Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

"Gjeta thesarin me 3 arka me monedha ari"/ Davide Pecorelli trondit: Doja të vrisja veten, po prifti më ndaloi

"Gjeta thesarin me 3 arka me monedha ari"/ Davide Pecorelli trondit:

Gjeta thesarin e San Mamiliano, ato janë tre arka me 250 kilogramë monedha ari të pastër prej pesë gramësh secila”. Dhe ai duhet të kishte "ta kishte ndarë përgjysmën me priftin që më tregoi vendet e zbulimit". Davide Pecorelli, sipërmarrësi i cili u shpall i vdekur për tetë muaj dhe më pas u kthye si i braktisur në anije në ishullin Montecristo, nuk ndalet kurrë së luajturi për të mahnitur ata që e dëgjojnë.

Ai tha se kishte gjetur tashmë dy nga tre arka që përmbanin arin, në Cala Corfù dhe Cala Fortezza. Pastaj, para se të gjurmonte pjesën e tretë të pasurisë (në Cala Maestra), kur ai u kap pikërisht atje nga policia pyjore e cila i dha fund jetës së tij të dytë si Konti i Montecristo. Ai kishte me vete kazma, thasë dhe harta.

Por për fat të keq, sipas deklaratave të tij të çuditshme, monedhat do të kishin mbetur në ishull, të sigurta.

Ai shpjegon për Corriere dell'Umbria se ata do të kishin qenë "shumë të rëndë për t'u çuar në garazhin me qira në tokën matanë". Por - tha Pecorelli - "Unë i kam fotografitë dhe ia kam dërguar prokurorit në Peruxhia". Por prokurori, shton Corriere, i mohon këto detaje.

Gjithashtu sepse tha se kaloi tetë muaj të thyer në një komunitet fetar, ndërsa disa fotografi dhe dëshmi thonë se të paktën gjatë verës ai ishte në Vlorë duke planifikuar ndeshje futbolli dhe udhëtime në Greqi, duke pirë raki, duke folur për sportet dhe duke u paraqitur si shkrimtar. Synonte të rishkruajë një roman të frymëzuar nga Konti i Monte Kristos i Dumas. Çfarë rastësie. Dhe ai e quajti veten Cristiano.

Çfarëdo që të jetë, ai vazhdon të qëndisë romanin e tij. Intervistuar nga Lucilla Nasucci e "Live Life" (Rai 1) ai dha këtë version të ri të fakteve.

"Unë kisha vendosur të bëja vetëvrasje", tha përsëri Pecorelli, "pastaj shkova të rrëfehem te një prift që më bindi që të mos e bëja dhe të simuloja vdekjen time".

Gjithashtu sipas deklaratave të tij, ai ishte bashkëpunëtori që e ndihmoi atë të digjte Skoda Fabia dhe i siguroi mbetjet njerëzore të marra nga një kockë e zakonshme. Ai nuk dëshiron të përmendë emrin e fetarit.

"Unë kurrë nuk do ta bëj, ai është personi që më shpëtoi jetën". Ai përsëriti se kishte qenë në komunitetin Medjugorje për tetë muaj, nga të cilët "katër prej tyre ishin dramatikë, gjithmonë duke qarë".

Aq më keq që kur flet për thesarin zëri i regjistruar mezi e mban të qeshurën. Një detaj tjetër: karta e identitetit (në emër të Giuseppe Mundo) do t'i përkiste një debitori të vjetër, nëse do të ishte peng. Në realitet, ka vetëm kredi për t'u paguar, për shpenzimet e tij, për shuma të rëndësishme. Ngjashëm me primin e sigurimit të jetës që ai do të kishte nënshkruar në shtator. Dje Pecorelli përsëriti se ai ka sigurim, por për 30 vjet.

Dhe se qëllimi nuk ishte të shtirej si i vdekur për t'u ringjallur. Bashkëjetuesja shqiptare nuk e kishte filluar kurrë praktikën e supozuar të shpalljes si të vdekur. Përveç dyshimit se Pecorelli ishte gjallë kishte qenë atje për ca kohë në informacionin nga lëvizjet në Peruxhia. Thesari? Mund të jetë një kthesë për të dalë nga një plan i dështuar me stil? Pas transmetimit të dokumenteve, si dhe në Tiranë, gjithashtu në Grosseto, hetimet e nevojshme nuk do të mungojnë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore