Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

 “Fundoset” Vuçiç, kryemafiozi serb i nxjerr të palarat: Presidenti më kërkoi shërbime të ndryshme

 “Fundoset” Vuçiç, kryemafiozi serb i nxjerr

Mediat serbe kanë zbuluar lidhjet e një bosi të një grupi kriminal në me ndikim në Beograd me presidentin Aleksandar Vuçic.

Krik, një media serbe, ka publikuar dëshmi të Veljko Belivuk, kreu i grupi kriminal të rrezikshëm, i cili akuzohet për disa vrasje brutale, por që nuk i pranuar. Në seancën dëgjimore në zyrën e prokurorit dy javë më parë, por foli për marrëdhënien e tij të pretenduar me Presidentin serb Aleksandar Vuçiç dhe njerëz të tjerë nga maja e Partia Progresiste Serbe.

Siç tha ai, Vuçiç dhe bashkëpunëtorët e tij i kërkuan më shumë shërbime - për të kontrolluar që tifozët në tribunën e Partizanit të mos brohorisnin kundër presidentit, si dhe për të frikësuar ata që organizuan protesta kundër qeverisë, për të siguruar paqen në Paradën e Krenarisë (LGBT-së), por edhe për të ndikuar tek taksistët për të anuluar protestat kundër aplikimit për transport "CarGo". Kjo është zbuluar në transkriptin e marrjes në pyetje të Belivuk i cili është siguruar nga KRIK.

“Vendosa të them një herë e mirë për marrëdhëniet e mia me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, Ministrin e Brendshëm, Aleksandar Vulin, vëllain e Vuçiçit, miqtë, kumbarët dhe të gjithë politikanët e tjerë që na kërkuan shërbime, dhe tani bëj sikur nuk i njohim njëri tjetrin dhe lajnë duart e tyre nga ne”, i tha Belivuk prokurorit.

Belivuk tha se huligani Aleksandar Vidojevic, i njohur më mirë si Aca Roshavi, i tha atij në 2017 se ai do të ishte lidhja e tij me Presidentin e Serbisë.

 “Fundoset” Vuçiç, kryemafiozi serb i nxjerr

"Vidojevic më tha se Shefi, siç e quajtëm Vuçiç, ka një problem të madh në tribunën e Partizanit, i cili lindi si rezultat i hyrjes sime në paraburgim në 2016. Që Andrej, vëllai i Aleksandrovit, ka kontroll mbi grupin e tifozëve 'Alcatraz', por që ata nuk kanë forcën për të vendosur asgjë, se ai gjithashtu kontrollon një pjesë të tribunës së tifozëve të quajtur 'Kimijevci', por që ata vetëm shpenzojnë para dhe nuk kontribuojnë asgjë, dhe po ata në të vërtetë nuk kanë kontroll. Ideja ishte të krijonim një fraksion të ri tifozësh që do të bashkonte të gjitha ato që situata të mos ishte si në stadiumin e Zvezda-s. (…) Ne e bëmë atë", thuhet në bisedën e transkriptuar.

Pas disa kohësh, Belivuk, siç thotë ai, humbi besimin te Vidojevic.

“Ne kemi filluar të dyshojmë se Roshavi nuk po i tregon Shefit (Vuçiç) ashtu siç është, domethënë se ai po e krediton veten më shumë për disa detyra të zgjidhura”.

Belivuk pretendon se ai më pas u ankua te Darko Glisiç, kumbari i presidentit dhe një nga njerëzit kryesorë të SNS, kur ai thotë se ai është "miku i tij afatgjatë".

"Ai më ftoi në Ub me të, pasi ai është kryetar i komunës atje. Marko Miljkovi? (dora e djathtë e Belivuk) dhe unë shkuam atje, patëm një takim konstruktiv ku ai më shpjegoi se si dëgjoi nga Shefi, se si Shefi konfirmoi se Rošavi, Acko siç e quajnë ata, ishte një lidhje e drejtpërdrejtë, që unë nuk e bëra nuk është e nevojshme të shohim njëri-tjetrin drejtpërdrejt (me Vuçiç) në mënyrë që të mos rrezikojmë të gjithë situatën”.

 “Fundoset” Vuçiç, kryemafiozi serb i nxjerr

Belivuk pretendon se në ato takime, Vuçiç i kërkoi gjëra të ndryshme.

Një nga shërbimet specifike që Belivuk përshkruan në mbrojtjen e tij është se ai dyshohet se ka kontribuar në dështimin e një prej protestave të planifikuara të shoferëve të taksive të cilët u rebeluan kundër aplikimit konkurrues për transport "CarGo".

“Ai më kërkoi që të ndikoja tek taksistët që të mos mbajnë një (protestë), sepse 'CarGo' është një kompani miqësore. Unë pyeta: "Si munden Ustashas, ?kKroatët në përkthim, të jenë miq?", Meqenëse ishte në gazeta që ishte shoqëria e tyre. Ai tha që nuk flas kot kur nuk e di, se vëllai i kryeministres Ana Brnabi? mori pjesë në zhvillimin e këtij programi dhe se ne duhet ta ndihmojmë Anën sepse ajo bën shumë për familjen dhe vetë vendin, gjë të cilën e bëmë, greva nuk u mbajt”.

 “Fundoset” Vuçiç, kryemafiozi serb i nxjerr

Ai përmendi disa shërbime të tjera që grupi i tij thuhet se i bëri për Vuçiç. “Ne kemi bërë të mundur që ai, anëtarët e familjes së tij, miqtë e tij të mos këndojnë, të mos ngrenë parulla, të mos vijnë (huliganë) në parada homoseksuale, të paraqiten në tubimet (SNS) në mënyrë që të bëjnë tubimin popullor”.

Belivuk thotë se ata gjithashtu e përdorën atë për të frikësuar ata që protestojnë kundër Vuçiçit.

“Ata përdorën emrat tanë në kërcënime kur kishte kundër-tubime - se Marko dhe unë do të bënim gjithçka për ta nëse shfaqeshin, dhe që patjetër funksionoi, sepse shumë prej atyre tubimeve u anuluan dhe u ndërprenë."

Vuçiç dyshohetse i kërkoi Belivuk të parandalonte ngritjen e një banderolë fyese kundër vajzës së drejtorit të klubit të futbollit "Ylli i Kuq", Zvezdan Terzi?, gjë që tifozët planifikuan ta bënin në tribuna gjatë ndeshjes./ Burimi KRIK

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore