më thërriste për t'më vrarë. Në një rast kur unë isha duke punuar te tavolina në zyrë, kur ishim vetëm ne të dy, pa ditur dhe pa menduar për planet e tija të këqija dhe të zeza që kishte në kokë për t'më vrarë, befasisht më gjuan me pistoletë 3 herë për t'më vrarë por i madhi zot më shpëtoi nga ky armik dhe kriminel i rrezikshëm dhe i pabesë, në ato momente më erdhi në ndihmë Meleku i dërguar nga i madhi zot, e kapi atë bandit dhe kriminel, e kapi dhe e rrahu aq keq dhe aq fort sa që për 10 ditë nuk ishte në gjendje me u çu nga shtrati dhe duke e rrahur Meleku, ai vëlla i shtrenjtë dhe i paharruar i thoshte edhe i zure vendin Sadikut edhe qëllon për me e vra. Neve të nxorrëm nga pusi të mëshiruam kur të futën vëllezërit në bunar për me të mbyt, por ata paskan të drejtë që kanë fut në bunar se ti e meritoke plotësisht atë dënim që të kanë dhënë ata. Ky armik i rrezikshëm dhe i pabesë dhe i pashpirt si çifut që është, në bisedë me zëvendësin e tij një korçar, një karrierist i tmerrshëm që e quajnë A.H. i thot: Në qoftëse ne të dy do arrijmë ta vrasim këtë, ishte fjala për mua, në çfarëdo mënyre të mundshme.

Kështu siç jemi tani njëri shef dhe tjetri zëvendës dhe atje lart kështu do të jemi njëri Mbret dhe tjetri Kryeministër sëbashku dhe ky i etur për karrierë hidhet për të më vrarë. Unë isha ulur te tavolina dhe po shkruaja dhe ky i poshtër A.H. kishte dalë te aneksi i zyrës, se zyra ishte ndarë me zgarë hekuri dhe më gjuan 3 herë me pistoletë pasi i madhi zot më shpëtoi si në shumë e shumë raste të tjera dhe Meleku i shtrenjtë e kapi dhe e rrahu edhe këtë kriminel dhe bandit të rrezikshëm, atë djall të mallkuar. Rast tjetër kur ky kriminel i rrezikshëm mbasi kishte bërë prova për të shembur një depo me anë të magjive që dinte me bo, duke qenë prezent dhe një grup shokësh për ta parë si do ta rrëzonte dhe shkatërronte depon dhe mbasi kishte realizuar shkatërrimin me anë të magjive që din me bo ky i poshtër dhe i pabesë, po me këtë grup shokësh kriminela donte me e zbatu këtë eksperiment magjik kundër meje te zyra e tij në Divizion. Mbasi i nxorri të gjithë jashtë dhe më lanë në zyrë vetëm mua, pa ditur asnjë gjë se çfarë do të bënin ata kundër meje, ky kriminel i rrezikshëm ka filluar që të kryejë eksperimentin e magjisë për të shkatërruar zyrën dhe për të më zënë mua brenda, por i madhi zot që ka fuqi të mbinatyrshme dhe mbinjerëzore, ja shpartalloi dhe ja paralizoi këtë plan të rrezikshëm dhe armiqësor dhe pastaj bënte koment me ata që e besonin duke i thanë a e bone provë atje a e shkatërrova depon, ata thanë po, këtu nuk munda, se këtë e ruan zoti.

Rast tjetër kur ishim duke zhvilluar një mbledhje në Divizion te salla e mbledhjeve, krimineli Isuf më cakton që të mbaja protokollin e mbledhjes. Ky kriminel e dirigjonte kriminelin tjetër nga Korça me emrin A.H. që e kishte zëvendësues të tij dhe që pas vrasjes time do të ndanin postet kryesore të shtetit dhe të pushtetit sikur ta kishin ata në dorë. E i thot po e nxore zbraze mbi të ose mos e nxirr fare po ky bandit i rrezikshëm matet dhe gjuan mbi mua në prani të gjithë shokëve saqë disa nga shokët e kapën dhe e nxorën jashtë. Mbas atij atentati që më boni ai mua dhe zoti më shpëtoi nga ai rrezik vdekjeprurës, këtë kriminel e shporrën dhe e transferuan në Korçë se ky ishte mashë e këtij krimineli por ishte shumë i poshtër dhe i pabesë se të gjuante me pistoletë si i marrë, në rrugë, në zyrë dhe kudo që të ishte. Ky kriminel dhe bandit i rrezikshëm, ky djall i mallkuar, ky bastard me emrin Jusuf e rregullon me Shefin e Shtabit të Divizionit A. I. dhe i kërkon që unë të shkoja të kryeja shërbim si Komandant truproje te depot e armatim-municionit të rezervës të Divizionit dhe të veriut të Shqipërisë në Rosek të Shkodrës. Për të realizuar më kollaj qëllimet e tij armiqësore ndaj meje e çon shkresën në komandë të Brigadës dhe ata të Brigadës u treguan të gatshëm për t'më dërguar dhe unë zbatova urdhrin dhe shkova.

Por çfarë do t'më priste atje, ky kriminel i udhëzonte ushtarët të më vrisnin kur unë do dilja për t'i kontrolluar natën gjatë kryerjes së shërbimit dhe i premtonte shpërblim dhe leje dhe në jo pak raste ata kanë qëlluar mbi mua por i madhi zot më ka ruajt. Disa ushtarë që e tepronin duke më gjuajtur dhe kërcënuar janë transferuar nga ai repart. Nxitësi dhe frymëzuesi i ushtarëve për tu bërë kriminelë, ishte ky kriminel dhe ky bandit i poshtër me me emrin e mallkuar Jusuf Sula. Ky kriminel i rrezikshëm kur unë isha duke kryer shërbim te depot e Rosekut më thotë futu mes blloqeve të arkave që ishin 3 metër lartësi për të verifikuar gjoja disa parti dhe vite prodhimi të municioneve. Unë pa ditur qëllimin prej armiku që ai kishte, ai me anë të magjive që dinte me bo i rrëzoi blloqet e arkave të municioneve për të më zanë poshtë tyre por i madhi zot mi boni pritë dhe këtij rreziku ku do të gjeja vdekjen e sigurtë. Pasi nuk realizoi qëllimin që kishte për të më vrarë iku si i xhindosur dhe shkoi te truproja dhe i dha urdhër haptazi që ushtarët të qëllojnë mbi mua dhe të më vrasin.

ATENTATET
Ky i poshtër dhe i pabesë edhe dhjetra raste është munduar t'më vrasi por nuk ka mundur se zoti i madh më ruan më mirë se me ushtri nga më modernet e botës. Për të gjitha këto atentate të rrezikshme dhe vdekjeprurëse dinte me bo magji për me harru se çfarë më ka bo pak më përpara për të mbuluar aktet e tija kriminale shumë të rrezikshme. Por rastin ma të vështirë dhe ma të pabesë të këtij çifuti të tmerrshëm të këtij krimineli të poshtër dhe të gruas së tij ultra të poshtër ku ka gjetur tamam tenxherja kapakun më thërret gjoja për të pastruar korridorin pak ditë para se të martonte vajzën e tij Artën. Unë lashtë çdo punë dhe shkova pa ditur se çfarë do t'më gjente. Por ai qëllimin kryesor e paska për t'më vrarë mua, unë shkova duke menduar se asht njeri dhe shok , ai s'ishte i tillë por ishte armik dhe kriminel.

Fillova ta pastroj korridorin me tela korenti të paizoluar , qëllimi i tij kishte qenë që ta realizonte vdekjen time me anë të korentit dhe t'ia linte fajin korentit dhe ai të mbetej i pafajshëm. I thashë rregullo njëherë instalimet dhe pastaj vi unë të pastroj. Jo tha krimineli është marifeti me e pastru kështu siç asht me tela nëpër duar e nëpër këmbë. Mbase e pa se me këtë version nuk i ecte, e sëbashku me gruan e tij atë bushtër të poshtër dhe kriminele, kurdisi vrasjen time me pistoletë. Dëgjova që i thoshte asaj bushtre që e kam qëlluar disa herë nga afër dhe nuk e ka hangër plumbi. Atëherë ajo bushtër e poshtër e pabesëe pashpirt e mbush pistoletën e tij dhe qëllon mbi mua kur unë isha duke punuar. Qëllon mbi mua por i madhi zot si në shumë e shumë raste të tjera më shpëtoi dhe këtë herë nga ky rrezik vdekjeprurës dhe zoti i madh zbriti melekun ku atë bushtër dhe atë kriminel i rrahu dhe i dërrmoi së rrahuri. Ja çfarë çifutash të poshtër e të pabesë dhe të pashpirt, me të thirr me i bo punën dhe pa lekë se nuk i mora asnjë lekë dhe me të vra. Ditën tjetër dy vajzat e këtyre kriminelëve Arta dhe Alketa të prekura thellë në shpirt nga ky akt i poshtër i shëmtuar dhe kriminal më thanë Sadik shko në Gjykatë, paditi dhe ne do të dalim dëshmitare se kanë qëlluar për me të vra me qëllim të caktuar.

Por ata me magjitë që dinin me bo më kanë bo të harroj se çfarë më kishin bo një ditë më parë veçse tani më kujtohet se çfarë më kanë bo atëherë. Për këta çifut kriminela të poshtër dhe të pabesë do ti lutem të madhit zot nëqoftëse e shikon të drejtë t'ma realizojë dëshirën që t'ia marri hakun në atë formë dhe në atë mënyrë që kanë dashur t'më vrasin. Këta dy kriminela të poshtër dhe të rrezikshëm ishin ngarkuar nga Këshilli i Lartë i Profetëve dhe do të çoheshin në shkolla me këto funksione dhe këta kishin marrë përsipër përgjegjësinë për vrasjen dhe asgjesimin tim fizik. Pra krimineli çifut Jusuf Sula kishte në dispozicion tanë aresenalin e armatimit dhe municioneve të veriut të Shqipërisë për vrasjen dhe asgjesimin tim fizik, por nuk ka mundur dot të realizojë qëllimet e veta të zeza dhe të errta se unë kam qenë jam dhe do të jem në duart e zotit të madh dhe nën mburojën e çeliktë të zotit të madh dhe ushtrisë së tij të fuqishme dhe besnike të melakeve. Mu nuk kanë çfarë të më bëjnë armiqtë e shumtë dhe të panumërt që më kanë sulmuar dhe luftuar, nga si kam pritur ata vranë dështuan dhe do të dështojnë me turp”./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore