Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

Fshehja e rastit të Shijakut, si del bllof PD për vdekjen e 82-vjeçares me Covid

Fshehja e rastit të Shijakut, si del bllof PD për vdekjen e

Eksperti i Partisë Demokratike, Gazment Koduzi në emisionin Open në Top Channel denoncoi një rast në Shijak, ku një shtetase nuk ishte deklaruar se kishte vdekur nga Covid, duke akuzuar se ministria e Shëndetësisë e kishte fshehur këtë fatalitet.

Koduzi nxori si pretendim një rast në qytetin e Shijakut, duke pretenduar se një shtetase kishte vdekur nga Covid, por nuk ishte deklaruar.

Sot PD-ja, nxori një tjetër dëshmi të personit familjar dhe që denonconte këtë fakt. Por Gazeta “Shqip” ka kontrolluar deklaratat e dhëna nga ministria e Shëndetësisë dhe të përditësimeve të kryera dhe se rezulton se ky rast i tillë është deklaruar në konferencën e datës 5 gusht.

“Edhe pas përpjekjeve të mëdha të ekipeve mjekësore, fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, një 58-vjeçar nga Durrësi, një 70-vjeçar nga Kruja, dhe një 82-vjeçare nga Shijaku. Nuk e kanë fituar betejën, një 63-vjeçar nga Kukësi, një 64 vjeçar nga Shkodra, një 69-vjeçar nga Elbasani. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjarëve dhe të afërmve”, thuhet në deklaratën e lëshuar më 5 gusht.

Fshehja e rastit të Shijakut, si del bllof PD për vdekjen e

Pikërisht bëhet fjalë për shtetasen L.D, 82 vjeçe që humbi jetën nga Covid. Kjo është publikuar dhe në faqen zyrtare të ministri dhe gjendet i aksesueshëm në linkun faqes zyrtare të ministrisë. Prej ditësh opozita ka akuzuar ministrinë për fshehjen e vdekjeve nga Covid, por ky rast që paraqitet si akuzë nuk qëndron. Këtu është edhe linku i njoftimit zyrtar të ministrisë së Shëndetësisë (https://shendetesia.gov.al/covid-19-ministria-e-shendetesise-139-raste-te-reja-6-humbje-jete-dhe-69-te-sheruar-ne-24-oret-e-fundit/)  

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore